Kalejdoskop 06/22 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Kalejdoskop 06/22

NOWY NUMER. Zaczytanie to stan ducha, otwartość i ciągłe zaciekawienie. Przenikająca umysł przyjemność, niecierpliwe wyczekiwanie chwili, kiedy znów będzie można oddać się innym światom, myślom, emocjom. To stan podszyty wciąż obecnym poczuciem niespełnienia, bo przecież nigdy nie uda nam się połknąć tego oceanu. A jednak raz za razem coś zmusza, by zaczerpnąć kolejny haust. Zew czytania wzmaga się w nas niezależnie od tego, jak trudnym partnerem bywa książka. Nie chodzi tylko o to, że nie wymyślono lepszego sposobu przekazywania informacji i zdobywania wiedzy. Ludzie wciąż będą czytali książki, bo bez tego część z nich nie wyobraża sobie dobrego życia.
TEMAT NUMERU: ZEW CZYTANIA

O co tyle krzyku? [TEMAT NUMERU]
Ewa MEC


Czym właściwie jest czytanie? Czysto fizjologiczne dekodowanie tekstu przez receptory wzroku (i receptory słuchu w przypadku audiobooków) to zaledwie inicjacja skomplikowanych operacji, jakie wykonuje psychika czytelnika, przyswajając treść dokumentu. Zachodzące równocześnie procesy zapamiętywania, kojarzenia, abstrahowania, wnioskowania, tworzenia wyobrażeń, interpretacja treści prowadzą do konkretyzacji dzieła literackiego, czyli wytworzenia w świadomości odbiorcy indywidualnego obrazu czytanego dzieła. Skomplikowane procesy myślowe zachodzące w trakcie czytania wpływają na funkcjonowanie mózgu, zwiększając jego wydolność. Trudno wyobrazić sobie rozwój osobisty czy zaspokajanie potrzeb edukacyjnych bez czytania, analizowania dokumentów i zapamiętywania zawartych w nich treści.

W bibliotece jak w domu [TEMAT NUMERU]
Z Haliną BERNAT rozmawia Bogdan SOBIESZEK


– Dziś do biblioteki przychodzi się nie tylko po książkę. Tu można choćby spotkać się ze znajomymi, pograć w gry, uczyć się języków obcych, wziąć udział w zajęciach jogi czy urządzić ogródek – mówi Halina Bernat, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. – Jesteśmy najbardziej rozbudowaną siecią bibliotek w Polsce. Naszym standardem jest, żeby nowości, o które pytają czytelnicy, znalazły się na bibliotecznych półkach nie później niż dwanaście dni od pojawienia się ich w sprzedaży. Szybkość dotarcia jest dla nas priorytetem. Ponadto udostępniamy czytelnikom bezpłatne kody do e-booków i audiobooków. Szuflandia w Manufakturze jest automatem do wypożyczania książek bez konieczności wcześniejszej rezerwacji. Jako pierwsi w Polsce zaproponowaliśmy tego typu usługę – wypożyczanie samoobsługowe i całodobowe. Urządzenie było prototypowe. 

Poza tym m.in.:

Zawieszona pomiędzy [ROZMOWA MIESIĄCA]
Z Karoliną ŁUKASZEWICZ rozmawia Piotr GROBLIŃSKI


– Zawsze cieszę się, mogąc próbować i grać różne rzeczy: sztuki z cyklu „Dziecko w sytuacji”, komedie czy sztuki o poważnej tematyce jak „Maria” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Bardzo lubię też „Teatr czytany dla niewidomych i słabowidzących” – mówi aktorka Teatru Powszechnego w Łodzi, która w „Marii” kreuje postać Marii Kwaśniewskiej, medalistki olimpijskiej i bohaterki wojennej.

Wyimaginuj sobie [TEATR / RECENZJA]
Piotr GROBLIŃSKI


Nie pierwszy raz Krystian Lupa gościł na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym. Łódzka publiczność zdążyła się więc jego teatru nauczyć, przyzwyczaić do wielogodzinnych, rozciągających w nieskończoność poszczególne sceny przedstawień, do reżysera mruczącego w czasie spektaklu, do nagości aktorów, (zbyt) często rozbierających się na scenie. Ale też do niezwykłej urody scenicznych realizacji, perfekcyjnego oświetlenia i udźwiękowienia, mocnych kreacji aktorskich i do stawiania przez reżysera ważnych dla współczesności pytań. Wszystko to otrzymała w sześcioipółgodzinnej realizacji „Imagine” Lupy, której światowa prapremiera odbyła się w ramach tegorocznej edycji festiwalu.

