DOTKNIJ TEATRU - SUKCES I PRZEPROWADZKA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =

DOTKNIJ TEATRU - SUKCES I PRZEPROWADZKA

Organizowana od 7 lat akcja Dotknij Teatru doczekała się w tym roku Złotej Maski za wykreowanie w czasach marketingowej iluzji prawdziwie kulturotwórczego zjawiska, które otwiera nowego odbiorcę na to, co w teatrze autentyczne, uczy społecznej empatii i inicjuje rozmowę na temat gatunkowych granic sztuki. Ale jest też zła wiadomość - kończy się współpraca twórców akcji z Teatrem Nowym.
Organizowana od 7 lat akcja Dotknij Teatru doczekała się w tym roku Złotej Maski za wykreowanie w czasach marketingowej iluzji prawdziwie kulturotwórczego zjawiska, które otwiera nowego odbiorcę na to, co w teatrze autentyczne, uczy społecznej empatii i inicjuje rozmowę na temat gatunkowych granic sztuki (jak napisali w werdykcie członkowie kapituły). Ale jest też zła wiadomość - kończy się współpraca twórców Dotknij Teatru z Teatrem Nowym. Wkrótce siedziba sztabu akcji przeniesie się do Poleskiego Ośrodka Sztuki, gdzie będąca mózgiem przedsięwzięcia Anna Ciszowska znalazła zatrudnienie jako instruktor (dotychczas kierowała Działem Programowym Teatru Nowego).

Pomysł akcji zrodził się w 2010 roku. Grupa inicjatywna, w skład której weszli: Anna Ciszowska (Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi), Konrad Dworakowski (reżyser, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi), Joanna Ossowska (ówczesna zastępczyni dyrektora Teatru Pinokio w Łodzi), Tomasz Rodowicz (dyrektor Teatru Chorea), Marcin Brzozowski (dyrektor Teatru Szwalnia), Marian Glinkowski (ówczesny dyrektor Łódzkich Spotkań Teatralnych i prezes Łódzkiego Oddziału Towarzystwa Kultury Teatralnej), Jadwiga Sącińska (teatrolożka, instruktorka teatralna, prezes honorowy łódzkiego Oddziału Okręgowego Towarzystwa Kultury Teatralnej), Krystyna Weinttrit (dyrektorka Centrum Kultury Młodych), Barbara Kurowska (zastępczyni dyrektora Muzeum Kinematografii w Łodzi), Jolanta Sławińska (Teatr Muzyczny w Łodzi), Bożenna Krasnodębska (ówczesna dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Łodzi), Małgorzata Gaduła-Zawratyńska (ówczesna koordynatorka z Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Łodzi), Pola Amber i Julia Jakubowska z Teatru Chorea, chciała uczcić Międzynarodowy Dzień Teatru przedstawieniami i akcjami edukacyjnymi.

Tak powstał projekt, który wkrótce miał się rozrosnąć do wymiaru ogólnopolskiej akcji teatralnej. W pierwszym roku odbyło się 50 imprez, w kolejnym już 70 (od 2011 inicjatywa znalazła oparcie w strukturze organizacyjnej Teatru Nowego). Ale prawdziwy przełom nastąpił w roku 2012, kiedy do współpracy włączył się Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego. Akcja zyskała ogólnopolską promocję i zaczęły do niej przystępować inne ośrodki. W tym roku w akcji brało udział 153 organizatorów z 60 miast. To już prawdziwy ruch, który łączy ludzi kochających teatr, niezależnie od jego proweniencji i określeń gatunkowych.

Dotknij Teatru 2017 jest na etapie oceny nadesłanych przez partnerów propozycji. Na ich podstawie zostanie przygotowany wniosek do programu ministerialnego. Jak się okazuje, wniosku nie złoży już Teatr Nowy, tylko Poleski Ośrodek Sztuki. To tym bardziej dziwne, że Krzysztof Dudek, nowy dyrektor Nowego, jako szef Narodowego Centrum Kultury wspierał akcję. Zapytany o przyczyny decyzji, odpowiedział: Marka "Dotknij Teatru" jest własnością miasta, które jest głównym donatorem. Myślę, że miasto, przenosząc tak rozpoznawalny projekt do innej instytucji, chciało ją wzmocnić programowo. Ja się oczywiście musiałem na to zgodzić - zrobiłem to po konsultacjach z kuratorkami projektu. Jako dyrektor NCK wspierałem ten projekt i nadal życzę mu powodzenia.


Na zdjęciu od lewej: Barbara Kurowska, Bożena Krasnodębska, Joanna Ossowska-Struszczyk, Anna Zgoda i Anna Ciszowska odbierają Złota Maskę na scenie Teatru Wielkiego.