TEATR JAK NOWY | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =

TEATR JAK NOWY

Dyrektor artystyczny Teatru Nowego Andrzej Bart przedstawił plany artystyczne na drugą część sezonu 2016/17 i na sezon 2017/18.
Dyrektor artystyczny Teatru Nowego Andrzej Bart przedstawił plany artystyczne na drugą część sezonu 2016/17 i na sezon 2017/18. Kilka premier zapowiada się naprawdę ciekawie.  Repertuar ma być oparty na klasyce literatury XX wieku, oprócz dramatów zobaczymy też adaptacje słynnych powieści.

Już 17 lutego zobaczymy Policjantów w reżyserii Ryszarda Brylskiego. Debiutancki dramat Sławomira Mrożka Policja opracowała, wykreślając stylizacyjne ornamenty, nowa dramaturg teatru - Martyna Quant. Co ciekawe, Martyna Quant zrobiła też niedawnio adaptację Policji dla teatru Polskiego Radia. Scenografię do łódzkiego przedstawienia przygotowuje Wojciech Żogała, plakat do spektaklu projektuje prof. Sławomir Iwański. Andrzej Bart: Ta sztuka jest dla mnie szczególnie ważna, bo pamiętam premierę, którą oglądałem jako dziecko. Pamiętam szum wokół bardzo młodego wtedy Mrożka. I choć minęło wiele lat, widzę, że jest ciągle brutalnie aktualny.

7 kwietnia czeka nas polska prapremiera Lolity według Nabokova, w adaptacji Edwarda Albeego. Reżyserii podjął się Tomasz Cyz, który początkowo miał dokonać własnej adaptacji, ale ostatecznie jedynie przetłumaczył wersję Albeego. Do współpracy zaproszono też młodą scenografkę Natalię Kitamikado - asystentkę Borisa Kudlički. Warto dodać, że będzie to pierwsze wystawienie słynnej powieści na polskich scenach. Do roli tytułowej bohaterki zostanie ogłoszony casting - 28 grudnia. Reżyser Tomasz Cyz: Pracujemy nad tym, aby ten spektakl uwodził, ale aby ostatecznie zostawił nas z poczuciem wstydu co do własnych myśłi i snów.

Po wakacjach przyjdzie czas na kolejną prapremierę. W październiku 2017 zobaczymy Fabrykę muchołapek w autorskiej reżyserii Andrzeja Barta. To ma być spektakl bardzo łódzki, konfrontujący łodzian z historią miasta. Opowieść o wielkości i upadku Chaima Rumkowskiego.

Zaledwie miesiąc później na afisz Teatru Nowego wejdą Szewcy St. I. Witkiewicza. Reżyserować ma Jerzy Stuhr, a spektakl ma być podsumowaniem obchodów Roku Awangardy. Czy uda się w kolejnej inscenizacji tego wielokrotnie już wystawianego dramatu powiedzieć coś ważnego dla współczesności?

To tylko najważniejsze, najbardziej skonkretyzowane zamierzenia nowej dyrekcji teatru. Ponadto Nowy zamówił sztukę u Ingi Iwasiów. Miód i szampan będzie traktować o alkoholizmie kobiet (autorka ma na koncie powieść Pięćdziesiątka na ten sam temat). Będzie też przygotowywany lżejszy repertuar, na przykład farsy - pierwsza zostanie pokazana już w sylwestra (Czego nie widać - pokaz przedpremierowy). Będą też przygotowywane słuchowiska, które w formie plików audio będzie można pobierać ze strony teatru. Na Małej Scenie będą grane kameralne spektakle - Andrzej Bart: Chcemy wrócić do Dostojewskiego i do "Sieła Stiepanczykowa", gdyż postać Fomy Fomicza jest ciągle aktualna. Dostojewski wzorował się tiu na Mizantropie, na Świętoszku Molierowskim - ten typ ludzki grasuje do tej pory wszędzie.

A w roku 2018 kolejne duże realizacje: Generał Barcz w reżyserii Jacka Głomba, Bracia Aszkenazy w adaptacji i reżyserii Andrzeja Barta, który chce w powieści Joszuy Singera odkryć coś nowego o Łodzi, i sztuka o powstaniu warszawskim. W tym ostatnim przypadku nie ujawniono jeszcze nic konkretnego o autorze ani o reżyserze.

Plany są więc ambitne i różnorodne, a zestaw przedstawionych nazwisk - imponujący. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie zamierzenia da się zrealizować. Na przykład zapowiadana poprzednio Kariera Artura Ui Bertolda Brechta nie dojdzie do skutku - Andrzej Bart chciał, by sztukę reżyserował Andrzej Wajda i nie widzi na razie innego reżysera do tego zadania. Z drugiej strony w repertuarze pojawiają się sztuki, o których nie było mowy w planach, co wynika z pojawiających się okazji na koprodukcję. Tak było z Komedą, najnowszą premierą Teatru Nowego. Te dodatkowe projekty to jakby druga gałąź programu teatru.