„Kalejdoskop” 01/22 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =

„Kalejdoskop” 01/22

NOWY NUMER. We współczesnym świecie najważniejsze jest doświadczanie. Opiera się na nim komunikacja międzyludzka i uczestnictwo w kulturze. Teoretycy awangardy przewidzieli to już sto lat temu. Żeby muzea mogły dobrze wykonać swoją pracę, odbiorca nie może być biernym konsumentem, a musi stać się współtwórcą wystawy. Widz to nie tylko oko rejestrujące obrazy i komunikaty, to przede wszystkim ciało poruszające się w konkretnej przestrzeni. Muzeum musi stać się forum dyskusji i współdziałania, miejscem dla emocji i rozmaitych interpretacji.
TEMAT NUMERU: WYSTAWY PRZYSZŁOŚCI

Nowoczesne muzeum – czyli jakie? [TEMAT NUMERU]
Anna NADOLSKA-STYCZYŃSKA

Muzeum musi przestać być wyłącznie „świątynią nauki czy sztuki” i stać się także forum dyskusji i wzajemnego współdziałania muzealników i muzealnej publiczności. Miejscem dla emocji i dla rozmaitych interpretacji zbiorów i podejmowanych tutaj działań.

Między zachwytem a oddźwiękiem [TEMAT NUMERU]
Rozmowa z Jarosławem SUCHANEM

– Między zamysłem kuratorskim a intencją autorską powinno istnieć jakieś napięcie, ruch o wektorze skierowanym w obie strony. Dobry kurator stawia dziełu własne pytania, ale też nasłuchuje, co ono samo ma mu do powiedzenia – mówi Jarosław Suchan, historyk sztuki, krytyk i kurator, od 2006 r. do końca 2021 r. dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

Dobre dzieło nie wystarczy [TEMAT NUMERU]
Aleksandra TALAGA-NOWACKA

Nowoczesne wystawy sztuki są takie dzięki nowatorskiemu myśleniu ludzi żyjących dawno temu. Jak uniwersalne były pomysły przedstawicieli awangardy, widać najlepiej, gdy uświadomimy sobie, że od stu lat w wystawiennictwie nie wymyślono nic lepszego.

Przede wszystkim doświadczać [TEMAT NUMERU]
Bogdan SOBIESZEK

Wystawy narracyjne zaczynają nabierać innego wymiaru. Dotąd były rodzajem parku rozrywki, ścieżki dydaktycznej przekazującej biernemu odbiorcy zestaw informacji. Teraz stają się coraz bardziej krytyczne – pozostawiają coraz więcej miejsca dla interpretacji. Prawdziwym wyzwaniem jest wymyślić wystawę, która będzie nowoczesna za kilka lat, w momencie otwarcia. Scenariusze trzech wystaw stałych planowanych w NCKF i ich projekty powstały przecież w 2017 roku, a przedsięwzięcia o takim rozmachu nie urzeczywistniają się z dnia na dzień.

Poza tym m.in.:

Ćwiczenie swobodnej wyobraźni [ROZMOWY]
Rozmowa z Ursulą K. LeGUIN

– Nie chcę polecać nikomu żadnej religii czy sposobu myślenia. Myślę, że ważne jest, by umysł ludzki był wolny w poszukiwaniu tego, czego potrzebuje – należy zatem zapewnić ludziom swobodę myślenia i dostęp do wiedzy. Ja miałam taką swobodę i taki dostęp. Sposób myślenia, którego potrzebowałam, odnalazłam w taoizmie – mówiła trzy lata temu Ursula K. LeGuin, amerykańska pisarka, autorka książek SF i fantasy, z których wiele weszło do klasyki literatury. 22 stycznia 2022 roku mijają trzy lata od jej śmierci.

