Kalejdoskop 04/23 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =

Kalejdoskop 04/23

NOWY NUMER. Sztuczna inteligencja stała się modną rozrywką. Niby korzystamy z niej od lat, ale dziś możemy z udoskonalanym coraz szybciej systemem rozmawiać, zadawać mu pytania z każdej dziedziny. Sztuczna inteligencja to narzędzie wytrenowane przez człowieka, maszyna, która się uczy, potrafi wykrywać prawidłowości w dostarczanych jej danych. Nie myśli samodzielnie, bo tak została zaprogramowana. Nadal jest niedoskonała, ale rozwija się błyskawicznie i wciąż przyspiesza. Nie od rzeczy jest więc pytanie, czy może być świadoma, a tym samym niezależna. Eksperci przewidują, że w 2042 roku sztuczna inteligencja osiągnie stan osobliwości – przekroczy ludzkie możliwości, przestaniemy ją rozumieć i wiedzieć, co się z nią dzieje, jakimi kategoriami myśli. Będzie potęgą…
TEMAT NUMERU: OBCY JEST WŚRÓD NAS

Jedyne wyjście – dogadać się [TEMAT NUMERU]
Rozmowa z Jackiem NAGŁOWSKIM


– Mamy do czynienia z nowym gatunkiem inteligentnych istot, których jesteśmy twórcami. Powinniśmy próbować się z nimi porozumieć. Stoimy bowiem przed problemem, co zrobić, żeby sztuczna inteligencja uznała za nieetyczne i w związku z tym za niewłaściwe zniszczenie naszego „mrowiska”. Bo żaden praktyczny argument, by tego nie robiła, nie istnieje – mówi JACEK NAGŁOWSKI, twórca filmowy, współprowadzący Pracownię VR/AR w Laboratorium Narracji Wizualnych w Szkole Filmowej w Łodzi.

Poza tym:

Blisko ikony i pejzażu Łodzi [ARTYŚCI]
Gustaw ROMANOWSKI
Oraz GALERIA OBRAZÓW JERZEGO NOWOSIELSKIEGO


Sejm RP ogłosił Jerzego Nowosielskiego patronem 2023 roku. W ten sposób wśród siedmiu postaci godnych szczególnego upamiętnienia znalazł się również jeden z najoryginalniejszych europejskich artystów XX wieku. Malarz, scenograf, ale też twórca niezwykłej architektury sakralnej, „pisarz ikon”, teolog, filozof. I pierwszy artysta, który nie koniunkturalnie, ale ze szczerą pasją lubił powtarzać, jak odkrył malarskie walory Łodzi. Zobaczył w Łodzi to, czego nie potrafili dostrzec ówcześni utytułowani miejscowi pejzażyści, czerpiący swoje malarskie inspiracje z parku Poniatowskiego czy stawów w Arturówku. On oddawał na płótnach charakter miasta, po którym chodził, które czasem fotografował. Malując potem obraz, przekształcał fotograficzną rejestrację w malarską opowieść. Stosując niewielkie tylko deformacje autentycznych fragmentów miasta, nasycał łódzkie pejzaże szczególnym, lirycznym nastrojem.    

Kanon rządzi [ROZMOWY]
Rozmowa z Rafałem JANIAKIEM


– Nasz repertuar powinny tworzyć przede wszystkim dzieła kanoniczne. Jesteśmy otwarci na nowe wartościowe tytuły, jednak bez nadmiernego eksperymentowania – mówi RAFAŁ JANIAK, który w styczniu objął stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi na czteroipółletnią kadencję. – Już w czerwcu odbędzie się pierwsza premiera operowa zaplanowana przez nową dyrekcję: „Faust” Charlesa Gounoda.

Szpieg w spódnicy [ROZMOWY]
Rozmowa z Mikołajem SZCZĘSNYM


– Czy to, że James Bond jest najbardziej znanym szpiegiem na świecie, czyni go szpiegiem najlepszym? – pyta MIKOŁAJ SZCZĘSNY, scenarzysta i współautor komiksu „Halina”, wydanego przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Miała 16 lat, kiedy wybuchła II wojna światowa. Od razu zaczęła działać w konspiracji, m.in. w Wiedniu, Hamburgu, Berlinie i Monachium. Łodzianka, legendarna agentka wywiadu Armii Krajowej i zapomniana bohaterka – Halina Szwarc-Kłąb.

KALENDARIUM wydarzeń w Łodzi i województwie łódzkim w kwietniu


Spis treści:

10
Rekord Oświatówki.
Bogumił Makowski

13
ASP – co tu się robi?
Aleksandra Talaga-Nowacka

16
Po cóż to tak wiedzieć?
Andrzej Poniedzielski

17
Galeria Kalejdoskopu – Jerzy Nowosielski

22
Blisko ikony i pejzażu Łodzi.
Gustaw Romanowski

26
Lalki o obliczach z ikon

30
Jedyne wyjście – dogadać się.
Rozmowa z Jackiem Nagłowskim

37
Powidoki pandemii.
Łukasz Barys

38
Etnograf zmierzchu.
Łukasz Maciejewski

40
Kanon rządzi.
Rozmowa z Rafałem Janiakiem

42
Zrób lepszy musical, jeśli potrafisz.
Magdalena Sasin

44
Jeden, dwa, cztery…
Piotr Grobliński

46
Róbmy boom, róbmy szum.
Paulina Ilska

48
Szpieg w spódnicy.
Rozmowa z Mikołajem Szczęsnym

50
Chrupiate miejsca Łodzi.
Paulina Ilska

52
Skrzyżowanie światów.
Piotr Grobliński

54
Cyfry.
Maciej Cholewiński

55
Góry klasy lux.
Mieczysław Kuźmicki

56
Stolica designu na Księżym Młynie

58
Złota myśl.
Aleksandra Talaga-Nowacka

60
Czy live znaczy life?
Dariusz Bilski

62
Miłość niezmiennie na listach przebojów.
Rafał Gawin

64
Na co umarł Stalin? – Na szczęście!
Andrzej de Lazari

67
Komiksowi potentaci.
Piotr Kasiński

68
Piwo uczłowiecza!
Maciej Robert

69
Kalendarium


„Kalejdoskop” 04/23 do kupienia w Łódzkim Domu Kultury od 29 III, a od 30 III w punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o

„Kalejdoskop” 04/23 jest dostępny także jako e-book na Virtualo.pl.

Naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich związanych z Łodzią i regionem możecie słuchać na platformie „Kalejdoskop NaGłos”:
https://soundcloud.com/kalejdoskopnaglos

Kategoria

Wiadomości