Jan Peszek nagrodzony | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =

Jan Peszek nagrodzony

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Jan Peszek, został laureatem Nagrody ms, przyznawanej przez Muzeum Sztuki instytucjom, firmom, przedstawicielom mediów i osobom prywatnym jako forma uznania za szczególne wsparcie udzielone Muzeum.
Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Jan Peszek, został laureatem Nagrody ms, przyznawanej przez Muzeum Sztuki instytucjom, firmom, przedstawicielom mediów i osobom prywatnym jako forma uznania za szczególne wsparcie udzielone Muzeum. 

Jan Peszek w zeszłym roku wystąpił w cyklu emitowanych w telewizji i publikowanych w intrenecie spotów „Sztuka nie potrzebuje reklamy”, które prowokowały do zadania pytania, czy sztukę można i jak reklamować sztukę i czy można to robić w podobny sposób jak proszek do prania czy pastę do zębów. 

Aktor odebrał nagrodę z rąk dyrektora Muzeum Jarosława Suchana podczas gali, która odbyła się w sobotę, 28 listopada 2015 roku w ms1 . „Kiedy słyszę tyle słów podziękowań w stosunku do mojej osoby naprawdę się peszę. Ale to nie zmienia faktu, że z całą pewnością dla nowej sztuki zawsze jestem otwarty do bezwzględnej aktywności”- powiedział w czasie uroczystości aktor. 
Zrealizowany w 2014 cykl spotów ukazuje pewien paradoks. Z jednej strony język i estetyka reklamy głównego nurtu zupełnie nie pasują do sztuki, która z drugiej strony potrzebuje promocji. Przekonywanie o jej „szczególnych walorach” wydaje się niepotrzebne, sztuczne lub niemożliwe.  W jednym z klipów usłyszymy: „Dzięki temu, że sztuka jest wyjątkowo gęsta, już jej jedna sztuka wystarcza na dłużej, a jej smak … trwa i trwa” – aktor na różne sposoby próbuje przekonać widzów, jak wspaniała jest sztuka. 
– Taki sposób zachęcania do udziału w kulturze wydaje się absurdalny, ale prowokuje do zastanowienia się, jaka jest najwłaściwsza forma promocji kultury i jak ma ona rywalizować o naszą uwagę wśród innych „produktów” – zauważa Leszek Karczewski, autor scenariusza klipów. 

Współpraca aktora i Muzeum nie ogranicza się jedynie do kampanii wizerunkowej. Peszek prowadził w 2013 roku także warsztat dotyczący partytur i tematów do improwizacji w ramach wystawy „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca”. Pracując z tancerzami, Jan Peszek sięgnął między innymi do partytur Schaeferrowskich i idei aktora instrumentalnego. 

Przyznawana przez Muzeum Sztuki w Łodzi od 2009 roku Nagroda ms ma promować postawę aktywnego działania na rzecz kultury. Jest też wyrazem wdzięczności za szczególną pomoc, jaką laureaci obdarzyli Muzeum w minionym roku.
Jan Peszek - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog. Ukończył krakowską PWST w 1966, w tym samym roku debiutował – na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. W następnych latach pracował m.in. w łódzkim Teatrze Nowym i krakowskim Starym Teatrze, a w ostatnich latach regularnie pojawiał się na scenach warszawskich (Teatr Narodowy i Teatr Rozmaitości). W swoim dorobku ma role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary czy Grzegorza Jarzyny. W filmie debiutował już w 1969. Zagrał w kilkudziesięciu polskich filmach, w jego filmografii znajdują się role m.in. w: „Był jazz” Falka, „Trójkącie Bermudzkim Wójcika, „Ferdydurke” Skolimowskiego, „Śmierci jak kromka chleba” Kutza, „Łabędzim śpiewie” Glińskiego, „Ucieczce z kina <<Wolność>>” Marczewskiego i „Darmozjadzie polskim” Wylężałka.


Muzeum Sztuki ms1

Adres

Łódź, ul. Gdańska 43

Kontakt

tel. 42 633 97 90
w środy wstęp wolny