Centra filmu i komiksu z dofinansowaniem | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =

Centra filmu i komiksu z dofinansowaniem

EC1, fot. EC1 Łódź - Miasto Kultury

Kolejne pieniądze unijne zostaną przeznaczone na łódzkie inwestycje. Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej zostaną wsparte kwotą ponad 41 mln zł.
Umowy na dofinansowanie dwóch instytucji kultury podpisał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Organizatorem obydwu jest Miasto Łódź (należą do struktur EC1 Łódź - Miasto Kultury). Pierwsza z nich jest współprowadzona przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Powstają w kompleksie EC1 – zabytkowych budynkach po byłej elektrociepłowni w pobliżu dworca Fabrycznego, przekształcanych w centrum kulturalno-edukacyjne.

Pieniądze na dofinansowanie inwestycji pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej powstanie w specjalnie do tego zaadaptowanym budynku. Będą tam m.in. trzy sale kinowe oraz wystawa „Materia kina” poświęcona kolejnym fazom realizacji filmu. Ideą projektu są działania prezentujące historię kina, proces powstawania filmu, a także upowszechniające multimedialny dorobek kinematografii polskiej i światowej. Jak czytamy na stronie internetowej NCKF, Centrum ma być miejscem dla wszystkich zainteresowanych światem filmu i jedynym w tej części Europy ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym poświęconym w całości kulturze filmowej. Ścieżki dydaktyczne uzupełnią działania edukacyjne realizowane w specjalnie do tego celu przystosowanych przestrzeniach: studiu telewizyjnym, dźwiękowym, hali zdjęciowej czy studiu efektów specjalnych. Znajdzie się tu także pracownia badawcza z multimedialną biblioteką, oferująca dostęp do cyfrowych zasobów polskiego i światowego kina.

Wartość projektu oszacowano na 25,6 mln zł, a dofinansowanie unijne dla niego wyniesie 17,7 mln zł. Zakończenie prac planuje się na połowę 2023 r.

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej ma być z kolei jedynym w Polsce miejscem o charakterze edukacyjnym w pełni poświęconym komiksom i grom. Przebudowa i wyposażenie budynku dawnych warsztatów i chłodni zabytkowej elektrociepłowni ma kosztować 34,4 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniesie 23,5 mln zł. Prace mają się zakończyć w 2022 roku.

Jak czytamy na stronie internetowej CKiNI, w trzykondygnacyjnym budynku będzie można – pod okiem specjalistów – przejść specjalnie zaprojektowane, interaktywne wystawy stałe. Na parterze i pierwszym piętrze powstaną sale poświęcone grom wideo. Na górnych piętrach będzie wystawa stała poświęcona komiksowi. Prezentowane tu będą także wystawy czasowe prezentujące osiągnięcia polskiego i światowego komiksu. Znajdą się tu również przestrzenie warsztatowe, w których odwiedzający będą mogli tworzyć własne komiksy.

Przypomnijmy, że pod koniec marca 2021 roku marszałek zatwierdził wsparcie finansowe rewitalizacji Księżego Młyna.

materiały prasowe, 23.04.2021

Kategoria

Wiadomości