Muzyka ponad wykonawcą [ROZMOWA MIESIĄCA]
Rozmowa z Michałem BALASEM

– Nie jest dla mnie najważniejsze proponowanie czegoś nowego, raczej podążam za tradycją wykonawczą. Dążę do pełnego zrozumienia muzyki i całkowitego oddania się tekstowi. Dopiero na tym buduję własną interpretację – mówi Michał Balas, urodzony w 2001 r. w Krakowie student akademii muzycznych w Łodzi i Bazylei, zwycięzca I Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego w Łodzi.

Bransoletka dla Dorki [Z HISTORII]
Agnieszka SZYGENDOWSKA 

Bransoletka – przedmiot zrobiony z dziewięciu srebrnych ażurowych płytek połączonych okrągłymi ogniwami, do tego łańcuszek. Na płytkach wygrawerowane rysunki: imienna kartka na chleb, sylwetka dziewczyny ze słuchawką telefoniczną w dłoni, marka gettowa, wagon tramwajowy, mężczyzna ciągnący wózek, most nad ulicą, napisy, gwiazda Dawida. Motywy jedyne w swoim rodzaju, zaskakujące jako dekoracja biżuterii. Ale dzięki nim autor uczynił z bransoletki przedmiot z przesłaniem niebudzącym wątpliwości – powstał właśnie tam i właśnie wtedy – w Litzmanstadt Ghetto w 1944 roku.

Spotkania w trzecim wymiarze [NOWE TECHNOLOGIE]
Bogdan SOBIESZEK

Film w 3D chyba nikogo już dziś nie ekscytuje. Wrażenie przestrzenności, zanurzenia w świecie przedstawionym wydaje się średnio przekonujące, a przy tym trzeba nosić niewygodne okulary, czasem po seansie boli głowa. Mimo to filmowcy z Pracowni S3D w Laboratorium Narracji Wizualnych Szkoły Filmowej w Łodzi postanowili udowodnić, że w stereoskopii tkwi wielki artystyczny potencjał.


KALENDARIUM wydarzeń w Łodzi i województwie łódzkim w styczniu



SPIS TREŚCI

14
Życzmy sobie.
Andrzej Poniedzielski

16
Nowoczesne muzeum – czyli jakie?
Anna Nadolska-Styczyńska

23
Między zachwytem a oddźwiękiem.
Rozmowa z Jarosławem Suchanem

27
Dobre dzieło nie wystarczy.
Aleksandra Talaga-Nowacka

30
Spotkania w trzecim wymiarze.
Bogdan Sobieszek

35
Wystaw się, a postaw się.
Michał B. Jagiełło

36
Przede wszystkim doświadczać.
Bogdan Sobieszek

38
Ćwiczenie swobodnej wyobraźni.
Rozmowa z Ursulą K. LeGuin

41
Czas nieutracony.
Mieczysław Kuźmicki

42
Koszyk z grzybami.
Łukasz Maciejewski

45
Muzyka ponad wykonawcą.
Rozmowa z Michałem Balasem

48
Bransoletka dla Dorki.
Agnieszka Szygendowska

52
Szalony dzień.
Magdalena Sasin

54
Biała kolacja.
Piotr Grobliński

56
Całkiem inny „Kopciuszek”.
Mateusz Bugalski

58
Oczy szeroko otwarte.
Aleksandra Talaga-Nowacka

59
Cóż za nominacja!
Piotr Kasiński

60
Strategie teatralnej iluzji (7): metoda Warlikowskiego.
Michał Rzepka

62
Świątynia sztuki.
Piotr Grobliński

64
Kwiaty na drodze do UNESCO.
Dawid Brykalski

68
Między Łodzią i Łaskiem.
Andrzej Sznajder

70
Kalendarium



„Kalejdoskop” 01/22 do kupienia w Łódzkim Domu Kultury od 29 XII, a od 30 XII w punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o

„Kalejdoskop” 01/22 jest dostępny także jako e-book na Virtualo.pl.

Naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich związanych z Łodzią i regionem możecie słuchać na platformie „Kalejdoskop NaGłos”:
https://soundcloud.com/kalejdoskopnaglos

Kategoria

Wiadomości