Akademickie Centrum Designu zaprasza | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

Akademickie Centrum Designu zaprasza

Akademickie Centrum Designu, fot. Urząd Miasta Łodzi

Otwarte 29 czerwca Akademickie Centrum Designu (ACD), to organizacja skupiająca wydziały projektowe ośmiu polskich publicznych uczelni artystycznych. Głównym celem ACD jest nawiązanie współpracy między biznesem a nauką poprzez wspólne badania rozwojowe i projektowe. Budynek dla ACD został przekazany przez Urząd Miasta Łodzi, prace remontowe, rewitalizacyjne i dostosowawcze trwały dziesięć lat. Łączny koszt inwestycji wynosi ponad 23 mln zł, z czego ponad 7 mln zł przekazało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pozostała część środków pochodzi z programów dotacyjnych Unii Europejskiej.
- Akademickie Centrum Designu przede wszystkim będzie integrować środowisko wykładowców i projektantów. Będą tu pokazywane projekty polskiego i światowego wzornictwa. Chciałbym przypomnieć, że jednym z pomysłodawców ACD był profesor Grzegorz Chojnacki, były rektor Akademii Sztuk Pięknych. „Matką chrzestną” była profesor Jolanta Rudzka-Habisiak, ówczesna rektor naszej uczelni, która zobowiązała się do przeznaczenia nieruchomości na Akademickie Centrum Designu - powiedział dr Przemysław Wachowski, rektor ASP w Łodzi.

W 2013 roku w drodze darowizny Urzędu Miasta Łodzi, zabudowana nieruchomość przy ul. Księży Młyn 13/15 stała się własnością Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Została przeznaczona na działalność Akademickiego Centrum Designu. Po rewitalizacji budynek o powierzchni niemal 4 tys. m. kw. z bogato wyposażonymi salami warsztatowymi, konferencyjnymi oraz przestrzenią wystawienniczą będzie miejscem działalności kulturalnej i edukacji artystycznej.

Głównym celem ACD jest nawiązanie współpracy między biznesem a nauką poprzez wspólne badania rozwojowe i projektowe. Zadaniem stojącym przed ACD jest także promocja polskich szkół designu, ich twórczości i polskiego przemysłu. ACD ma stać się platformą łączącą potencjał badań i nauczania, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności i atrakcyjności studiów z zakresu projektowania w polskich szkołach artystycznych. Uczelnie uczestniczące w projekcie to: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

- Pragniemy pozostać w zdrowej rywalizacji, lecz mamy również przestrzeń do dialogu. Możemy wymieniać się tu doświadczeniami i przecierać ścieżkę dla młodych projektantów - powiedziała dr Marta Więckowska, dziekan wydziału projektowego ASP w Katowicach.

W ACD obok sal seminaryjnych, konferencyjnych i wykładowych kilkaset metrów powierzchni - głównie na parterze - przeznaczono na wystawy. Dzięki temu będą mogły tu być prezentowane instalacje i projekty młodych twórców. Od 1 lipca można oglądać cztery wystawy. Na pierwszym piętrze, w tzw. zielonej sali znajduje się czytelnia z publikacjami poświęconymi designowi i sztuce z całego kraju. Przygotowano też specjalne pracownie dla dzieci: Akademię Małego i Akademię Młodego Designera. W gmachu znajdują się również: recepcja, przestrzeń gastronomiczna i hala sportowa, na zewnątrz boisko sportowe. Najwyższe piętro byłej szkoły zawodowej na Księżym Młynie przeznaczono na pokoje hotelowe oraz pomieszczenia administracyjne.

- Łódź bez wątpienia zasługuje na tytuł polskiej stolicy designu. To tutaj od 2007 r. z ogromnym powodzeniem realizowany jest Łódź Design Festiwal, prezentujący design w różnych jego odsłonach; od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne, architekturę aż po modę. Wydarzenie to wpisuje się w strategię Łodzi, która po upadku przemysłu włókienniczego buduje swoją nową tożsamość w oparciu o przemysły kreatywne. – powiedział Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi

Szkoła na Księżym Młynie była pierwszą szkołą fabryczną w Łodzi. Powstała jako dwuletnia szkoła elementarna dla dzieci i młodocianych robotników zatrudnionych w fabryce Karola Scheiblera. Zlokalizowano ją w północnej części dobudowanego w latach 1873–1875 mieszkaniowego, przyfabrycznego osiedla robotniczego Księży Młyn. Wraz z pobliskimi konsumami wypełniała bogaty program społeczny zademonstrowany przez Scheiblera w nowym i nowoczesnym oddziale fabryki.

Szkołę prawdopodobnie zaprojektował Hilary Majewski w latach 1876–1877. Początkowo jako budynek jednopiętrowy, jedenastoosiowy, ze zryzalitowaną partią środkową mieszczącą w skrajach dwa okazałe wejścia. Budynek był murowany z czerwonej, nietynkowanej, ale zróżnicowanej w odcieniach cegły z bogato rozczłonkowaną bryłą, której ściany zdobiły ceglane fryzy, ale również z nowocześnie rozwiązanymi urządzeniami, np. higienicznymi. W 1884 roku zbudowano obok istniejącej już szkoły, od strony wschodniej, drugi identyczny budynek z numerem policyjnym 13, a w latach 1934–1938 szkołę rozbudowano. Polegało to na wbudowaniu między istniejące posesje szkolne (Księży Młyn 13 i 15) nowego wyższego budynku i scaleniu komunikacyjnym trójczłonowego korpusu. Szkoła mieściła się w budynku do 2012 roku.

Dawid Brykalski

Księży Młyn, Łódź

Kategoria

Wiadomości

Adres

Księży Młyn, Łódź