Kalejdoskop 06/23 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =

Kalejdoskop 06/23

NOWY NUMER. Fotografia w stopniu dotąd niespotykanym stała się powszechnym nośnikiem informacji i środkiem wyrazu. Dramatyczne obrazy wojny nigdy nie były tak dosadne i wszechobecne w przestrzeni publicznej jak te docierające do nas z Ukrainy, rejestrowane przez sprawców, ofiary, uczestników i świadków, czasem przez zawodowych fotoreporterów. Fotografowanie to – jak mówi Grzegorz Przyborek – „pewien sposób patrzenia na rzeczywistość”, kryje się w nim myśl, refleksja. Każdy musi ją odczytać po swojemu. Szczególną formą tej postawy wydaje się wizualny aktywizm i fotografia zaangażowana.
TEMAT NUMERU: OBLICZA FOTOGRAFII

Cisza i magia [TEMAT NUMERU]
Rozmowa z Grzegorzem PRZYBORKIEM


– Fotografowanie to pewien sposób patrzenia na rzeczywistość: wybór kadru, przestrzennego ustawienia. Powtarzam, że fotografia ma więcej wspólnego z rzeźbą niż z obrazem malarskim, bo musimy wybrać punkt widzenia – możemy przemieszczać się w różnych kierunkach i, jak w rzeźbie, „lepić” elementy umiejscowione w przestrzeni. Powstaje płaski obraz, ale podstawową materią fotografii jest przestrzeń. Na początku dokumentowałem to, co pojawiało się przed aparatem, ale uznałem, że fotografia ad hoc niczego nie wnosi. I zauważyłem, że kiedy położę coś przed aparatem fotograficznym, na przykład czarną tkaninę na ławce, to ta ławka nabiera innych cech, staje się ołtarzem. Że moja ingerencja w przestrzeń planu fotograficznego zmienia rzeczywistość, wzbogaca ją, fotografia przestaje być banalna – mówi mistrz fotografii inscenizowanej, który pokaże retrospektywną wystawę w ramach tegorocznego Fotofestiwalu. Otwarcie „Ciszy” 16 VI w Ośrodku Propagandy Sztuki. W „Kalejdoskopie” – galeria prac Grzegorza Przyborka.

Fotografia zaangażowana [TEMAT NUMERU]
Aleksandra TALAGA-NOWACKA


– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że obecność fotografa lub fotografki… albo prościej: że sam akt fotografowania ma znaczenie. We współczesnej przestrzeni, zwłaszcza medialnej, ale także w naszej przestrzeni osobistej jeśli coś nie zostało sfotografowane, to jakby się nie zdarzyło. Fotografia od początku miała dawać świadectwo, głównie tego od niej oczekujemy. Jednak przecież nie tylko dokumentuje działania, ale także sama może być działaniem, protestem, znakiem oporu i niezgody. Większość artystów, których projekty zobaczymy podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu, to osoby, które zainteresowanie tematem łączą z zaangażowaniem i walką o realną zmianę – mówi współodpowiedzialna za program festiwalu Marta Szymańska:

Poza tym:

Marzenia vs rzeczywistość [FESTIWAL SZKÓŁ TEATRALNYCH]
Agata GWIZDAŁA


Kinga Preis, Zbigniew Zamachowski, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Adam Woronowicz czy Michał Żebrowski – to tylko kilka nazwisk z długiej listy wybitnych polskich aktorów, którzy byli nagradzani na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Im się udało. Szybko rozpoczęli błyskotliwą karierę na scenie i ekranie, nie tylko w Polsce. Taka zawodowa ścieżka to marzenie absolwentów wydziałów aktorskich. Co ich czeka po odebraniu dyplomu?

Wejście z ławki [FESTIWAL SZKÓŁ TEATRALNYCH]
Piotr GROBLIŃSKI


Nazwa Festiwal Szkół Teatralnych osobom niezorientowanym mogłaby skojarzyć się z branżowymi targami edukacyjnymi. Stoiska z ulotkami dla kandydatów, banery i foldery, reklamowe gadżety? To nie ta impreza. Jeśli już, to kolejne edycje festiwalu są targami pracy dla absolwentów. Na spektakle przyjeżdżają dyrektorzy teatrów (niewielu), reżyserzy castingów, agenci reprezentujący aktorów i… wypatrują ciekawych osobowości, intrygujących postaci, talentów.

Pończocha kurtyzany [W REGIONIE]
Bogumił MAKOWSKI


Żeby wejść do Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, trzeba użyć dzwonka. Niemal kwadrans oczekiwania na otwarcie wynagradza uprzejmość osoby, która mnie wpuszcza. Trafiam do miejsca, w którym czas się zatrzymał. Owszem, muzea są po to, aby deponować czas miniony, ale w tym krośniewickim zatrzymał się on jakby jeszcze bardziej. Nawet muzealna strona www jest archaiczna i o wątpliwej aktualności treści.

Nadzieja na więcej [PŁYTA / RECENZJA]
Rafał GAWIN


Na ten album, obok pierwszego od dziesięciu lat premierowego wydawnictwa Wież Fabryk, czekałem najbardziej. 19 kwietnia doczekałem się: w 33 Records ukazał się „Oryginał”, druga pełna płyta Mony Polaski, alternatywnego zespołu utworzonego z pozostałości po formacji Bruno Schulz. I warto było się tak nakręcać: to płyta niemalże kompletna, jeszcze lepsza od bardzo obiecującej poprzedniczki, niestroniąca od zróżnicowanych rozwiązań w bardzo spójnym koncepcie i przy tym niesamowicie przebojowa.

KALENDARIUM wydarzeń w Łodzi i województwie łódzkim w czerwcu


Spis treści:

11
O miejskich legendach.
Maciej Cholewiński

12
Co roku warto.
Magdalena Sasin

16
Mania mienia?
Andrzej Poniedzielski

18
Cisza i magia.
Rozmowa z Grzegorzem Przyborkiem

22
Fotografia zaangażowana.
Aleksandra Talaga-Nowacka

26
Fotofestiwal. Rekomedacje

28
Pończocha kurtyzany.
Bogumił Makowski

32
Marzenia vs rzeczywistość.
Agata Gwizdała

35
Wejście z ławki.
Piotr Grobliński

38
Fenomen żydowskiego skrzypka.
Magdalena Sasin

40
Cudze chwalicie…
Małgorzata Wróblewska-Markiewicz

43
Jak powstała kolekcja.
Dominik Antoszczyk

45
Galeria Kalejdoskopu – Grzegorz Przyborek

50
Post-quam, czyli to, co zostało.
Gustaw Romanowski

52
Na los szczęścia.
Łukasz Maciejewski

54
Księga rozmaitości.
Kamila Żyto

57
Literatura i oryginalność.
Łukasz Barys

58
Tu się wszystko zaczęło.
Klaudia Stępień-Kowalik

60
Czynienie muzyki.
Piotr Dahlig

62
Otyła Euterpe wśród odpadów.
Dariusz Bilski

64
Nadzieja na więcej.
Rafał Gawin

66
Anatomia komiksu.
Piotr Kasiński

68
Cytując Mickiewicza.
Mieczysław Kuźmicki

69
Kalendarium



„Kalejdoskop” 06/23 do kupienia w Łódzkim Domu Kultury od 30 V, a od 31 V w punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu): TUTAJ

„Kalejdoskop” 06/23 jest dostępny także jako e-book na Virtualo.pl.

Naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich związanych z Łodzią i regionem możecie słuchać na platformie „Kalejdoskop NaGłos”:
https://soundcloud.com/kalejdoskopnaglos

Kategoria

Wiadomości