W 2021 roku łódzkie Centrum Dialogu świętuje 10 urodziny. Z tej okazji w Bibliotece Centrum Dialogu pojawi się nowa książka "Życie pełne barw" Anneette Libeskind Berkovits oraz powstanie instalacja inspirowana wierszem "Marzenie" Abramka Koplowicza.
Centrum zajmuje się popularyzacją wielokulturowej historii Łodzi i Polski, ważnych wydarzeń historycznych, a także postaci, które odegrały istotną rolę w budowaniu naszej tożsamości. Poprzez kulturę uczy historii Polski, Europy i świata, a także szacunku do innych kultur i tradycji. Ale rozmawiając o przeszłości, prowadzi dialog ze współczesnością, starając się wyciągać wnioski z doświadczeń innych pokoleń czy czasów. Zajmują je także różne grupy mieszkające w Polsce dziś, m.in. Ukraińcy, Romowie, Wietnamczycy, muzułmanie, osoby z niepełnosprawnościami.Zgodnie z założeniami statutowymi Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi jest otwartą, świecką, miejską instytucją kultury, działającą ponad podziałami politycznymi, a jego podstawowym celem jest upowszechnianie idei tolerancji i przeciwdziałanie przejawom rasizmu, ksenofobii i braku szacunku dla ludzi odmiennych światopoglądów, pochodzenia i kultury. Większość realizowanych przez Centrum Dialogu projektów ma aktualny kontekst.
Centrum proponuje różnorodną ofertę edukacyjną, zarówno dla przedszkolaków i młodzieży szkolnej czy studentów, jak i osób dorosłych. Zajęcia dla szkół uzupełniają regularną edukację. Otwarte wykłady poszerzają wiedzę. Coroczne działania, takie jak „Kolorowa Tolerancja” czy „Żywa Biblioteka”, pogłębiają zrozumienie dla różnorodności i odmienności dzisiejszego świata. Centrum jest też organizatorem festiwalu Łódź Czterech Kultur, który odnosi się do historycznych kultur, które zbudowały Łódź przemysłową, ale pokazuje również dzisiejszy tygiel kulturowy, znacznie szerszy.
Z racji powierzonych zadań realizuje m.in. projekty upamiętniające łódzką społeczność żydowską, Ocalałych i Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W imieniu władz Łodzi organizuje corocznie miejskie uroczystości dedykowane upamiętnieniu historii Litzmannstadt Getto oraz przyznawanie tzw. Drzew Pamięci w Parku Ocalałych, w którym od 2014 roku znajduje się siedziba Centrum Dialogu.
Centrum Dialogu organizuje wystawy, projekcje filmowe, koncerty, wykłady. Współpracujemy z polskimi i zagranicznymi artystami, z wykładowcami wyższych uczelni i z nauczycielami, z animatorami kultury i działaczami społecznymi.
Instalacja „Marzenie” Abramka
Instalacja inspirowana wierszem Abramka Koplowicza pt. „Marzenie" przypomina historię chłopca, który w getcie pisał wiersze, a jego marzenia były niemal takie same jak jego współczesnych rówieśników.
Abramek, żyjący w dzielnicy zamkniętej, marzył o dalekich podróżach i egzotycznych krainach, które mógł znać tylko z lektur. Instalacja formą nawiązuje do strychu, gdzie jego ojciec, który przeżył wojnę i wrócił do Łodzi, odnalazł zeszyt syna z jego utworami. Dla małego chłopca strych mógł być bezpiecznym ukryciem i polem działania wyobraźni podsycanej przeczytanymi książkami, ale również kadrami widocznymi przez świetliki i szpary dachu. Łatwo sobie wyobrazić, że wnętrze drewnianego strychu w dziecięcej wyobraźni staje się okrętem, maszyną latającą czy też balonem, którym wyrusza w podróż po odległych, niedostępnych krainach czy też szałasem, w którym można się schować.
Autor instalacji: Mikołaj Smoleński
Wykonanie: Wesoły Stolarz
Kurator: Magdalena Kamińska
Projekt graficzny: POLKADOT
„Życie pełne barw” Anneette Libeskind Berkovits
„Najważniejsze to pamiętać, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć. Nigdy.”
Nachman Libeskind
Bohaterem książki „Życie pełne barw” jest Nachman Libeskind (1909-2001), wieczny optymista, ciepły i uroczy człowiek, malarz, gawędziarz, muzyk. Urodził się w tradycyjnej żydowskiej rodzinie pochodzącej z Przedborza, ale dostał świeckie wykształcenie w szkole im. Władymira Medema. Zagorzały bundowiec, wierzył w świat równy i sprawiedliwy. Jego barwne życie od dzieciństwa i młodość w robotniczej Łodzi, poprzez ucieczkę na wschód w pierwszych dniach wojny, sowiecie gułagi i życie w dalekiej Kirgizji, powrót do rodzinnego miasta i niełatwe czasy powojenne w komunistycznej Polsce, a także wyjazd do Izraela i życie emigranta w Stanach Zjednoczonych, opisała jego córka Anneette Libeskind Berkovits, która w historię ojca włączyła także swoje wspomnienia i doświadczenia. Przedmowę do książki napisał jej brat Daniel Libeskind, znakomity architekt, który uważał, że dla ojca świat był pełen tęcz.
16 stycznia o 18.00 na Facebooku i YouTube Centrum Dialogu Łódź odbędzie się rozmowa online z autorką książki „Życie pełne barw”, Anneette Libeskind Berkovits. Spotkanie popowadzi Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
- od 16-01-2021 godz 18:00
Kategoria
WiadomościAdres
ul. Wojska Polskiego 83Kontakt
91-755 Łódźtel. 506 155 911