Wszystko gra? [WYSTAWA / RECENZJA]
Aleksandra TALAGA-NOWACKA


W kilku salach budynku Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie zgromadzono około 80 obrazów z dojrzałego okresu twórczości łodzianina Jerzego Krawczyka – to tylko ułamek dorobku, ale wystarczający, by zorientować się w jego różnorodności, bogactwie form, stylów i treści. Wydaje się, że „barokowość” tej sztuki odzwierciedla niedającą się uporządkować rzeczywistość, która atakuje wieloma działającymi równocześnie i równie mocno impulsami. Ten chaotyczny natłok, nadmiar stał się dla wrażliwego artysty zarówno inspiracją, asumptem do tworzenia, jak i przekleństwem – bo nie sposób tego przetrawić i klarownie wyartykułować. Na obrazach Krawczyka rzadko kiedy coś jest oczywiste i czytelne. To labirynty, palimpsesty pełne cytatów i odwołań do odwołań. Każde płótno domaga się szczegółowych, wielopłaszczyznowych interpretacji – z których żadna nie będzie pełna.

Jak brzmi świat [KRAJOBRAZ DŹWIĘKOWY]
Magdalena SASIN


Geografowie badają dźwięk jako element krajobrazu, architekci – jako element przestrzeni miejskiej, kulturoznawcy patrzą nań jako na nośnik wiedzy o kulturze, a historycy traktują go jako świadectwo historii. Biolodzy skupiają się na zagrożeniu hałasem, muzykolodzy i artyści – na ekspresji estetycznej zjawisk dźwiękowych. A jakie ma to znaczenie dla nas?

KALENDARIUM wydarzeń w Łodzi i województwie łódzkim w czerwcu


Spis treści:

10
Wspólny festiwal

13
Biskup Adam Lepa w moich kadrach.
Mieczysław Kuźmicki

16
Ale jest.
Andrzej Poniedzielski

18
O co tyle krzyku?
Ewa Mec

24
W bibliotece jak w domu.
Rozmowa z Haliną Bernat

28
Nowoczesność w historii.
Jerzy Misiurski

31
Polowanie na książkę.
Michał B. Jagiełło

32
Zawieszona pomiędzy.
Rozmowa z Karoliną Łukaszewicz

34
Echo nie milknie.
Janusz Janyst

36
Wszystko gra?
Aleksandra Talaga-Nowacka

39
Miasto Wilczyńskiego.
Aleksandra Talaga-Nowacka

40
Kluczowa jest rozmowa.
Rozmowa z Dorotą Wodnicką

43
Galeria Kalejdoskopu – Folklor z Ukrainy

49
Części wspólne

50
Jak brzmi świat.
Magdalena Sasin

52
Wyimaginuj sobie.
Piotr Grobliński

55
Biedne miasta, biedni ludzie.
Łukasz Barys

56
Nelly zasnęła.
Łukasz Maciejewski

58
Nakręceni na Łódź.
Rozmowa z Anną Michalską i Jakubem Wiewiórskim

61
Marcin ze złota.
Piotr Kasiński

62
Czy indie jest z Indii?
Dariusz Bilski

64
Powrót Napoleona.
Monika Nowakowska

66
Suplementacja sztuki.
Piotr Grobliński

68
Warzone z pomocą.
Pienisty

69
Kalendarium



„Kalejdoskop” 06/22 do kupienia w Łódzkim Domu Kultury od 27 V, a od 31 V w punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o

„Kalejdoskop” 06/22 jest dostępny także jako e-book na Virtualo.pl.

Naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich związanych z Łodzią i regionem możecie słuchać na platformie „Kalejdoskop NaGłos”:
https://soundcloud.com/kalejdoskopnaglos

Kategoria

Wiadomości