Jakie zmiany w Miejskiej Strefie Kultury? | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

Jakie zmiany w Miejskiej Strefie Kultury?

Konferencja prasowa 6.04.2022 r., (Dorota Wodnicka pierwsza z lewej), fot. materiały prasowe

Pod koniec ubiegłego roku w Łodzi powstała Miejska Strefa Kultury, którą tworzą dotychczasowe domy kultury i ich filie. To w sumie aż 15 placówek kulturalnych, które zajmują się pracą na rzecz lokalnych społeczności osiedlowych w całym mieście.
Od miesiąca Strefa pracuje pod nową dyrekcją Doroty Wodnickiej, która wygrała konkurs na stanowisko dyrektora instytucji. Nowa dyrektor jest animatorem i menadżerem kultury. Wysoko program nowej szefowej ocenia wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka, która odpowiada we władzach miasta za kulturę: - Pani dyrektor zaproponowała bardzo interesujące rozwiązania. Przygotowany został m.in. plan działań pogłębiających współpracę poszczególnych jednostek, ale także rozwijanie współpracy z kooperantami zewnętrznymi. Przygotowana została elastyczna struktura organizacyjna, która umożliwi reagowanie na potrzeby zmieniającego się społeczeństwa Łodzi, w tym na kryzys imigracyjny. Zresztą MSK już świetnie reaguje chociażby na potrzeby rosnącej lawinowo społeczności ukraińskiej.

Dyrektor Wodnicka uważa, że wśród personelu domów kultury są znakomici specjaliści, którzy teraz mogą się dzielić swoim doświadczeniem z koleżankami i kolegami z pracy tak, by wspólnie budować lepszą ofertę dla mieszkańców. - Bardzo ważnym elementem zmian, które ułatwią korzystanie z usług MSK będzie ujednolicenie procedur, regulaminów, cenników w całym mieście w każdej z filii. Już częściowo korzystamy z systemu zakupu biletów Biletyna, chcę by jak najszybciej objął on całość działań Miejskiej Strefy Kultury. Będzie można w sposób jasny i przejrzysty znajdować ulubione zajęcia jakich potrzebują najmłodsi lub seniorzy. Bardzo ważnym elementem zmian będzie też współuczestnictwo w budowaniu oferty przez łodzian w kooperacji z pracownikami Strefy. Chodzi tu o reagowanie na potrzeby poszczególnych lokalnych społeczności, które w całej Łodzi mają swoją specyfikę. Docelowo bardzo ważnym elementem współpracy z mieszkańcami ma być także doradztwo spędzania czasu wolnego. Pracownicy będą doradzać, jak poruszać się wśród bogatej oferty zajęć i wydarzeń i po rozmowie z zainteresowanymi osobami, podpowiedzą, co będzie dla dzieci, rodziny czy seniora najkorzystniejszą formą wykorzystania czasu wolnego. Ma to pomóc w rozwoju i kreatywności mieszkańców.

Dyrektor Wodnicka zdaje sobie sprawę, że dużo jest także do zrobienia choćby w reklamie wydarzeń i oferty Strefy i w pozyskiwaniu nowych odbiorców. - Będziemy współpracować np. ze szkołami i praktycznie każdą instytucją, fundacjami czy stowarzyszeniami w mieście. Chcemy znacząco poszerzyć odbiorców naszej pracy i dotrzeć chociażby do osób wieku 25-35 lat, którzy rzadziej uczestniczyli sami w naszych zajęciach czy wydarzeniach, a raczej szukali zajęć dla swoich dzieci. Miejska Strefa Kultury ma ambicję stać się miejscem, w którym każda grupa wiekowa znajdzie swoją przestrzeń rozwoju kulturalnego - dodaje.

Dyrektor Wodnicka powołana została na stanowisko dyrektora Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi na okres czterech lat - do marca 2026 roku.


Biogramy dyrektor i zastępców:

Dorota Wodnicka jest animatorem i menadżerem kultury. Ukończyła pedagogikę o specjalności animatora i menadżera kultury na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, w ramach których ukończyła specjalizację teatralną. Posiada kilkuletnie doświadczenie pracy w administracji publicznej  między innymi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego gdzie pracowała na stanowiskach kierowniczych w Departamencie Kultury i Edukacji oraz Departamencie ds. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach obowiązków służbowych związanych z pracą w Departamencie Kultury i Edukacji realizowała między innymi zadania związane z nadzorem nad podległymi Województwu Łódzkiemu instytucjami kultury czy inicjowaniem działań na rzecz sieciowania instytucji kultury. Pani Dorota Wodnicka ma doświadczenie w zakresie przygotowania oraz realizacji projektów finansowanych ze środków zewnętrznych w tym środków EFS i RPO WŁ na lata 2007–2013 w skali regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. W latach 2019-2021 była członkiem Rady Programowej  Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Powołana na stanowisko dyrektora Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi na okres 4 lat, z dniem 1 marca 2022 r.

Monika Tabowska jest kulturoznawczynią, absolwentką Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie Ekonomiczno-Prawnym i Cywilizacyjno-Kulturowym w Ośrodku Badań Europejskich oraz studia podyplomowe z zarządzania kulturą na Uniwersytecie Łódzkim. Od roku 2000 związana była Centrum Kultury Młodych, gdzie pracowała jako instruktor, specjalista oraz kierownik Działu Upowszechniania Kultury, a w latach 2016-2019 r. była dyrektorem tej instytucji. W ostatnich latach  pracowała w  Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi jako specjalista ds. współpracy międzynarodowej i koordynator projektów artystycznych. Była wykładowczynią przedmiotu Zarządzanie Kulturą w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, jest również członkiem Rady Programowej tej uczelni i ekspertem kierunków: Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, Kulturoznawstwo, Filologia Polska. W 2005 r. i w 2013 r. otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi, a w 2012 r. "Medal Brązowy za Długoletnią Służbę" od Prezydenta RP. Jest również współzałożycielką i członkinią Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Kulturalnej i Pomocy Społecznej "Szansa". W Miejskiej Strefie Kultury w Łodzi będzie Zastępcą Dyrektora ds. programowych. 

Aleksandra Podębska jest absolwentką kierunku filmoznawstwo i wiedza o mediach Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. W 2011 ukończyła na Politechnice Łódzkiej studia podyplomowe w zakresie zamówień publicznych na Wydziale Prawa i Administracji, a obecnie studiuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie na kierunku MBA in Community Management. Po ukończeniu studiów magisterskich pracowała w Pałacu Młodzieży w Łodzi, a następnie w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, gdzie pełniła m.in. funkcję kierownika działu programowego. W ostatnich latach związana była z Poleskim Ośrodkiem Sztuki, gdzie od 2016 r. pełniła obowiązki dyrektora, a w latach 2017-2021 r. była dyrektorem. Ponadto przez wiele lat była prezeską stowarzyszenia kulturalno-edukacyjnego "Zachodnia", prowadziła również wykłady z edukacji filmowej dla młodzieży oraz wykłady dla seniorów w ramach Uniwersytetu III Wieku im. Heleny Kretz. W latach 2020-2021 była Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Łodzi ds. połączenia samorządowych instytucji kultury: Bałuckiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury Młodych, Ośrodka Kultury "Górna", Poleskiego Ośrodka Sztuki oraz Widzewskich Domów Kultury, które nastąpiło 1 listopada 2021 r. W Miejskiej Strefie Kultury w Łodzi jest zastępcą dyrektora ds. administracyjnych.

materiały prasowe UMŁ, 6.04.2022

Kategoria

Wiadomości