EMPORAJD 2013 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =

EMPORAJD 2013

Grupa entuzjastów ze Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego "Empora" od lat organizuje niezwykłą imprezę kulturalną. Pielgrzymka Artystyczna na trasie Łagiewniki - Sokolniki - Tum - Łęczyca to propozycja dla wytrwałych miłośników kultury o niezłej kondycji.
Grupa entuzjastów ze Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego "Empora" od lat organizuje niezwykłą imprezę kulturalną. Pielgrzymka Artystyczna na trasie Łagiewniki - Sokolniki - Tum - Łęczyca to propozycja dla wytrwałych miłośników kultury o niezłej kondycji. Całodniowy marsz pełen jest dodatkowych atrakcji.
W tym roku wędrówka odbyła się 29 czerwca. Uczestnicy zebrali się o poranku w łagiewnickim klasztorze, by wysłuchać koncertu organowego Dariusza Szankina. W półgodzinnym recitalu znalazły się utwory kompozytorów francuskich i Jana Sebastiana Bacha - od tryumfalnego Te Deum Charpentiera po Koncert G-dur Bacha. Niespodzianką w programie był utwór Alexandre'a Guilmanta Communion G-dur - późnoromatyczna, liryczna, niezwykle skupiona muzyka z bogatymi odniesieniami do tradycji.
Trasa do Sokolnik ma duże walory turystyczne - pofałdowany teren Wzniesień Łódzkich zapewnia wspaniałe widoki. Smardzew, Dąbrówka, Rosanów, Sokolniki - kolejne miejscowości na trasie - to letniskowe tereny dla spragnionych kontaktu z przyrodą łodzian. Sokolniki można wręcz nazwać podłódzkim kurortem, gdzie znajdziemy nawet deptak ze sklepami i restauracjami. W jednej z nich, o pasującej do imprezy nazwie Czterdziestka (tyle kilometrów liczy trasa do Tumu), na ekipę Emporajdu czekała wystawa Katarzyny Fydrych i wykład poświęcony roli koloru w sztukach plastycznych. Po wykładzie wywiązała się ciekawa dyskusja na temat arbitralości bądź naturalności symboliki kolorów, subiektywizmu w odczuwaniu barwy, relacyjnego charakteru zestawień kolorystycznych. W dyskusji głos zabrali m.in. malarze - Andrzej Bartczak i Andrzej Fydrych.
Przetrwawszy najgorętsze momenty dnia, uczestnicy wycieczki ruszyli w dalszą drogę, w zupełnie innym już krajobrazie. Polami do wsi Czerchów, a następnie przez Leśmierz do Tumu. W romańskiej kolegiacie stroił się już zespół muzyki dawnej, złożony z asystentów i studentów łódzkiej Akademii Muzycznej. Solistce Alinie Adamskiej (sopran) towarzyszyła na klawesynie Ewa Kruszyńska, a także kwartet smyczkowy, wzmocniony kontrabasem i obojem. W doskonałej akustyce kolegiaty wspaniale zabrzmiały kantaty Jana Sebastiana Bacha - najpierw sopranowa aria z 82. kantaty, a potem już wykonana w całości kantata weselna Weichet nur, betrübte Schatten (202). Przybyli z Łodzi wędrowcy słuchali koncertu w towarzystwie publiczności z Łęczycy i okolic.
Przejście z Tumu na zamek w Łęczycy pozwoliło uczestnikom imprezy zobaczyć budowany niedaleko kolegiaty skansen architektury tradycyjnej. Być może Łęczyca zacznie bardziej wykorzystywać swój potencjał turystyczny. Noc Poezji - ostatni element programu artystycznego odbyła się w piwniczce dawnej prochowni. Wiersze czytali Michał Murowaniecki i Kacper Płusa. Na koniec wzniesiono toast za kolejne edycje organizowanej zupełnie społecznie imprezy.