„Czar(cie) gry” w Arlekinie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =

„Czar(cie) gry” w Arlekinie

fot. materiały prasowe

Rozpoczęty właśnie nowy sezon artystyczny Teatr Lalek Arlekin zainauguruje 16 IX prapremierą przedstawienia „Czar(cie) gry”. Spektakl oparty jest na polskich legendach, także tych o Łodzi. Tekst sztuki powstał specjalnie na zamówienie łódzkiej sceny.
Scenariusz spektaklu opiera się na idei „odkurzenia” rodzimych baśni i wątków, poprzez wykorzystanie ich do stworzenia nowej, współczesnej historii. Łączy kilka tradycyjnych motywów zapisanych w polskich podaniach, zatapiając je w jedną, główną narrację. Inspiracją do stworzenia wielowątkowej historii była z jednej strony legenda „Diabelska Gra”, w której bohater staje do wyzwania z diabłem walczącym o jego duszę ale także współczesna powieść Chrisa van Allsburga pt. „Jumanji”.

A właściwie przedmiot w niej opisany, czyli magiczna i niezwykła gra planszowa, w której każdy ruch pionkiem wywołuje jakieś niebezpieczne zdarzenie. Tekst sztuki napisała Anna Andraka, spektakl reżyseruje Roksana Miner, za scenografię odpowiedzialna jest Agata Stanula, muzykę do spektaklu skomponował Grzegorz Mazoń a reżyserią światła zajął się Maciej Iwańczyk.

Bohater przedstawienia, dziesięcioletni Gniewko przeprowadza się z rodzicami do innego, obcego dla siebie miasta, w którym nikogo nie zna, do Łodzi. Zmienia też szkołę, choć najbardziej marzy o tym, aby móc zmienić swoje imię. Gniewomir brzmi przecież jak gotowe przezwisko, zwłaszcza, gdy jest się nowym. A czego najbardziej życzy sobie druga bohaterka, Kasia ciągle wpatrzona w telefon? Co zobaczy, gdy spróbuje spojrzeć na świat z innej perspektywy? Choćby najbardziej odległej… 

„Czar(cie) gry” to spektakl, w którym realia dzisiejszych dzieci mieszają się z ludową fantazją poprzez nieoczekiwaną wyprawę w nieznane i „grę w opowieści” sprzed kilkuset lat, wiekowych tak, jak imię Gniewko. Historia zawiera nawiązania do wybranych polskich baśni, legend i podań, także tych związanych z historią Łodzi. Są wśród nich m.in. „Boruta” Kazimierza Władysława Wójcickiego,  „O śpiących rycerzach w Tatrach” Jana Kasprowicza, wspomniana „Diabelska gra” Stanisława Dzikowskiego oraz „Legenda Janusza, czyli skąd pochodzi nazwa miasta Łódź”.

Premiera spektaklu zostanie pokazana w ramach programu Festiwalu Łódź Czterech Kultur – 16 i 17 IX o godz. 17. Spektakl będzie na wrześniowym afiszu do 29 IX, w tym 24 IX w ramach „Niedzieli innej niż wszystkie”.

Spektakl powstaje w ramach projektu „Legendy polskie”. Projekt towarzyszy obchodom 600. urodzin Łodzi.


Tekst sztuki: Anna Andraka
Reżyseria: Roksana Miner
Scenografia i dekoracje: Agata Stanula
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Asystentka reżyserki: Agata Butwiłowska
OBSADA:
Gniewko - Jan Stasiczak (gościnnie)
Kasia - Agata Butwiłowska
Diabli - Katarzyna Stanisz
Pedagożka/Baba Jaga/Czarny Kruk/Chór Gór - Emilia Dryja
Smutek/Biały Kruk/Głos Wandy/Czarny Kruk/Chór Gór - Klaudia Kalinowska
Janusz/Karczmarz/Czarny Kruk/Chór Gór - Maciej Piotrowski
Nieśpiący Rycerz/Dworzanin/Czarny Kruk/Chór Gór - Piotr Regdos
Teatr Lalek Arlekin
  • od 16-09-2023 godz 17:00
  • 17-09-2023 godz 17:00

Kategoria

Teatr

Adres

Łódź, ul. Wólczańska 5

Kontakt

BOW tel. 42 632 58 99