JESIEŃ Z POEZJĄ W TEATRZE | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =

JESIEŃ Z POEZJĄ W TEATRZE

Fot. Ja Fryta from Strzegom / Wikipedia

Na łódzkich scenach jesienią zobaczymy dwa cykle spotkań poetyckich - Teatr Powszechny wraca do projektu "Sezon w pięknie", a Teatr Nowy współorganizuje Krakowski Salon Poezji w Łodzi. W obu przypadkach poezję będą czytać aktorzy.
W Powszechnym projekt poetycki trwa już od kilku miesięcy. Pierwsze spotkanie z cyklu "Sezon w pięknie", w którym poezja współczesna konfrontowana jest z klasyką XIX i XX wieku, odbyło się w lutym. Dotychczas publiczność usłyszała wiersze Rainera Marii Rilkego i Dariusza Suski, Emily DIckinson i Justyny Bargielskiej, Stanisława Grochowiaka i Piotra Groblińskiego oraz Charlesa Baudelaire'a i Macieja Roberta (na każdym spotkaniu obecny był współczesny autor, który czytał swoje utwory). Kolejne spotkanie zaplanowano na niedzielę 12 listopada. Wstęp wolny.  

Wcześniej, bo już 15 października, wystartuje Krakowski Salon Poezji w Łodzi, wspólne przedsięwzięcie Teatru Nowego, Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza i Akademii Muzycznej. Pomysł przejęto z Krakowa, gdzie salon poetycki od lat prowadzi Anna Dymna. Sukces przedsięwzięcia zaowocował podobnymi imprezami w innych miastach - Anna Dymna wspiera je swoim nazwiskiem, będąc niejako patronką salonów w innych miastach. Z reguły przyjeżdża na pierwsze spotkanie. Nie inaczej będzie w Łodzi, gdzie 15 października o 12.30 wspólnie z Dariuszem Kowalskim z Teatru Nowego, Dymna przeczyta wiersze księdza Twardowskiego.
Kolejne imprezy cyklu odbywać się będą co miesiąc w różnych łódzkich instytucjach kultury. 5 listopada o 12.30 w Muzeum Miasta Łodzi Monika Buchowiec, Dariusz Kowalski, Piotr Seweryński, Mariusz Siudziński i Mirosław Oczkoś będą czytać monologi szekspirowskie, a 10 grudnia o 12.30 w Muzeum Sztuki przy Więckowskiego Monika Buchowiec, Michał Kruk, Krzysztof Pyziak, Dominika Lichy, Kacper Gaduła-Zawratyński, Bartłomiej Nowosielski i Mirosław Oczkoś zaprezentują wiersze poetów awangardowych.
Wyboru utworów dokona Jacek Orłowski, który sprawuje opiekę reżyserską nad przedsięwzięciem. Dodatkową atrakcją będzie oprawa muzyczna, za którą odpowiedzialni będą artyści związani z Akademią Muzyczną. Spotkania ma retransmitować Radio Łódź. Jak widać, inicjatywa ma integrować różne środowiska artystyczne, w tym także łódzkie środowisko poetyckie. W styczniu bohaterem salonu będzie Jerzy Jarniewicz, a w lutym łódzcy poeci pokolenia'68. 
Bilety na Salon będą kosztować 5 zł.

Miłośnicy poezji mogą się cieszyć - oprócz tradycyjnych wieczorów autorskich w Domu Literatury czy Łódzkim Domu Kultury bedą mieli okazję posłuchać poezji także w innych miejscach. W dodatku w profesjonalnych, aktorskich interpretacjach.

Kategoria

Teatr