Wielki jubileusz opery | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =

Wielki jubileusz opery

Z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia Teatr Wielki sięgnął do korzeni łódzkiej sceny operowej i przygotował dzieło, od którego wszystko się zaczęło, czyli „Straszny dwór”. 
Z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia Teatr Wielki sięgnął do korzeni łódzkiej sceny operowej i przygotował dzieło, od którego wszystko się zaczęło, czyli „Straszny dwór”. Łódzka publiczność po raz pierwszy obejrzała operę Stanisława Moniuszki 18 października 1954 r. na scenie Teatru Nowego. To był początek Opery Łódzkiej, która na stałe zadomowiła się w Teatrze Wielkim.

Po 60 latach „Straszny dwór” powrócił do Łodzi w nowym wydaniu Krystyny Jandy, która debiutowała w roli reżysera opery. – Praca nad dziełem Moniuszki to były dla mnie trzy najmilsze miesiące w życiu. Mówię to z całą pewnością. Ciągle powtarzam, że uzależniłam się od tego utworu – podkreśla Janda. Artystka postawiła na tradycyjne podejście do klasyki gatunku. Przesunęła tylko akcje utworu o 100 lat do przodu, co miało wpływ na dostosowanie scenografii i kostiumów do realiów z okresu powstania styczniowego. Ascetyczną, grottgerowską scenografię przygotowała Magdalena Maciejewska, a za kostiumy z epoki odpowiadała Dorota Roqueplo. Na uznanie zasługuje wiele operowych głosów, m.in.  role braci Zbigniewa i Stefana, których zagrali: Tomasz Konieczny – uznany baryton scen operowych Europy i Dominik Sutowicz – wschodzący polski enor. W obsadzie spektaklu znalazła się również światowej klasy mezzosopranistka Małgorzata Walewska, która wcieliła się w postać Cześnikowej. Kierownictwo muzyczne nad całością opery objął Piotr Wajrak. – Wspaniale współpracowało się z Krystyną Jandą, myślę, że wspólnie udało nam się przygotować przedstawienie bliskie głównej idei dzieła, a jednocześnie trafiające we wrażliwość współczesnego odbiorcy – zaznaczył dyrygent.

Obchody jubileuszu Teatru Wielkiego rozpoczęły się 17 października i trwały cały weekend. Sobotni spektakl poprzedziła ceremonia rozdania Złotych Masek łódzkich recenzentów teatralnych. Dużą popularnością cieszyła się też wystawa „60 lat pasji tworzenia”, na której można było zobaczyć m.in. blisko 300 archiwalnych fotografii z życia teatru oraz fragmenty dekoracji i kostiumów z najważniejszych realizacji. Przygotowano również pierwsze w historii Teatru Wielkiego wydawnictwo multimedialne pt. „60 lat opery w Łodzi”, w którym zamieszczono m.in. pełny wykaz 330 premier, bogatą dokumentację fotograficzną, plakaty itp. Do publikacji dołączona jest płyta DVD z filmem dokumentalnym dotyczącym powstawania spektakli.