FABRYKA KOMEDII PRACUJE | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

FABRYKA KOMEDII PRACUJE

W Teatrze Powszechnym trwają warsztaty dramaturgiczne Fabryka Komedii, zorganizowane w ramach ogólnopolskiego konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii „Komediopisanie”.

Warsztaty, do udziału w których zaproszono autorów czwartej edycji konkursu, mają na celu sprawdzenie wybranych sztuk w czytaniu i rozwinięcie ich z myślą o scenicznej realizacji. Konkurs „Komediopisanie” został powołany do życia, aby zachęcić dramatopisarzy do sięgania po gatunek komediowy, a tym samym aby wzbogacić repertuar polskich scen o współczesne polskie utwory komediowe. Podczas ostatniej edycji jury podjęło decyzję o zorganizowaniu warsztatów, dających autorom okazję do weryfikacji swoich sztuk w pracy z reżyserami i aktorami. 
W odbywającym się obecnie pierwszym etapie Fabryki Komedii przygotowywane są czytania dwóch utworów: Strojnoczuba w Małym Ciętym Justyny Dąbrowskiej i Pinkiela Piotra Chrzana. Warsztaty przygotowane z myślą o autorach, stanowią dla nich szansę na skonfrontowanie swoich sztuk z teatralnymi praktykami, dlatego oboje uczestniczą w próbach i mają okazję na bieżąco wprowadzać do utworów korekty, będące wynikiem pracy nad tekstem.

Warsztaty prowadzone przez krytyka Romana Pawłowskiego zakończy czytanie połączone z omówieniem, w którym udział wezmą zaproszeni do projektu eksperci – Jagoda Hernik-Spalińska i Michał Walczak. Nad tekstami pracują studenci Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Opiekę reżyserską nad czytaniami objęli studenci Wydziału Reżyserii – Alicja Stasiak i Jakub Michnikowski.