Kalejdoskop 09/21 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =

Kalejdoskop 09/21

NOWY NUMER. Jak kobiety piszą? Jak kobiety widzą? O czym opowiadają? Tak jak i mężczyźni - o fundamentalnych sprawach, choć może z innej perspektywy, nieco inaczej je przeżywają, używają własnego języka. Kobiety próbują nie zapomnieć, że są kobietami – domagają się autonomii, równego traktowania, szacunku, prawa do bycia podmiotem, zawierzają intuicji, snom, przyrodzie, chcą dawać nadzieję. Nie chcą patrzeć przez męskie soczewki. Mówią własnym głosem.
TEMAT NUMERU: JAK PISZĄ KOBIETY

Cud opowieści [TEMAT NUMERU]
Rozmowa z Anną CIARKOWSKĄ
– Mam poczucie, że nie jesteśmy w stanie skomunikować się ze sobą. Mnie to przeszkadza, mnie to dotyka. To największa bolączka, z którą się mierzę, która najbardziej przeszkadza mi w świecie. Być może dlatego tak mielę ten temat, obrabiam go – mówi Anna Ciarkowska, autorka powieści „Dewocje”.

Mit – ratunek dla duszy [TEMAT NUMERU]
Rozmowa z Bronką NOWICKĄ
– Literatura piękna interesuje mnie jedynie jako osobista, a zarazem jak najbardziej uniwersalna, zmetaforyzowana, nasycona symbolami interpretacja świata i relacja z jego elementami, a nie ich realistyczna fotografia – mówi Bronka Nowicka, autorka książki „Kodeks Pomylonych”.

Kobiety zapisują przemijanie [TEMAT NUMERU)
Joanna CHACHUŁA
Detal, szczegół, drobiazg, coś tak małego, że można pomyśleć – jakie to może mieć znaczenie? A jednak ma i to nie tylko dlatego, że z drobiazgów budujemy życie, ale także dlatego, że często jest punktem wyjścia dla wiersza. Jak piszą kobiety? Czy w poezji szukają odpowiedzi na najważniejsze pytania? Zapewne tak. Jest jeszcze coś, co pojawia się coraz częściej – to rozważania nad przemijaniem.

Realne [TEMAT NUMERU / RECENZJA]
Tomasz CIEŚLAK

Dobrzy poeci nie pozują na mędrców i moralistów, bo wiedzą, że nie powiedzą nigdy więcej nad to, co sami czują, myślą, co uznają za istotne – więc nie chcą narzucać swoich poglądów innym. Dobrzy poeci mają jednak nieoczywistą umiejętność zapisu swoich odczuć i doświadczeń w taki sposób, że przestają być „swoje”, a inni mogą się w nich przejrzeć i odnaleźć.
Kilka miesięcy temu ukazał się nowy tom wierszy znanej łódzkiej (od pewnego czasu mieszkającej jednak w Katowicach) poetki Lucyny Skompskiej „czarne wnętrze czarny dach”. To świetna liryka…

POZA TYM M.IN.:
Siła jest kobietą [WARSZTATOWNIA]
Magdalena SASIN

– Proszę sobie wyobrazić: dwa miesiące ciężkiej pracy i nagle, pięć czy 10 dni przed premierą, gdy wszystko jest już gotowe, przedstawienie zostaje odwołane… Aktorzy to dosłownie odchorowują. W kolejnym terminie trzeba wykrzesać z siebie nową energię – mówi Jakub Szydłowski, reżyser „Pretty Woman”. Premiera w Teatrze Muzycznym 25 września – prawdopodobnie…


Ewolucja konceptu [RECENZJA]
Piotr GROBLIŃSKI

Po sukcesach w galeriach i muzeach europejskich i amerykańskich Agnieszka Kurant wraca do rodzinnej Łodzi z wystawą „Erroryzm”. Warto ją zobaczyć. To sztuka niezwykle inteligentna, szukająca inspiracji w bardzo wielu źródłach – od literatury i sztuk wizualnych, przez ekonomię, socjologię, po biologię, geologię, chemię i informatykę. Artystka czyta, słucha i rozmawia z reprezentantami wielu postaw i profesji. Gdy zadasz jej pytanie, odpowie trzema.

Tadeusz Wijata: życie w wielu planach [LUDZIE]
Mieczysław KUŹMICKI
Łódź filmowa znowu się uszczupliła. 25 czerwca w wieku 66 lat umarł Tadeusz Wijata – fotograf, globtroter, miłośnik lokomotyw. Ale przede wszystkim człowiek związany na wiele sposobów z kinematografią i kulturą filmową. Zdążył być szefem kilku łódzkich kin, a najdłużej, bo niemal przez 15 lat, zatrzymał się w ŁDK. Działające tam kino studyjne to był jeden z najlepszych w mieście adresów. Zresztą nie tylko kino: wiele inicjatyw promujących i propagujących kulturę filmową najwyższej jakości można było wówczas spotkać w salach ŁDK.

KALENDARIUM wydarzeń we WRZEŚNIU w Łodzi i województwie łódzkim.


SPIS TREŚCI „Kalejdoskopu” 09/21

14
Nowe media w „Powidokach”.
Rozmowa z prof. Ryszardem W. Kluszczyńskim

16
Nowy mózg na nowe dni.
Andrzej Poniedzielski

19
Cud opowieści.
Rozmowa z Anną Ciarkowską

24
„Dewocje” – fragment.
Anna Ciarkowska

27
Mit – ratunek dla duszy.
Rozmowa z Bronką Nowicką

32
Kobiety zapisują przemijanie.
Joanna Chachuła

34
oda do błędu.
Ewa Jarocka

35
Realne.
Tomasz Cieślak

40
Siła jest kobietą.
Magdalena Sasin

42
Strategie teatralnej iluzji (4): metoda Kantora.
Michał Rzepka

44
Galaktyka nie-miasta.
Maria Nowakowska

46
Galeria Tadeusza Kokietka

51
Ku pokrzepieniu serc.
Monika Nowakowska

53
Zmieniają się tylko pejzaże.
Paulina Ilska

54
Ewolucja konceptu.
Piotr Grobliński

56
Ślady Smosarskiej na łódzkim bruku.
Bogdan Sobieszek

58
Psychodelia Barbary.
Łukasz Maciejewski

60
Tadeusz Wijata: życie w wielu planach.
Mieczysław Kuźmicki

62
Gwarą ze swadą.
Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba

64
Z pradziejów.
Dawid Brykalski

67
Klasykę znać trzeba.
Piotr Kasiński

68
Z Polski do Polski.
Gustaw Romanowski

69
Na rauszu.
Maciej Robert

70
Kalendarium


___

„Kalejdoskop” 09/21 do kupienia w Łódzkim Domu Kultury od 30 IX, a od 31 IX w punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o

„Kalejdoskop” 09/21 jest dostępny także jako e-book na Virtualo.pl.


Naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich związanych z Łodzią i regionem możecie słuchać na platformie „Kalejdoskop NaGłos”:
https://soundcloud.com/kalejdoskopnaglos

Kategoria

Wiadomości