Powszechny po urlopie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =

Powszechny po urlopie

Próba spektaklu „Chciałem być”, fot. Teatr Powszechny

Teatr Powszechny wraca do grania już 20 sierpnia. Nowy sezon otworzy 11 września prapremierą sztuki Michała Siegoczyńskiego „Chciałem być”, inspirowanej życiem Krzysztofa Krawczyka. O dalszych planach repertuarowych mówi dyrektor teatru Ewa Pilawska.
Widzowie spragnieni teatralnych przeżyć po wakacjach będą mogli w pierwszej kolejności zobaczyć na Małej Scenie Powszechnego spektakl „Tańczący z gwiazdami” według scenariusza i w reżyserii Michała Walczaka. To, według słów autora, inspirowany powieściami Stephena Kinga i filmami Davida Lyncha musical o teatrze, który po miesiącach pandemicznego miotania się między życiem a śmiercią próbuje wystawić rewiowy hit. Natomiast w ostatni sierpniowy weekend również Mała Scena proponuje przedstawienie „Wykapany zięć” Krzysztofa Kędziory w reżyserii Pawła Szkotaka. Dramaturgicznym punktem wyjścia jest tutaj pierwsze spotkanie rodziców z narzeczonym córki.

Na prapremierę oficjalnie inaugurującą sezon Teatr Powszechny zaprosi 11 września na Dużą Scenę. Sztuka „Chciałem być”, której autorem i reżyserem jest Michał Siegoczyński, zapowiada się nie jako biografia artysty, a raczej subiektywne spojrzenie na fenomen i paradoks bycia gwiazdą. – Michała Siegoczyńskiego interesuje pęknięcie pomiędzy scenicznym wizerunkiem a normalnym, codziennym życiem. Czy można być jednocześnie popularnym i samotnym? Czy można być rozczarowanym, odnosząc sukces? – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego. Na październik zapowiada XXVII edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, która z powodu pandemii nie odbyła się w marcu 2020 roku. Jak zaznacza dyrektor Pilawska, program festiwalu będzie skromniejszy, ponieważ o 45% została zmniejszona dotacja Urzędu Miasta Łodzi, który współfinansuje festiwal. Tematem będzie „Artysta w kryzysie”. Twórcy i widzowie postawią sobie pytanie o teatr w pandemii – jak radził sobie i jak reagował na sytuację, kiedy cały świat zatrzymał się w jednej chwili z powodu epidemii koronawirusa? Program festiwalu zostanie opublikowany we wrześniu, wtedy też rozpocznie się sprzedaż biletów.

Dyrektor Pilawska jednocześnie anonsuje kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w marcu 2022 roku. Jako jej zwiastun wymienia przygotowywaną wspólnie z warszawskim Teatrem Powszechnym (w ramach międzynarodowego projektu teatralnego „Prospero – Extended Theatre” realizowanego w Awinionie) premierę nowego spektaklu Krystiana Lupy – „Imagine 2”. Inspiracją dla powstania spektaklu jest historia kontrkultury lat 60. i 70. oraz życie i twórczość Johna Lennona.

Na sezon 2021/2022 zaplanowana została także prapremiera sztuki Juliusza Machulskiego, którą napisał specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi – Polskiego Centrum Komedii. Wyreżyseruje ją Paweł Szkotak. – Będzie to słodko-gorzka komedia o wielopokoleniowości, odchodzeniu rodziców i dziadków. O drodze, którą każdy z nas odbywa, o decyzjach, które przychodzi nam podejmować. O ludziach, których spotkanie na różnych etapach życia kształtuje nas i wpływa na naszą przyszłość – opowiada dyrektor Pilawska.

Kolejną sztukę Radosława Paczochy napisaną specjalnie dla Powszechnego wyreżyseruje Adam Orzechowski. Kontynuowany będzie autorski cykl edukacyjny „Dziecko w sytuacji” – w planach jest polska prapremiera tekstu młodego kanadyjskiego dramaturga, odważnie podejmująca problem transpłciowości, opowieść o poszukiwaniu siebie, odkrywaniu swoich potrzeb, zrozumieniu i akceptacji.

Dyrektor Pilawska zapewnia, że w nadchodzącym sezonie w Teatrze Powszechnym pojawią się również reżyserzy, którzy dotąd z teatrem przy ul. Legionów nie współpracowali. Szczegółów nie zdradza.

Materiały prasowe

Kategoria

Teatr