DYSKUSYJNY KLUB TEATRALNY | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =

DYSKUSYJNY KLUB TEATRALNY

Podczas uroczystych obchodów jubileuszu 130-lecia Teatru im. Jaracza, 10 listopada o godz. 16, zainauguruje działalność DKJ, czyli Dyskusyjny Klub Jaracza. Organizowany we współpracy z Instytutem Teatralnym im. M. Hertza cykl rozmów będzie czerpać tematy z prezentowanych w Jaraczu spektakli, ale zapraszani goście zapewne na sprawach teatralnych nie poprzestaną. W Dyskusyjnym Klubie Jaracza teatr spotykać się będzie z historią, filozofią, z psychologią, nowoczesną myślą społeczną i dorobkiem poprzednich pokoleń.
Wszystkie spotkania DKJ-u będą miały podtytuł „Reinterpretacje”. A to dlatego, że odwołujemy się do wielkich autorów, piszących nie tylko dla teatru, chcemy przejrzeć się w ich ideach, myślach i słowach, sprawdzić, co dzisiaj znaczą i czy mogą być ciągle drogowskazem współczesności. A może domagają się nowego przetestowania, może ożywczo podziała na nich wypowiedzenie posłuszeństwa, może na kanwie tradycji warto budować nowy język porozumienia? Przekonajmy się o tym wspólnie, dzięki reinterpretacjom.

W dniach listopadowego jubileuszu spotkanie poświęcone będzie Antoniemu Czechowowi. Rozmawiać będą: Katarzyna Osińska – teatrolog, historyk teatru, wybitna znawczyni rosyjskiego teatru i dramatu, Jacek Orłowski , prezes Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza. Reżyser i nauczyciel akademicki, dr hab. prof. nadzw. AST w Krakowie i Szkoły Filmowej w Łodzi. Na scenie Teatru im. S. Jaracza wystawiał dzieła rosyjskich pisarzy z II połowy XIX wieku: Fiodora Dostojewskiego (Karamazow)  Lwa Tołstoja (Przypadek Iwana Iljicza) i Antoniego Czechowa (Wujaszek Wania,Trzy siostry), Paweł Łysak – dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, reżyser, wielokrotny inscenizator sztuk Czechowa, Tomasz Mróz - doktorant w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej UJ, zajmujący się twórczością Antoniego Czechowa oraz kulturą rosyjską II połowy XIX wieku oraz Jacek Wakar – krytyk i publicysta, stały moderator spotkań.

Bilety

5 zł

Kategoria

Teatr