Teatr Wielki zapowiada przyszły sezon | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =

Teatr Wielki zapowiada przyszły sezon

fot. Joanna Miklaszewska

Pięć premier – jedna opera, jedna zarzuela, dwa nowe balety i światowe prawykonanie opery kameralnej dla dzieci, a ponadto Łódzkie Spotkania Baletowe – to najważniejsze punkty repertuaru Teatru Wielkiego w Łodzi w przyszłym sezonie. Łódzka scena operowa jako pierwszy teatr muzyczny w Polsce ogłosiła kompletny program na nowy sezon. Bilety są już w sprzedaży.
Pierwszą premierą nowego sezonu będzie „Tosca” (4 października 2025). Wykonanie koncertowe tej opery można było oglądać w listopadzie ubiegłego roku w ramach Festiwalu Pucciniowskiego. Od ostatniej premiery scenicznej minęło zaś 13 lat; wyreżyserowany wówczas przez Janinę Niesobską spektakl został pokazany na scenie Teatru im. Jaracza, bo w Wielkim odbywał się wówczas remont. Tym razem tragiczną miłość śpiewaczki Toski i malarza Cavaradossiego przedstawi Giorgio Madia, który łódzkim widzom znany jest z reżyserowania zarówno spektakli baletowych („Jezioro łabędzie”, „Dziadek do orzechów”), jak i operowych („Opowieści Hoffmanna”).

W Mikołajki, 6 grudnia 2025, odbędzie się premiera kojarzonego ze świętami Bożego Narodzenia „Dziadka do orzechów”. Artyści baletu zatańczą do muzyki na żywo w wykonaniu Orkiestry Teatru Wielkiego, w przedstawieniu weźmie też udział Chór Dziecięcy TW.

Atrakcją sezonu będzie premiera zarzueli – tradycyjnej muzycznej formy scenicznej z Półwyspu Iberyjskiego, zwanej „hiszpańskim musicalem”. Jej początki przypadły na XVII wiek, a w sumie, jak szacują znawcy tej formy, powstało ponad 12 tysięcy zarzuel! Z tego bogatego katalogu wybrano sztukę pod tytułem „La verbena de la Paloma” z 1894 r. z librettem Ricarda de la Vegi i muzyką Tomása Bretóna. Będzie to prawdopodobnie pierwsza premiera zarzueli nie tylko w Teatrze Wielkim w Łodzi, ale w ogóle w teatrach operowych w Polsce (nie licząc festiwali). Przedstawienie zostanie przygotowane przez realizatorów, którzy na co dzień współpracują z Teatro de la Zarzuela w Madrycie. Wybór daty premiery – 14 lutego – wiąże się z tematyką utworu: „La verbena de la Paloma” to opowieść o miłości i zazdrości, okraszona sporą dawką humoru.

Tuż przed Dniem Dziecka na scenę wkroczy „Turkusowy potwór” – to tytuł opery kameralnej dla dzieci, zamówionej u Tomasza Opałki. Ten urodzony w Polsce, a mieszkający obecnie w Stanach Zjednoczonych twórca jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich. Pisze zarówno utwory autonomiczne, jak i muzykę filmową i teatralną. „Turkusowy potwór” ma być twórczą reinterpretacją XVIII-wiecznej baśni Carla Gozziego, dostosowaną do realiów współczesnego świata. Premiera ta odbędzie się nie na głównej scenie, ale w teatralnej malarni, co dla dzieci może stanowić dodatkową atrakcję.

W kwietniu 2026 czas powinni sobie zarezerwować miłośnicy baletu. Podczas XXVIII Łódzkich Spotkań Baletowych do Łodzi przyjadą artyści English National Ballet, Dance Company Theateraus w Stuttgarcie (Niemcy) i Companhia Nacional e Bailado z Portugalii (pierwszy występ w Polsce!). Program tanecznego biennale gospodarze wzbogacą premierą dwuczęściowego baletu „Supernova” z choreografią Sharon Eyal i Jacka Przybyłowicza. Bilety na Łódzkie Spotkania Baletowe znajdą się w sprzedaży 6 września.

Oprócz nowych tytułów repertuar Teatru Wielkiego wypełnią popularne opery Verdiego, Pucciniego, Bizeta czy Moniuszki, a także operetka („Zemsta nietoperza”) i musical („My Fair Lady”). Na scenę powróci „Człowiek z Manufaktury” – opera o Łodzi, której premiera w 2019 roku była efektem konkursu kompozytorskiego rozpisanego przez Teatr Wielki. Zwycięzcą został wówczas Rafał Janiak, aktualny dyrektor artystyczny łódzkiej sceny.
Oferta edukacyjna stanowi obecnie ważną część działalności wszystkich instytucji kultury – nie inaczej jest przy placu Dąbrowskiego. Teatr zapowiada kontynuację wszystkich sprawdzonych formuł edukacyjnych dla dzieci malutkich, nieco większych i nastoletnich: „Opery na poduchach”, warsztatów artystycznych dla grup zorganizowanych, wycieczek za kulisy i koncertów familijnych „Niedzielne poranki”. Nadal będzie działać Chór Dziecięcy i Łódzki Chór Teatralny Verdiana.

Początek sezonu został zaplanowany tak, by nie mógł minąć niezauważony. Plenerowy koncert „Łódź Opera Opener”, który staje się już tradycją, odbędzie się na placu Dąbrowskiego 6 września. We Włoskiej Gali Operowej wezmą udział zarówno soliści związani z teatrem na stałe, jak i goście; być może uda się nawet zaprosić słynnego barytona Artura Rucińskiego. Dzień później w tym samym miejscu odbędzie się piknik familijny, w którym wezmą udział Chór Dziecięcy i chór Verdiana.


Magdalena Sasin

Teatr Wielki

Kategoria

Teatr

Adres

pl. Dąbrowskiego

Kontakt

tel. cent. 42 633 99 60