20 milionów na teatr otwarty | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =

20 milionów na teatr otwarty

20 milionów będzie kosztowała realizacja projektu „Rewitalizacja Teatru Powszechnego w Łodzi – Polskie Centrum Komedii i Regionalne Centrum Edukacji”. W 2017 roku rozpoczną się prace. Tytuły z Dużej Sceny zostaną przeniesione do kina Bałtyk.
20 milionów złotych będzie kosztowała realizacja projektu „Rewitalizacja Teatru Powszechnego w Łodzi – Polskie Centrum Komedii i Regionalne Centrum Edukacji”. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków z Unii Europejskiej (z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) oraz Urzędu Miasta Łodzi. W podpisaniu umowy wzięli udział  marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wiceprezydent miasta Łodzi Krzysztof Piątkowski i  dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska. W przyszłym roku rozpoczną się prace budowlane. W tym czasie teatr będzie prezentował spektakle na Małej Scenie, tytuły z Dużej Sceny zostaną przeniesione na scenę tymczasową w dawnym kinie Bałtyk.

Teatrowi Powszechnemu w Łodzi przyświeca hasło „Teatr blisko ludzi”. Od lat Teatr realizuje projekty społeczne, m.in. Teatr dla niewidomych i słabo widzących, spektakle dla bezrobotnych, spektakle dla emerytów czy warsztaty dla podopiecznych MONAR. W sezonie odbywa się tutaj kilkaset lekcji teatralnych, zajęć warsztatowych i projektów edukacyjnych. Od kilku lat realizowany jest autorski cykl dla dzieci i młodzieży pt. „Dziecko w sytuacji”. 

– Mam świadomość miejsca, w którym pracujemy. Specyfika Łodzi powoduje, że trzeba być bardzo wrażliwym na realne potrzeby mieszkańców. Nie interesuje mnie teatr hermetyczny, teatr dla specjalistów – mówiła Ewa Pilawska. Oddana do uzytku w 2013 roku Mała Scena umożliwiła rozwój projektów społecznych i edukacyjnych. Dalsza rozbudowa i stworzenie Regionalnego Centrum Edukacji znacznie poszerzy ofertę teatru, zakłada również stworzenie „świetlicy” z myślą o mieszkańcach. – Nie są to deklaracje bez pokrycia, chcemy budować nasz teatr w oparciu o rozumienie jego lokalności. Powszechny odwiedza w sezonie ponad 130 tysięcy widzów. To wyraz uznania, który nie tylko wyróżnia pozytywnie Powszechny na tle Łodzi, ale w ogóle na tle teatrów w całej Polsce – dodała dyrektor Pilawska.

Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę i modernizację Dużej Sceny. Powstanie jedna z najnowocześniejszych scen teatralnych w Polsce. Nowoczesna kubatura i większe możliwości techniczne pozwolą prezentować skomplikowane realizacyjnie spektakle. Przyczyni się to do dalszego rozwoju działającego w Powszechnym Polskiego Centrum Komedii, z którym współpracowali wybitni twórcy, m.in. Juliusz Machulski, Radosław Paczocha, Maciej Wojtyszko czy Krystyna Meissner. Projekt zakłada również modernizację pomieszczeń administracyjnych i budowę pokoi gościnnych dla artystów. 

– Teatr przeszedł gruntowną reformę, zespół artystyczny składa się z aktorów etatowych, kontraktowych i gościnnych, którzy nie zawsze mieszkają w Łodzi – tłumaczyła Pilawska. – Od dawna odczuwamy brak takiej przestrzeni również podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, kiedy gościmy twórców z całej Europy. Poza tym, gdy powstanie Centrum Edukacji, Łódź będzie miejscem spotkań specjalistów z całej Polski, którym chcemy zapewnić komfortowe warunki pracy – zaznaczyła dyrektor Powszechnego.