I po festiwalu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =

I po festiwalu

I po festiwalu komiksu... Publikujemy listę nagród przyznanych podczas imprezy oraz zdjęcia. Do przyszłego roku!
Przez cały weekend 4-6 X trwało, głównie w łódzkiej Atlas Arenie, szaleństwo związane z 24. Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier. Były wystawy, spotkania z twórcami, warsztaty, konkursy, giełda sprzętu i gier komputerowych. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z imprezy.

Podczas festiwalu przyznano nagrody:

- Za wydawanie znakomitych tytułów zagranicznych, za publikowanie dużej liczby albumów polskich autorów oraz za bardzo atrakcyjną nowość, czyli Krótkie Gatki. Najlepszy polski wydawca 2013 – Wydawnictwo Kultura Gniewu.      
- Nagroda Publiczności – najlepszy polski album komiksowy 2012/2013 – „Rozmówki  polsko-angielskie” Agaty Wawryniuk, wyd. Kultury Gniewu.            
- Za wieloletnią i wytrwałą popularyzację komiksu undergroundowego oraz za stworzenie jednego z najważniejszych polskich wydawnictw komiksowych Doktorat Humoris Causa, czyli Nagroda im. Papcia Chmiela - za zasługi dla polskiego komiksu otrzymuje Jarosław Składanek, założyciel i współwłaściciel Wydawnictwa Kultura Gniewu.  

W tym roku konkurs na krótką formę komiksową  miał nieco odmienną formułę od dotychczasowych. Został ogłoszony pod hasłem „Prawdy i mity o obrocie bezgotówkowym” i jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Nadesłane prace w większości w bardzo różnorodny i pomysłowy sposób zrealizowały określoną w regulaminie tematykę. Oprócz licznych prób przedstawienia zalet i obalania mitów o obrocie bezgotówkowym w formie komiksowego instruktażu nie zabrakło prac opartych na zaskakujących i oryginalnych skojarzeniach, co znalazło też wyraz w werdykcie. Cieszy też udział wśród laureatów zarówno doświadczonych, jak i młodych twórców.
Pięć równorzędnych wyróżnień: - w wysokości 3 000 zł brutto dla Dominika Szcześniaka (scenariusz) i Katarzyny Babis (grafika) za pracę pt. „Pan tu nie stał”; - w wysokości 3 000 zł brutto dla Radosława Rucińskiego (scenariusz i grafika) za pracę pt. „Cieplej”; - w wysokości 3 000 zł brutto dla Magdy Kożyczkowskiej (scenariusz) i Kajetana Wykurza (grafika) za pracę pt. „Traf”; - w wysokości 3 000 zł brutto dla Michała Chojnackiego (scenariusz) i Jakuba Grocholi (grafika) za pracę pt. „Propozycja nie do odrzucenia”; - w wysokości 3 000 zł brutto dla Macieja Jasińskiego (scenariusz) i Krzysztofa Trystuły (grafika) za pracę pt. „Rodzinka”; - trzecią nagrodę w wysokości 5 000 zł brutto dla Krystiana Żelazo – (scenariusz i grafika) za pracę pt. „Spryciarz”; - drugą nagrodę w wysokości 10 000 zł brutto dla Dennisa Wojdy (scenariusz) i Sebastiana Skrobola (grafika) za pracę pt. „Bicie serca”; - pierwszą nagrodę w wysokości 15 000 zł brutto dla Jana Mazura (scenariusz.) i Unki Odyi (grafika) za pracę pt. „Prawdziwa historia Syzyfa”;
Projekt został zrealizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.  

6 października 2013 na 24. MFKiG prof. Leszek Balcerowicz ogłosił wyniki piątej edycji konkursu o tematyce ekonomicznej: - wyróżnienie – Nagrodę Adama Radonia otrzymała Paulina Wryt za komiks pt. „Urząd” - III Miejsce – Nagroda Antoniego Rodowicza dla Piotra Kraski, Marcina Luzińskiego i Agaty Komas za „Królewnę śnieżkę i siedmiu opiekuńczych krasnoludków” - II Miejsce – Nagroda Rafała Skarżyckiego dla Michała Chojnackiego i Jakuba Grochola za komiks pt. „Z kamerą wśród…” - I Miejsce – Nagroda Michała Ogórka, Marka Raczkiewicza i Tomasza Leśnika dla Jacka Świdzińskiego  za „Przywileje dla wybranych koszty dla nabranych!”