Ogłoszono zwycięzców piątej edycji konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny” w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr. Dzięki Fabryce Sztuki szansę realizacji otrzymały dwa projekty teatralne: „Z babki prababki” Katarzyny Regulskiej oraz „HE/HIS/HIM” Wojciecha Wójcika. Nowi rezydenci efekty swojej pracy przedstawią do końca roku.
– Do dalszej realizacji i objęcia wsparciem wybraliśmy dwa projekty, które szczególnie wyróżniły się pogłębionym spojrzeniem na społeczne znaczenie sztuki – mówi Wiktor Moraczewski, kurator i koordynator programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr. – To propozycje o mocnym zapleczu konceptualnym, oparte na szeroko zakrojonym procesie warsztatowym. Wyróżnia je świadome i odpowiedzialne podejście do pracy z lokalną społecznością – zarówno jeśli chodzi o poruszane tematy, jak i przyjęte metody działania. Właśnie dzięki temu mają one ogromny potencjał transformacyjny i performatywny.Te dwie najciekawsze propozycje projektów teatralnych wybrane zostały spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z Łodzi i regionu łódzkiego. Pomysł na spektakl Katarzyny Regulskiej „Z babki prababki” łączy teatr, taniec oraz rytuał, tworząc jednocześnie intymną i wspólnotową opowieść o kobiecym dziedzictwie. Twórczynie – Katarzyna Regulska wraz z Katarzyną Myrdą i Anną Marią Kosik – podejmują temat międzypokoleniowego przekazywania traum i siły, wykorzystując ciało, gest i głos jako nośniki pamięci oraz emocji. Wysoki poziom propozycji wynika z interdyscyplinarnego podejścia, opartego na autentycznych historiach mieszkanek Łodzi oraz pracy w kręgach kobiet. „Z babki prababki” to spektakl społecznie zaangażowany, niosący głęboki przekaz o historii kobiet i pamięci ciała.
Drugi zwycięski projekt „HE/HIS/HIM” autorstwa Wojciecha Wójcika podejmuje wielowymiarową i twórczą refleksję nad współczesną męskością. Przyszły spektakl ma stanowić zaproszenie do rozmowy o tym, czym jest męskość dziś, czy wciąż jest potrzebna oraz jak budować z nią zdrową relację. W procesie twórczym artysta uwzględnia zarówno perspektywę mężczyzn, jak i kobiet, co pozwala na pogłębioną analizę i redefinicję współczesnej męskości. Choć na scenie wystąpi sam Wojciech Wójcik, w pracy nad spektaklem wspierać go będą Wojciech Chowaniec oraz Michał Chytkowski. Spektakl łączy teatr fizyczny, słowo i wideo, w przekazie wykorzystując również groteskę oraz surrealizm.
Każdy z rezydentów otrzyma 20 000 zł na realizację projektu oraz kompleksowe wsparcie mentorskie, merytoryczne, warsztatowe, promocyjne i produkcyjne. Do dyspozycji twórców i twórczyń zostanie oddana przestrzeń Fabryki Sztuki – zarówno na próby, jak i na premierę spektaklu. Każdy z zespołów otrzyma także możliwość profesjonalnej rejestracji spektaklu, zdjęcia oraz plakat, które dadzą możliwość dalszej eksploatacji i promocji spektakli.
Konkurs zrealizowano w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Program dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
Fabryka Sztuki
Kategoria
TeatrAdres
ul. Tymienieckiego 3Kontakt
90-365 Łódźtel. 42 646 88 65