Kalejdoskop 04/22 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =

Kalejdoskop 04/22

NOWY NUMER. A więc wojna! Rosja napadła na niepodległe państwo – Ukrainę. Myślę, że większość z nas nie wierzyła, że to może się stać w Europie, po sąsiedzku. Polskę i Ukrainę łączy i dzieli trudna historia. Jednak w obliczu ogromu tragedii, która spadła na ukraiński naród, historyczne zaszłości zeszły na drugi plan. Polacy pospieszyli z pomocą. Nasze narody znalazły się teraz bliżej niż kiedykolwiek. To bliskość oparta na współczuciu i bezinteresowności. Jest zatem szansa, by w tym trudnym czasie zbudować nowy rozdział naszej wspólnej historii. Dlatego potrzebna nam jest wiedza na temat Ukrainy, która pozwoli lepiej zrozumieć i wyzbyć się stereotypów.
TEMAT NUMERU: UKRAINA – JAKA ONA JEST?

Jaka ona jest? [TEMAT NUMERU]

Redakcja „Kalejdoskopu” zaprosiła do rozmowy osoby, które w ostatnich dwóch dekadach miały okazję bywać na Ukrainie, nawiązać kontakty z różnymi środowiskami, poznać życie naszych sąsiadów. Anna i Jacek Lewkowscy, Alicja Woźniak, Damian Kasprzyk i Andrzej Białkowski przez lata zajmowali się inwentaryzacją polskich cmentarzy na Ukrainie, uczestniczyli też w polsko-ukraińskich przedsięwzięciach etnograficznych i antropologicznych. Pytając, jaka jest Ukraina, poprosiliśmy, by podzielili się swoimi obserwacjami, wspomnieniami – subiektywnym z konieczności spojrzeniem i emocjami, które wywołała w nich agresja Rosji.

Liczę na anioły [TEMAT NUMERU]
Z Romanem OPALIŃSKIM rozmawia Piotr GROBLIŃSKI

Romana Opalińskiego poznałem przy okazji jego wystawy w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu w kwietniu 2015 roku. Ten ukraiński artysta pochodzący z Gródka pod Lwowem miał już w dorobku kilka wystaw w Polsce. Z naszym krajem oprócz kontaktów zawodowych łączą go też więzi osobiste – pochodzi z rodziny o polsko-łemkowskich korzeniach, nosi polskie nazwisko. Języka nauczył się sam – z polskich książek. Jego baśniowe obrazy, czerpiące z tradycji ikony, sztuki ludowej i zachodniego malarstwa, tworzą oryginalny, poetycki świat.
Artysta mówi m.in. „Wiedzieliśmy, że będzie duża wojna. Naród już dawno był do tego psychologicznie przygotowany. Szkoda, że rząd nie za bardzo i że świat to ignorował. Wywiad amerykański uprzedzał i ukraiński wywiad wiedział o wszystkim. Ale Ukraina walczy z Rosją od 2014 r. i ekonomicznie była słaba. Bardzo szkoda, że tej potężnej pomocy, którą dostajemy teraz, nie było wcześniej”.

Ukraina. Narodziny narodu [TEMAT NUMERU / FELIETON]
Mieczysław KUŹMICKI

Mało kto pamięta, a może i wie, że Jerzy Hoffman zrealizował film dokumentalny o takim tytule. Film duży (ok. 3,5 godz.), złożony z czterech części obejmujących historyczne etapy narodzin i rozwoju narodu, a w konsekwencji państwa. Inspiracją dla filmu była książka „Ukraina nie Rosja” – dzieło Leonida Kuczmy, byłego prezydenta Ukrainy. O czym przypominam, bo można też spotkać się z narracją, że Ukraina to po prostu mniej rozwinięta kulturalnie, językowo i cywilizacyjnie część Rosji. Na szczęście to nie nasz punkt widzenia.

