Byli online i zmienili kulturę | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Byli online i zmienili kulturę

Spektakl "Księżniczki" Teatr Chorea Foto: Agnieszka Cytacka

TEMAT NUMERU. Przegląd najciekawszych inicjatyw w trudnym dla kultury roku 2020. Piszą: Aleksandra Talaga-Nowacka, Paulina Ilska, Bogdan Sobieszek i Łukasz Kaczyński.
Seriale teatralne
Miejskie teatry:

Teatr Pinokio ciekawie połączył formę czytania książki online przez aktorów z równo-czesnym tworzeniem ilustracji na żywo (vegekryminał „Best Seler i zagadka znikających warzyw”), Teatr Nowy zabłysnął z kolei prostymi, lecz wielce urokliwymi i dowcipnymi „Opowieściami z Baru Kokos”.

Sztuka i jedzenie
Punkt Odbioru Sztuki  i lokale gastronomiczne:

Zdarzyły się też sympatyczne rzeczy bezpośrednio związane z lockdownem. Na jego pierwszym etapie artyści zaoferowali swój talent jako pomoc lokalom gastronomicznym, które znalazły się w katastrofalnej sytuacji: projektowali plakaty i koszulki, z których dochód trafiał do lokali. Gdy te już się otworzyły, POS zorganizował prezentacje prac młodych łódzkich twórców w witrynach i wnętrzach łódzkich restauracji. Szkoda, że zapału i empatii wystarczyło tylko na pierwszy etap pandemii.

Sztuka na insta, Muzeum Sztuki:
Muzeum Sztuki:

W wirtualu instytucja ta odnalazła się znakomicie, proponując m.in. instagramowe rezydencje artystyczne, kuratorowane przez młodego artystę Kacpra Szaleckiego, a także internetową kolekcję „Praca = Dokumentacja Wyobraźni”.

W witrynach
Łódzki Dom Kultury:

W witrynach Galerii Imaginarium umieszczono monitory, na których co tydzień można było oglądać kolejne wystawy prezentowane wcześniej w galeriach ŁDK, m.in. multimedialne obiekty Ryszarda Jędrosia, wystawę zbiorową „Opowieści z pogranicza”, wystawę fotografa Janusza Bąkowskiego czy „Polish masters” Moniki Kokoszyńskiej.

Książka walczy
Księgarnia Skład Główny w Koluszkach:

W pierwszym momencie po wybuchu pandemii wycofali się ze sprzedaży, ale wznowili ją. I stale dbali o to, by – nie tylko w mediach społecznościowych – podtrzymywać relacje z czytelnikami. To przynosi efekty – sprawdźcie, co proponują obecnie.

Ewolucje spektakli
Teatr Chorea:

Jak utrzymywać kontakt z widzem i dostosowywać się do warunków bez obniżania artystycznego poziomu, pokazała ewolucja projektu w reżyserii Julii Jakubowskiej. A był on poświęcony „wiwisekcji” bajek pod kątem wątków kobiecych w duchu Clarissy Pinkoli Estés. Na festiwalu Retroperspektywy pokazano go jako wideoperformens „W wieży zamknięta” (filmy kręcono w domach aktorek), jesienią zobaczyliśmy go jako spektakl „Księżniczki”, w grudniu został udostępniony online. Podobnie było z dziełem Konrada Dwo-rakowskiego na podstawie tekstów Brunona Schulza. W ramach jednego projektu powstała instalacja „Schulz: skrawki”, a po kilku miesiącach spektakl „Schulz: pętla”. 

Sztuka na żywo
Ośrodek Działań Artystycznych  w Piotrkowie Trybunalskim:

To nas urzekło. Kilka sesji live, podczas których Dominik Woźniak malował na żywo wielkoformatowe malowidło. Robił to już w innych miejscach przed pandemią, ale podczas lockdownu wy-brzmiało to szczególnie interesująco.

Włókno w sieci
Centralne Muzeum Włókiennictwa:

Internetowa zapowiedź wy-stawy poświęconej wielkiemu łódzkiemu artyście Antoniemu Starczewskiemu, która ma się odbyć w tym roku. 


Aleksandra Talaga-Nowacka, Paulina Ilska, Bogdan Sobieszek i Łukasz Kaczyński

-- 

Tekst pochodzi z Kalejdoskopu 02/21. 

* Jak kupić "Kalejdoskop"?

Numer 01/21 do kupienia w Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press, w salonach Empik.

I w prenumeracie:
- redakcyjnej – część kosztów wysyłki każdego numeru bierzemy na siebie, a na początek prenumeraty każdy otrzymuje antologię naszych felietonów (i nie tylko) "The best of Kalejdoskop. Felietony": TUTAJ
- dostępnej od lat via Ruch (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu): TUTAJ

* Nasze PODKASTY
Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich, z Łodzią i regionem związanych – na platformie "Kalejdoskop NaGłos": TUTAJ i TUTAJ
Rozwijamy też tematyczne "Podkasty Kalejdoskopu", dostępne TUTAJ

* Nasze AUDYCJE
W społecznościowym Radiu Kapitał realizujemy cykl audycji „Oko Kalejdoskopu”. Pierwsze trzy audycje: rozmowę wokół „tez dla łódzkiej kultury” z ich autorem Michałem Lachmanem, dotyczącą tematu strategii dla łódzkiej kultury, rozmowę Joanny Glinkowskiej z Rafałem Kołackim o field recordingu i rozmowę z Rafałem Gawinem o „Muzyce roku pandemii”, można odsłuchać TUTAJ



Kategoria

Wiadomości