Teatr Nowy wraca do gry | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

Teatr Nowy wraca do gry

„1968//biegnij, mała, biegnij”, fot. NK

Po wakacyjnej przerwie Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka wznawia działalność 4 września od Narodowego Czytania „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Początek nowego sezonu to oczywiście również spektakle: „1968//biegnij, mała, biegnij” w reżyserii Remigiusza Brzyka oraz „Kto nie ma nic, ten może wszystko”.
Z dramatu Gabrieli Zapolskiej wywodzi się pojęcie dulszczyzny jako zespołu cech i postaw charakteryzujących się podwójną moralnością, z których jedna odkrywana jest tylko wobec siebie i najbliższych a druga, ukazywana wobec reszty ludzi i całego świata. 4 września o godz. 16 we foyer Dużej Sceny przy ul. Więckowskiego 15 fragmenty tekstu czytać będą aktorzy Teatru Nowego:

PANI DULSKA – Maria Gładkowska
PAN DULSKI – Sławomir Sulej
ZBYSZKO DULSKI – Paweł Kos
HESIA, MELA DULSKIE – Aleksandra Posielężna, Halszka Lehman
JULIASIEWICZOWA Z DULSKICH – Malwina Jelistratow
LOKATORKA – Magdalena Kaszewska
HANKA – Katarzyna Żuk
TADRACHOWA – Barbara Dembińska

Osoby, które przyniosą ze sobą egzemplarz książki będą mogły uzyskać okolicznościową, pamiątkową pieczęć.

Sezon 2021/2022 W Teatrze Nowym zainaugurowany zostanie 10, 11 i 12. Pierwszy teatralny weekend wypełnią najnowsze premiery. Na Dużej Scenie będzie mozna obejrzeć spektakl „1968//biegnij, mała, biegnij” w reżyserii Remigiusza Brzyka, w opracowaniu dramaturgicznym Anny Mazurek. Twórcy, inspirując się burzliwymi wydarzeniami roku 1968, zadają pytania o podłoże pokoleniowego buntu. Skupiają się na historiach pozytywnych odkryć tej kulturowej rewolty, która szczególnie w Ameryce i na Zachodzie Europy była czasem rozwoju kontrkulturowej muzyki, myśli pacyfistycznej, ekologicznej i emancypacyjnej. Zespół aktorski wciela się w badaczy przeszłości snujących opowieść o wydarzeniach roku 1968. W muzycznej warstwie spektaklu na scenie Nowego pojawi się reaktywowany łódzki, żydowski zespół „Śliwki”, którego karierę w polskim bigbicie zakończyły wydarzenia polskiego marca.

Na Małej Scenie (ul. Zachodnia 93) 11 i 12 września zaprezentowany zostanie spektakl „Kto nie ma nic, ten może wszystko” (recenzja  Pauliny Ilskiej w lipcowo-sierpniowym numerze „Kalejdoskopu”) - kolektywna praca studentek i studentów Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Spektakl powstał w ramach projektu „Nowy i Młodzi”, przy współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Twórczynie i twórcy przyglądają się łódzkim historiom i herstoriom, powołując rzeczywistości epizodyczne: krótkie, przeoczone, pozornie niemające znaczenia. One składają się na tkankę tego miasta, jego niejednorodną tożsamość – często wypartą/zapomnianą/zatartą. Przyglądając się jednostkowym doświadczeniom, reżyserki i reżyserzy projektują pozaczasową topografię miasta, w której współcześni i minieni marzyciele oraz marzycielki muszą nieustannie konfrontować wyobrażone z rzeczywistym. Projekt stawia pytania o możliwości budowania tożsamości zbiorowej bez formułowania tożsamości jednostkowej. Bada granice między emancypacją i alienacją, autonomią i dominacją, wspólnotowością i obcością. Na spektakl składają się cztery etiudy:

„Moim babkom rewolucjonistkom” reż. Mira Mańka
„Sześć zer” reż. Wojtek Rodak
„LAJPO trailer” Maciej Hanusek i  Dominik Frosztęga
„Piekła nie ma” reż. Olga Ciężkowska

Występują: Monika Buchowiec, Mirosława Olbińska, Katarzyna Żuk, Michał Kruk, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński.
Teatr Nowy

Kategoria

Teatr

Adres

ul. Zachodnia 93

Kontakt

tel. 42 633 44 94
kasa tel. 42 636 05 92