Poza tym m.in.:
  
Marillion – koncerty o zmierzchu [ROZMOWY]
Z Markiem KELLY rozmawia Dawid BRYKALSKI

Na Marillion Weekend przyjeżdżają fani z całego świata. W tym roku wydarzenie będzie miało trzecią edycję w Łodzi. W latach 2017 i 2019 Klub Wytwórnia był oblegany przez miłośników grupy. Tym razem również – impreza została wyprzedana dużo przed czasem. O nowej płycie Marillion i o wizytach w Łodzi rozmawiamy z klawiszowcem zespołu – Markiem Kelly, który mówi m.in.: „Zawsze stawiamy na refleksję, poważne tematy, banały nie leżą w sferze naszych zainteresowań. Kiedy pracowaliśmy nad płytą, skupialiśmy się na różnych aspektach tego, jak świat się zmienia. A teraz jesteśmy o krok od wojny światowej. Mam na myśli to, co się dzieje na Ukrainie. Polska jest tuż obok i nie dziwię się, jeśli czujecie się zagrożeni…”.

Poszukiwania literatury [FELETON]
Łukasz BARYS

Zastanawiałem się ostatnio nad literaturą zaangażowaną i doszedłem do wniosku, że może bez sensu w literaturze w cokolwiek się angażować. Może lepiej uciec na łąkę, na wieś, na wyspę – i tam kontemplować. Pisać o zagrożeniach, które zaraz zmiotą naszą cywilizację? Po co? Zanim książka się ukaże, jedno zagrożenie zamieni się w następne, łańcuszek wirus – orkan – Putin nie przerwie się ani na moment. Putin to wirus i równocześnie orkan.

Stara muzyka – nowa energia [MUZYKA]
Bogdan SOBIESZEK

Myślę, że to tęsknota za młodością sprawiła, iż dwaj 60-letni panowie postanowili wydać tę książkę. Spróbowali odgrzebać i ocalić wspomnienia, jeszcze raz wrócić do dawnych, szalonych lat, kiedy na łódzkich blokowiskach u schyłku PRL marzyli o wolności i wykrzykiwali swoje istnienie, robiąc hałas na gitarach, kiedy ich pomysłem na życie był punk. Dariusz Jędrasiak i Piotr „Bugs” Wawrzak zatytułowali swoją opowieść „Oi! Oi! Oi! To punk z miasta Łodzi…”, ale to nie muzyka znalazła się tu na pierwszym planie. Stworzyli raczej pokoleniowy fresk i tak bardzo się weń zapatrzyli, że postanowili wrócić na scenę.

KALENDARIUM wydarzeń w Łodzi i województwie łódzkim w kwietniu


Spis treści:

12
Czas pokaże.
Andrzej Poniedzielski

14
Jaka ona jest?
Rozmowa o Ukrainie

20
Liczę na anioły.
Rozmowa z Romanem Opalińskim

24
Teraz.
Sara Rodowicz-Ślusarczyk

25
Ukraina. Narodziny narodu.
Mieczysław Kuźmicki

27
Galeria Kalejdoskopu – XXXIX Konkurs im. Strzemińskiego Sztuki Piękne

33
Marillion – koncerty o zmierzchu.
Rozmowa z Markiem Kelly

36
Poszukiwania literatury.
Łukasz Barys

38
Nie tylko rembrandty.
Kinga Wachula

41
Konwicki. Nowy Świat i wojna.
Łukasz Maciejewski

44
Ja chciałbym być malarzem.
Maciej Cholewiński

46
Czasem mniej znaczy więcej.
Dariusz Bilski

48
Śnieżko, nie jedz tego jabłka!
Kinga Wachula

50
Czy te parówki są świeże?
Piotr Grobliński

52
Delikatność i przebojowość.
Rafał Gawin

54
Stara muzyka – nowa energia.
Bogdan Sobieszek

57
Łódź filmowa w pigułce.
Bogdan Sobieszek

60
Dojrzewanie w oczach.
Aleksandra Talaga-Nowacka

62
Architekt typografii.
Gustaw Romanowski

64
Jak zapominamy.
Aleksandra Talaga-Nowacka

66
Miało być jak nigdy.
Rafał Gawin

68
Pies na piwo.
Pienisty

69
Kalendarium


„Kalejdoskop” 04/22 do kupienia w Łódzkim Domu Kultury od 30 III, a od 31 III w punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o

„Kalejdoskop” 04/22 jest dostępny także jako e-book na Virtualo.pl.

Naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich związanych z Łodzią i regionem możecie słuchać na platformie „Kalejdoskop NaGłos”:
https://soundcloud.com/kalejdoskopnaglos

Kategoria

Wiadomości