Duchy Teatru na 75–lecie Pinokia | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =

Duchy Teatru na 75–lecie Pinokia

Spektakl "Cuda i dziwy lokomotywy albo Tuwim dzieciom małym i dużym”, Żaneta Małkowska, Ewa...

Jak uczcić 75-lecie Teatru w dobie pandemii? Pracownicy Teatru Pinokio zdecydowali się na zorganizowanie konferencji prasowej, podczas której odwołali się do historii Teatru (m.in. spektakli z muzyką Pendereckiego) oraz opowiedzieli o planach na przyszłość. Wśród nich znalazło się postawienie pomnika Pinokia w kompleksie fabrycznym Wigencja.
Teatr Pinokio jest czwartym najstarszym teatrem lalkowym w Polsce. Pierwszym premierowym spektaklem kukiełkowym były „Bajowe Bajeczki i Świerszczowe Skrzypeczki”, premiera odbyła 1 maja 1945. Tekst napisała Maria Kownacka, a sztukę wystawiła Marta Janic (późniejsza dyrektorka teatru w latach 1946–1956 i 1956–1963). W ciągu 75 lat istnienia teatru wystawiono 250 premierowych spektakli. Powstało 7 adaptacji teatralnych „Pinokia”. Do 7 spektakli skomponował muzykę Krzysztof Penderecki (lata 1958–1962). A od 70 lat siedziba Teatru Pinokio mieści się przy ul. Kopernika 16 w Łodzi.

Aktor Łukasz Bzura i p.o. dyrektora Roman Rylik opowiedzieli o planowanej budowie pomnika postaci Pinokia. Ma on powstać przy kompleksie fabrycznym Wigencja, znajdującym się w sąsiedztwie OFF Piotrkowska Center. Pomnik będzie zaprojektowany na wzór innych rzeźb postaci bajkowych znajdujących się w Łodzi m.in.: Misia Uszatka przy ul. Piotrkowskiej, czy postaci z „Zaczarowanego ołówka” witających przy wejściu do Łódzkiego Domu Kultury. 

W najbliższych planach Teatru jest organizacja Dnia Dziecka na terenie Off Piotrkowska, połączona z performatywnym czytaniem przez aktorów opowiadań Grażyny Bąkiewicz z antologii pt. „Łódzkie czary–mary”. Kolejna inicjatywa to projekt „Duchy Teatru”, dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Realizacja projektu przewiduje nagranie płyty z piosenkami o nieistniejących, niedocenianych zawodach teatralnych. Piosenki będą wykonywane przez aktorów Teatru Pinokio. W planach jest przygotowanie podcastów z bajkami na platformie Spotify, sceny objazdowej mającej działać po pandemii koronowirusa. Teatr przygotowuje też pierwszy spektakl, na którym trzeba będzie włączyć tel. komórkowe bo będzie on multimedialną zabawą. 

Obecnie teatr kontynuuje działalność w internecie w ramach akcji #zostańwdomu #SłuchajPinokia. Od 17 maja czytany jest „Best Seler i tajemnica rodu Kokosów” Mikołaja Marceli i udostępniany na Facebooku Teatru Pinokio i kanale YouTube. Jest to druga część tego vege kryminału. Wcześniej aktorzy Teatru Pinokio czytali: „Best Selera i zagadkę znikających warzyw” (ilustrował przygody Łukasz Bzura), „Pinokia” Carla Collodiego w przekładzie Zofii Jachimeckiej i „Wielką księgę uczuć” Grzegorza Kasdepkego. Ta aktywność jest odpowiedzią na zakaz prowadzenia działalności teatru od momentu nastania pandemii w Polsce.

mat.nadesłany/pi
grafika: mat.prasowe
Teatr Pinokio w Łodzi

Kategoria

Teatr

Adres

Wigencja, ul. Sienkiewicza 75/77, 90-057 Łódź