ŁÓPTA 2013 - WYNIKI | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

ŁÓPTA 2013 - WYNIKI

13 października zakończył się tegoroczny Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich "Łópta". Po obejrzeniu 13 spektakli jury przyznało trzy równorzędne nagrody: Teatrowi California za zespołową kreacje w spektaklu Iluzje, grupie art-GROT za autorską, bezkompromisową wypowiedź Fade out, a także Stowarzyszeniu Teatralnemu Chorea i Teatrowi Tańca Pro za spektakl Brzydal.
13 października późnym wieczorem zakończył się tegoroczny Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich "Łópta". Po obejrzeniu 13 spektakli jury w skłądzie: Elżbieta Rojek, Anna Ciszowska i Marcin Wartalski przyznało trzy równorzędne nagrody: Teatrowi California za zespołową kreacje w spektaklu Iluzje, grupie art-GROT za autorską, bezkompromisową wypowiedź Fade out, a także Stowarzyszeniu Teatralnemu Chorea i Teatrowi Tańca Pro za spektakl Brzydal (wszystkie nagrody po 1000 zł).
Nominacje do Łódzkich Spotkań Teatralnych dostały spektakle: Brzydal i Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Teatru Narodowego im. Emmetta Browna. Nominacje do festiwalu Dotknij Teatru 2014 zdobyły spektakle: Iluzje, Fade out oraz Lekcja Teatru PST.

Ponadto jury zwróciło uwagę na Międzypokoleniową Grupę Teatralną (wykreowanie postaci Shirleyki przez Elżbietę Ołubek), Teatr "Pod Lupą" (za próbę zmierzenia się z trudnym tematem psychologicznym w spektaklu "Czucie"), Project Freedom za poszukiwanie nowego języka teatralnego.

Warto zwrócić uwagę na dobór wystawianego repertuaru. Grupy niezawodowe coraz częściej biorą na warsztat znane ze scen zawodowych dramaty, realizując pełnowymiarowe przedstawienia. Ionesco, Wyrypajew czy Masłowska w wykonaniu grup niezależnych to realizowany skromniejszymi środkami, ale trzymający wysoki poziom teatr, jaki znamy ze scen repertuarowych. Zaciera się rozróżnienie między offem a przedstawieniami realizowanymi w teatrach zawodowych w ramach koprodukcji czy inicjatyw aktorskich.