"Ciotka Ester" - słuchowisko | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =

"Ciotka Ester" - słuchowisko

Mieszkańcy Bałut, początek XX wieku (źródło: Archiwum Państwowe w Łodzi)

Już wkrótce na półki trafi książka Ariego Aksztajna „Ciotka Ester”. Tymczasem Teatr Powszechny zaprasza 15 XII o godz. 13 na premierę słuchowiska, w którym usłyszeć będzie można jej obszerne fragmenty.
Będzie o przedwojennej, wielokulturowej Łodzi i okrytych złą sławą Bałutach. Premiera na kanale YouTube Teatru Powszechnego w Łodzi.

Słuchowisko dla osób niewidomych i słabo widzących zostało zrealizowane przez Teatr Powszechny w Łodzi we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, które jest wydawcą książki. Słuchowisko wyreżyserował i fragmenty książki czyta Jan Wojciech Poradowski - aktor Teatru Powszechnego.

"Ciotka Ester", debiutancka książka Ariego Aksztajna, to powieść o przedwojennej, wielokulturowej Łodzi. Historia żydowskiego chłopca, Abrama Lajba, który tułając się po okrytych złą sławą Bałutach, odkrywa przed Czytelnikami świat pełen magicznych miejsc. To także zapis wspomnień dzieciństwa spędzonego w ubogiej dzielnicy miasta, ale też dzieciństwa pełnego barwnych postaci i osobliwego uroku, do którego powracał w całej swojej twórczości.

Początek powieści dało opowiadanie napisane przez Aksztajna w 1991 roku. Jako książka "Ciotka Ester" wydana została rok później. Przełożona na wiele języków, zyskała popularność także poza granicami Izraela. Po sukcesie „Ciotki Ester” Arie Aksztajn nazwany został Chagallem literatury.

Po polsku była wydana w niewielkim nakładzie w 1996 roku, dokładnie po 25 latach Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi przygotowało nowy poprawiony przekład. Choć w powieści Aksztajna nie brakuje drastycznych sytuacji i wydarzeń, które przeżywa mały chłopiec, jest to piękna humanistyczna opowieść o dorastaniu i poznawaniu świata, a jednocześnie jedna z najciekawszych powieści o Łodzi.

Arie Aksztajn (1929-2015) urodził się na Bałutach, w czasie wojny przebywał w getcie łódzkim. Był deportowany do Auschwitz Birkenau, a potem innych obozów. Po zakończeniu wojny wyemigrował do Izraela. Był żołnierzem, podróżnikiem, potem zajął się malarstwem i rzeźbą, a w końcu pisaniem. Do końca życia mieszkał w miasteczku Rosz Pina w Galilei.

"Ciotka Ester" - słuchowisko
Reżyseria: Jan Wojciech Poradowski
Czyta: Jan Wojciech Poradowski
Realizacja: Bartosz Adamiak
Książkę "Ciotka Ester" z hebrajskiego przełożyły Sara Bande-Celnik i Regina Gromacka.

Wydarzenie na FB 

Teatr Powszechny
  • od 15-12-2021 godz 13:00

Kategoria

Teatr

Adres

ul. Legionów 21

Kontakt

tel. 42-633-25-39