Kalejdoskop nagradza za słowo! | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

Kalejdoskop nagradza za słowo!

Foto: Michał Siarek

Drugi rok z rzędu, po małej przerwie, przyznaliśmy nagrodę za kulturę słowa dla młodego aktora podczas  Festiwalu Szkół Teatralnych. W tym roku nagrodzie towarzyszy nowa inicjatywa. Kto został laureatem i dlaczego? 
Jako czasopismo piszące o kulturze i sztuce, mające ambicje być opiniotwórczym, w naturalny sposób zainteresowani jesteśmy dbałością o słowo. W teatrze jest to słowo obarczone szczególnymi obowiązkami, pozostające z związku z fizyczna obecnością aktora na scenie, poddane ekspresji. W tym roku zdecydowaliśmy nagrodzić słowo polifoniczne, podane z bezczelną energią, pozostające w celowej sprzeczności ze scenicznym działaniem aktora (a więc w dialogu z nim), a tym samym służące wywieraniu przemocy na innych postaciach scenicznych i infantylizowaniu ich, zrywaniu pokoleniowej więzi.

Naszą laureatką, podczas finału 36. Festiwalu Szkół Teatralnych, została Magdalena Wieczorek ze Szkoły Filmowej w Łodzi za role w "Przebudzeniu wiosny" F. Wedekinda w reż. Kuby Kowalskiego. Nagrodą jest znakomity portret, który pojawi się na czerwcowej okładce i roczna opieka medialna. W tym roku nowość - cieszymy się, że po raz pierwszy w pracy nad naszą okładką doprowadziliśmy do spotkania dwójki twórców wchodzących na artystyczną drogę. Autorem okładki został bowiem również kończący Szkołę Filmową w Łodzi student fotografii Michał Siarek. 

Tym samym Magdalena Wieczorek dołączą do grona tak cenionych aktorów młodego pokolenia, jak Tomasz Schuchardt, Justyna Wasilewska, Agnieszka Żulewska czy Marta Nieradkiewicz (by wymienić tylko laureatów i nominowanych do Nagrody im. Cybulskiego dla młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością), którzy na naszej okładce zaczynali artystyczną drogę. Zwłaszcza, że nasza laureatka otrzymała też Grand Prix od jury festiwalu za role w tym samym przedstawieniu (wraz z całą obsadą).

Z kolei Michał Siarek w sobotę, przed finałem 36. FST, otworzył w Instytucie Fotografii Fort w Warszawie (ul. Racławicka 99) wystawę prezentującą jego projekt "Alexander", który skupiony jest na zależnościach polityki, historii i kultury w budowaniu narodowych mitologii, na przykładzie (byłej jugosłowiańskiej) Republiki Macedonii. Kraju, który chociaż formalnie nie ma nazwy, to od lat spiera się o dziedzictwo tak odległe, że prawie nierzeczywiste. Wystawie towarzyszy ekskluzywna publikacja, która została wydrukowana w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi (do kupienia na stronie internetowej fotografa). Poniżej załączamy zdjęcia Michała Siarka z łódzkich spektakli dyplomowych: "Przebudzenia wiosny" i "Operetki".

Numer czerwcowy, w którym przeczytać będzie można również rozmowę z Magdaleną Wieczorek, będzie w sprzedaży od 29 maja. W nim również m.in.: wywiady z Olgą Tokarczuk, Zbigniewem Hołdysem, Andrzejem Barańskim (przed jego retrospektywą na Festiwalu Transatlantyk), Andrzejem Wichrowskim (cz. 2), recenzja z "Tramwaju zwanego pożądaniem" w Teatrze Wielkim. 

Kategoria

Teatr