Kalejdoskop 02/24 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =

Kalejdoskop 02/24

NOWY NUMER, NOWA SZATA! 50-letni „Kalejdoskop” od teraz wygląda inaczej, ale cele, które sobie stawiamy, przygotowując jego treść, pozostają te same. Chcemy dostrzegać to, co dzieje się w świecie sztuki, literatury, teatru i filmu w Łodzi i województwie. Obserwować ważne dla kultury procesy, być inspiracją dla refleksji i dyskusji. Przez pół wieku „Kalejdoskop” stał się częścią tożsamości Łodzi. A jaka ona jest? Gdzie leżą jej źródła? Co ją kształtowało przez ostatnich dwieście lat? Tropów szukamy w historii, literaturze, przestrzeni, w losach naszych bliskich, zakorzenionych w mieście od dekad.
TEMAT NUMERU: TOŻSAMOŚĆ MIASTA

Łódź jak feniks [TEMAT NUMERU]
Z Tomaszem CIEŚLAKIEM rozmawia Michał KĘDZIERSKI


– Opowiedzenie Łodzi niemiecko-żydowsko-polskiej, nieco także rosyjskiej, czeskiej, francuskiej, szkockiej – to prezentacja modelu życia społecznego, który wcale nie jest oczywisty. Na pewno nie był on powszechny w Europie XIX i XX wieku. Moim zdaniem właśnie to byłaby opowieść o łódzkiej specyfice i tej opowieści mi ciągle brakuje – mówi Tomasz Cieślak, autor wydanej pod koniec 2023 r. książki „Łódź. Szkice o literaturze, przestrzeni i historii” (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego), profesor w Zakładzie Literatury i Tradycji Romantyzmu Uniwersytetu Łódzkiego.

Między antykiem a nowoczesnością [TEMAT NUMERU]
Przemysław OWCZAREK


Lata 50. XIX w. to boom, początek gospodarki przemysłowej i wspólnej historii świata. Od tego momentu Łódź zaczyna jawić się jako coraz bardziej dynamicznie prosperujące miasto przemysłowe, pośredniczące między rynkami Zachodu i Wschodu w globalnym modelu gospodarczym, który zrodził się na przełomie XVIII i XIX w. i ustanowił supremację europejskiej kultury. Współtworzący go kapitalista zarządza kapitałem i wprowadza go w nieustający proces produkcji, w którym uczestniczą wszystkie społeczeństwa gospodarek lokalnych i tej globalnej.

Papuzia tożsamość [TEMAT NUMERU]
Błażej CIARKOWSKI


W XIX wieku „ziemia obiecana” niczym mityczny Lewiatan pochłaniała Żydów, Niemców i Polaków. Pożerała architekturę Berlina, Wiednia, Paryża i Petersburga. Trawiła secesję, neobarok i eklektyzm. W ten sposób powstało miasto, w którym ogromne fabryki przypominają średniowieczne fortece, wille pomniejszych przedsiębiorców są nadreńskimi zameczkami, zaś najwięksi fabrykanci mieszkają w „Luwrach”.

Poza tym:

Pies prawdę ci powie [GALERIA KALEJDOSKOPU]
Z GU-TANG CLANEM rozmawia Aleksandra TALAGA-NOWACKA


Jak na psa Gustaw, znany też jako Gu-Tang Clan, jest całkiem niezłym artystą. Twórczo znaczy swój teren, czyli Łódź, a że lubi wędrować, ślady jego bytności w postaci czarno-białych lub granatowo-białych sitodrukowych plakatów z jego własnym wizerunkiem można odnaleźć także w innych miastach Polski i Europy. Ale Gustaw ma też inny talent – potrafi myśleć jak człowiek i zna język polski. W „Kalejdoskopie” 02/24 zamieszczamy wywiad z psem-twórcą oraz galerię jego streetartowej działalności.

Wszystko, wszędzie, naraz [MUZYKA/PODSUMOWANIE]
Rafał GAWIN


Rzeczywistość muzyczna po pandemii wróciła do stanu sprzed lockdownów, toteż rok 2023 w regionie obfitował w premiery płytowe i inne wydarzenia muzyczne. Szeroko rozumiany rock trzymał się mocno. Na ogólnopolskie wody wypłynął hip-hop. Festiwale cieszyły się wysoką frekwencją niezależnie od wysokich cen biletów. Klub DOM wrócił, na dobre zaistniała Przestrzeń. Jednym słowem: słuchać, gibać się na koncertach i nie umierać!

Festiwal kontrowersji [DO DYSKUSJI]
Bogumił MAKOWSKI


Zabytkowy park na Zdrowiu zimą otula cisza. Z przyjściem wiosny zaroi się tu od spacerowiczów, a powietrze wypełni śpiew ptaków. Ta sielanka skończy się w lipcu największym w Polsce festiwalem muzyki elektronicznej. W alejki setki razy wjadą ciężarówki wiozące elementy pięciu scen, nagłośnienia i infrastruktury służącej 30 tysiącom uczestników. Taki przynajmniej jest plan – organizator podpisał z władzami Łodzi umowę na trzy lata. Jak na razie festiwal Audioriver wytworzył w Łodzi kilka scen konfliktu…

KALENDARIUM wydarzeń w Łodzi i województwie łódzkim w lutym


Spis treści:

10
Chemia z Wieniawskim.
Rozmowa z Wojciechem Niedziółką

16
Łódź jak feniks.
Rozmowa z Tomaszem Cieślakiem

20
Między antykiem a nowoczesnością.
Przemysław Owczarek

24
Papuzia tożsamość.
Błażej Ciarkowski

28
Bez meldunku.
Piotr Grobliński

32
Hulaj dusza.
Andrzej Poniedzielski

33
Galeria Kalejdoskopu: Gu-Tang Clan

40
Artyści mogą budzić miasto.
Gustaw Romanowski

42
Błyski. Janusz Majewski.
Łukasz Maciejewski

44
Jedz, kłóć się i kochaj?
Piotr Grobliński

46
„Frankenstein”, czyli skąd się bierze zło.
Paulina Ilska

48
Wszystko, wszędzie, naraz.
Rafał Gawin

54
Gromader.
Dariusz Bilski

56
Autsajderzy.
Maria Mażewska

59
Końce i początki.
Łukasz Barys

60
Festiwal kontrowersji.
Bogumił Makowski

63
Turbulencje.
Mieczysław Kuźmicki

64
Postanowienie noworoczne: odkryć geniusza.
Maciej Cholewiński

66
Ważne jubileusze.
Piotr Kasiński

68
Jasne pełne VAT.
Pienisty

69
Kalendarium


„Kalejdoskop” 02/24 do kupienia od 1 II w punktach Garmond-Press i Kolportera oraz w  salonach empik w całym województwie łódzkim, a od 31 I – w recepcji Łódzkiego Domu Kultury przy ul. Dowborczyków 18 (II piętro biurowca).
A także w prenumeracie redakcyjnej.

„Kalejdoskop” 02/24 jest dostępny także jako e-book na Virtualo.pl.

Naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich związanych z Łodzią i regionem możecie słuchać na platformie „Kalejdoskop NaGłos”:
https://soundcloud.com/kalejdoskopnaglos


KALEJDOSKOP MA 50 LAT!
  • od 01-02-2024

Kategoria

Wiadomości