Zauważmy uchodźców | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

Zauważmy uchodźców

W obliczu narastającego kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej zespół Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych wraz z łódzkimi artystami organizuje akcję "Wolna przestrzeń". W jej ramach powstała wystawa, instalacja podlegająca procesowi przemiany oraz performance z udziałem publiczności, którego start jest przewidziany 29 X o godz. 17.
Łódzcy artyści zaangażowani w projekt zdecydowali się stworzyć instalację, która ma na celu zbudowanie "wolnej przestrzeni". Wolnej od polityki, od podziałów na klasy, warstwy i pochodzenie. Przestrzeni wolnej od wartościowania, od decydowania, kto ma prawo do człowieczeństwa i godnych warunków życia. Instalacja w formie szklanego sześcianu z założenia ma stanowić miejsce zatrzymania się, kontemplacji w medytacji, modlitwie.

Artystyczna akcja jest głosem sprzeciwu wobec fali obojętności i przyzwyczajenia do zła. Służy też promocji społecznych inicjatyw niosących realną pomoc uchodźcom.

Opis wydarzenia:

Od 25 X w Pasażu Róży działa instalacja ulegająca twórczej przemianie oraz wystawa fotografii dokumentalnej z miejsca kryzysu.

29 X od godz. 17 instalacja będzie otwarta na każdego, kto symbolicznie chce dać wyraz wsparcia oraz empatii dla kobiet, mężczyzn i dzieci skazanych na niezasłużoną tułaczkę. Symboliczna pułapka, azyl lub upragniony dom będzie otwarty na obecność. Obecność w teraźniejszości krzywdy, której jest się świadkiem. Zwrócenie uwagi dla losy uchodźców ma znaczenie.

Wystawa fotograficzna powstała dzięki uprzejmości Moniki Bryk. Zdjęcia pochodzą z interwencji spod Narewki i miejscowości Hajnówka (12 IX 2021).

Realizatorzy inicjatywy:
Anna Ciszowska, Michał Ratajski, Tomasz Rodowicz, Ewa Łukasiewicz, Hanna Matusiak, Masza Lesiak-Batko, Grzegorz Habryn, Hanka Kondzielnik, Piotr Henryk Osak, Zuzanna Jarmakowska, Aneta Wawrzoła, Łukasz Batko, Ola Łaba, Żaneta Małkowska, Katarzyna Żmuda, Barbara Południak, Mariola Wiktor, Justyna Makówka, Fundacja Gra/nice.

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/937216727150021/