ARMATKA KULTURY - WYNIKI | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =

ARMATKA KULTURY - WYNIKI

Co to za zagadka - złote kulki i armatka? Tak, to energia łódzkiej kultury. Postanowiliśmy uzupełnić plebiscyt kolegów z Gazety Wyborczej i TV Toya, wybierając razem z Państwem wystrzałowe wydarzenie kulturalne roku w Łodzi. Przedstawiamy dwunastkę kandydatów do ARMATKI KULTURY. Mamy już też wyniki.

Głosowanie zakończyło się 15 stycznia o 12.00
Oto szczęśliwa siódemka laureatów:
1 miejsce - AŻ Festiwal
2 miejsce - 3 premiery Sceny Arterion
3 miejsce - wystawa Magdy Moskwy w Galerii Opus
4 miejsce - wydanie dzieł wszystkich Nietzschego przez łódzką OFFicynę
5 miejsce - Dialogi w katedrze
6 miejsce - wystawa "Opus sacrum. Opus profanum"
7 miejsce - Festiwal Designu

Gala wręczenia statuetki odbędzie się 7 lutego o 18.00 w Łódzkim Domu Kultury. Wystąpi na niej zespół Face to Face. Wstęp na galę - wolny. Zapraszamy.
 
W plebiscycie telewizji Toya, klubu Wytwórnia i "Wyborczej" na wydarzenie kulturalne 2013 roku w Łodzi kapituła wybrała 12 finalistów. Jeden z nich otrzyma w nagrodę kołyskę Newtona z jedną złotą kulką. Naszym zdaniem na liście brakuje kilku ważnych wydarzeń. Z kolej umieszczone tam koncerty Leonarda Cohena i Erica Claptona wydają się nam wydarzeniami ważnymi, ciekawymi, jednak zupełnie pozbawionymi znaczenia dla łódzkiej kultury.
Dlatego proponujemy alternatywną dwunastkę - kolejność przypadkowa.

1. AŻ Festiwal - cykl koncertów w nowej sali Akademii Muzycznej przy ulicy Żubardzkiej. Kultura wchodzi (wychodzi) na łódzkie blokowiska z ciekawą, ambitną propozycją. Jednocześnie to znakomity przykład otwarcia szkoły artystycznej na potrzeby mieszkańców miasta. No i świetna nazwa.

2. Wystawa Opus sacrum. Opus profanum w Centralnym Muzeum Włókiennictwa - wydarzenie Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. Arcydzieła polskiego malarstwa z kolekcji lwowskiej, w takim wyborze nie do zobaczenia nawet we Lwowie. W Łodzi okazja do obejrzenia czegoś sprzed epoki instalacji i wideo artu.

3. Tuwim obecny - nieskromnie umieszczamy w zestawieniu imprezę przygotowaną w Łódzkim Domu Kultury. W październikowy wieczór ośmioro poetów przeczytało wiersze inspirowane twórczością "starszego kolegi". Jeden z mocniejszych akcentów Roku Tuwima.

4. Trzy premiery Sceny Arterion - Związek otwarty, Próby i Febe wróć. Powstanie prywatnego teatru to wielka radość dla łódzkiej publiczności, która nawet w przypadku bankructwa scen repertuarowych nie zostanie z niczym.

5. Dialogi w katedrze - nasz nowy arcybiskup rozmawia z wiernymi o najważniejszych problemach współczesności. W dodatku spotkania mają świetną, zdradzającą znajomość literatury nazwę. Jego Ekscelencja nie tylko mówi, ale i słucha. Po jednej z rozmów zainteresował się sprawą łódzkiego obozu dla dzieci przy ulicy Przemysłowej, czego efektem było wmurowanie tablicy i marsz upamiętniający wydarzenia z czasów II wojny światowej.

6. Wystawa malarstwa Magdaleny Moskwy w galerii Opus. Obrazy z lat 2003-2013 najwybitniejszej łódzkiej (polskiej?) malarki. Prywatna galeria, którą trzeba docenić.

7. Zakończenie remontu secesyjnej willi przy ulicy Wólczańskiej - siedziby galerii Willa. Perła łódzkiej secesji uratowana. W dodatku koszt inwestycji znikomy, jeśli porównać z rozdętymi do granic absurdu budżetami innych remontów instytucji kultury.

8. Festiwal Designu - najlepsza od kilku lat edycja tej imprezy. Organizatorom udało się znaleźć złoty środek między artystycznymi ekstrawagancjami a prezentacją użytkowych projektów. Do tego znakomite wystawy fotograficzne.

9. Rozbudowa Muzeum Włókiennictwa o interaktywne muzeum w zrewitalizowanym budynku kotłowni. Biała Fabryka staje się powoli wielką turystyczną atrakcją - w tym roku została jednym z siedmiu nowych cudów Polski.

10. Madame Butterfly w Teatrze Wielkim - nareszcie opera zrealizowana z rozmachem godnym nazwy teatru. W dodatku ten rozmach czemuś służył - mianowicie muzyce Pucciniego. Reżyseria Janiny Niesobskiej.

 11. Wydanie dzieł wszystkich Nietzschego przez łódzką OFFicynę. Małe łódzkie wydawnictwo porwało się na wielki projekt. Wszystkie dzieła genialnego filozofa ukazują się w nowych tłumaczeniach.

12. Anna Maria Jopek w Wytwórni - wspaniały koncert, który nie mógł się znaleźć w finale Energii kultury z powodu niepotrzebnej skromności jednego z organizatorów plebiscytu.

Na naszą listę można było głosować przez dodanie komentarza pod tym tekstem do 15 stycznia do południa (termin przedłużyliśmy na prośbę zainteresowanych) lub wysyłając na adres redakcji Kalejdoskopu kartkę pocztową. Każdy może oddać tylko jeden głos. Prosimy o dwa zdania uzasadnienia wyboru.