Premiera "Ballad i romansów" | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =

Premiera "Ballad i romansów"

Teatr Pinokio zaprasza 22 X młodzież i dorosłych na łódzką premierę "Ballad i romansów". Spektakl będzie spojrzeniem na klasykę z perspektywy młodego pokolenia. Przedstawienie powstało w koprodukcji ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum.
Gabriel Gietzky, reżyser adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia, postanowił spojrzeć na „Romantyczność”, „Świteziankę”, „Lilie” czy „Rybkę” Adama Mickiewicza nieco inaczej niż przyzwyczaiła nas szkolna interpretacja lektury. Tym bardziej że sam Mickiewicz, pisząc „Ballady i romanse”, miał do tych tajemniczych, wywodzących się z tradycji gminnych opowieści nie tylko emocjonalny stosunek, ale przecież i dystans.

Twórcy spektaklu spróbowali przyjrzeć się szkolnej lekturze z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę.

Aktorzy posługując się wielością form i technik, bawią się tekstem, ruchem i piosenką. Inscenizacja wykorzystuje bowiem różne konwencje teatralne, z groteską włącznie, zachowując jednak równocześnie ogromny szacunek dla wspaniałego mickiewiczowskiego wiersza.

Przedstawienie zrealizowano w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i projektu Romantyczność 2022 związanego z dwusetną rocznicą wydania Ballad i romansów.

Bilety dostępne przez portal Ekobilet i w kasie Teatru Pinokio w Łodzi. Łódzka premiera została zaplanowana na 22 X na godz. 17. Kolejny spektakl można obejrzeć już 23 X o godz. 12.

 

"Ballady i romanse"
Adam Mickiewicz

Koprodukcja ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum

Reżyseria: Gabriel Gietzky
Scenografia: Klaudia Laszczyk
Muzyka: Michał Zdrzałek
Choreografia: Szymon Michlewicz-Sowa
Multimedia: Paweł Szymkowiak

Wykorzystano projekcje studentów Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi: Macieja Bernasia i Mai Drząszcz-Van Reed „dziśszumimickiewiczszumidziś” oraz Natalii Godek „Świtezianka”

Przygotowanie wokalne: Dorota Dakszewicz
Asystent reżysera: Michał Skiba

Obsada: Urszula Gołdowska, Aleksandra Zawalska, Dawid Kobiela, Michał Skiba, Bartosz Socha / Natalia Wieciech, Łukasz Batko

Premiera: Katowice 16 września 2022 r., Łódź 22 października 2022 r.

Spektakl dla widza w wieku 12+
Czas trwania: 60 min.
Teatr Pinokio w Łodzi
  • od 22-10-2022 godz 17:00
  • 23-10-2022 godz 12:00

Kategoria

Teatr

Adres

Wigencja, ul. Sienkiewicza 75/77, 90-057 Łódź