Kalejdoskop 09/22 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =

Kalejdoskop 09/22

NOWY NUMER. Jako że pamięć ludzka jest zawodna, wiedzę na temat przeszłości gromadzą archiwa, przechowujące dokumenty w postaci tekstów, zdjęć, filmów nagrań, przedmiotów. Wszystko to są świadectwa czasów, w jakich powstały. Chcecie wiedzieć, jak było naprawdę? Tam szukajcie odpowiedzi, choć to zadanie nie jest proste. Trzeba dotrzeć do materiałów „czystych”, nienaznaczonych propagandowym stygmatem, tworzonych bez intencji, jedynie z myślą, by ocalić pamięć. Takim zasobem materiałów „źródłowych” są archiwa społeczne, dokumentujące codzienność, historie lokalne, prezentujące przeszłe wydarzenia widziane oczami zwykłego człowieka.
TEMAT NUMERU: ARCHIWA PEŁNE ŻYCIA


Poławiacze pereł [TEMAT NUMERU]
Ewa MEC


Widziane przez pryzmat osobistych przeżyć historie miejsc, grup społecznych czy konkretnych osób to bezcenne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Jaka jest wartość tego typu dokumentów, wie najlepiej naród, który je bezpowrotnie utracił w licznych burzach dziejowych. Początki ruchu społecznego archiwistów wiążą się z powstaniem w 1982 roku podziemnej gazety „Karta”. Zespół redakcyjny pisma gromadził w dobrze ukrytej bibliotece dokumenty drugiego obiegu oraz świadectwa życia i działalności opozycjonistów w czasie stanu wojennego. Uzupełniane przez lata zbiory biblioteki stały się zalążkiem pierwszej środowiskowej kolekcji archiwalnej.

Przeszłość – lekcja życia [TEMAT NUMERU]
Rozmowa z Martą MADEJSKĄ


Skłonność do zachowywania śladów przeszłości wynika z odwiecznej ludzkiej potrzeby porządkowania świata, wyłaniania z chaosu, wspominania i odtwarzania zniszczonej rzeczywistości. Nasze działanie związane z Łodzią przemysłową jest formą inwentaryzacji spadku – mówi Marta Madejska, współtwórczyni portalu Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.

Z miłości do dziedzictwa [TEMAT NUMERU]
Anna MARYJEWSKA


Archiwa społeczne są fenomenem współczesnej kultury. Prowadzą je fundacje i stowarzyszenia, samorządowe instytucje kultury, głównie biblioteki, ale też osoby prywatne. – Początkiem archiwów jest pasja i zaciekawienie, chęć odkrywania nieznanych szerzej fragmentów historii – mówi Katarzyna Ziętal, dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej.

Archeologia filmowa [TEMAT NUMERU]
Bogdan SOBIESZEK


Postęp technologiczny spowodował zmianę spojrzenia na archiwum. Dokumentalne materiały filmowe stały się powszechnie dostępne, zwłaszcza te spoza oficjalnego nurtu – wolne od publicystycznego kontekstu czy propagandowej manipulacji. W sieci powstały zbiory gromadzące zapisy codzienności, które uzupełniać mogą wszyscy. I korzystać z nich. W ten sposób w przyszłości rodzi się nowa przeszłość. Trochę niczym w dziwacznych, zapętlonych fabułach filmów spod znaku s.f.

Poza tym m.in.:

Jaracz jak Stary? [ROZMOWY]
Rozmowa z Michałem CHOROSIŃSKIM


– Interesuje mnie w teatrze powrót do wielkiej literatury i robienie jej z poszanowaniem słowa, ducha, który jest w tekście zapisany. Ale będzie też miejsce na teksty współczesne, teatr nie może bać się eksperymentu. No i repertuar lżejszy – ambitne komedie – zapowiada Michał Chorosiński, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Jaracza w Łodzi.

Najbardziej filmowe miasta świata – część II [FILM]
Małgorzata LISIECKA-MUNIAK


Zapraszamy na drugą część podróży po Miastach Filmu UNESCO. Na szlaku znalazło się 10 kolejnych miast (wśród nich Łódź i Gdynia). Będą to miejsca, które zasłynęły dzięki prężnej działalności szkół filmowych i instytucji lub jako siedziby wyjątkowych festiwali. Zacznijmy od Sarajewa (w sieci UNESCO od 2019 r.) – stolicy oraz centralnego ośrodka kultury i branży audiowizualnej Bośni i Hercegowiny. Właśnie tutaj realizowanych jest 90 proc. krajowej produkcji filmowej.


Koncert to nie algorytm [ROZMOWY]
Rozmowa z Tomaszem BĘBNEM


– Filharmonia nie może być zarządzana korporacyjnie. Dyrektor musi podejmować ryzyko, zgadzając się na pewne ustępstwa, dzięki którym artyści będą mieli poczucie wolności tworzenia. Nie można potrząsnąć malarzem, poetą czy muzykiem i kazać mu ładniej namalować, lepiej napisać czy piękniej zagrać. Oni muszą sami tego pragnąć – mówi Tomasz Bęben, dyrektor Filharmonii Łódzkiej.

Wielka, nie tylko imperialna [DYSKUSJA]
Andrzej DE LAZARI


Putin bez wątpienia „dziedziczy” idee rosyjskiego nacjonalizmu, szowinizmu, a nawet faszyzmu. Nacjonalizm jest jednak tylko fragmentem kultury rosyjskiej. W Rosji istniała i istnieje również inna kultura – europejska, liberalna, wolnościowa – choć w rzeczywistości autorytarnej często musi schodzić do podziemia. Pisze prof. Andrzej de Lazari, historyk idei i rosjoznawca.


KALENDARIUM wydarzeń w Łodzi i województwie łódzkim we wrześniu


Spis treści:

16
Jest się – dziecię.
Andrzej Poniedzielski

18
Poławiacze pereł.
Ewa Mec

22
Przeszłość – lekcja życia.
Rozmowa z Martą Madejską

25
Z miłości do dziedzictwa.
Anna Maryjewska

28
Archeologia filmowa.
Bogdan Sobieszek

32
Najbardziej filmowe miasta świata – część II.
Małgorzata Lisiecka-Muniak

35
Galeria Kalejdoskopu – Jessica Rossolini

40
Święto komiksu

42
Nowość! Nowość! Nowość!
Łukasz Barys

43
Koncert to nie algorytm.
Rozmowa z Tomaszem Bębnem

46
Kolorowanie wakacji.
Kinga Wachula

48
Innego końca świata nie będzie.
Paulina Ilska

50
Pismo Święte śni o piekle.
Łukasz Maciejewski

52
Jaracz jak Stary?
Rozmowa z Michałem Chorosińskim

55
Dom, który cierpi.
Aleksandra Talaga-Nowacka

58
Opuszczane wernisaże.
Gustaw Romanowski

60
Wielka, nie tylko imperialna.
Andrzej de Lazari

66
Morderca nie z czapy.
Rozmowa z Kingą Wójcik

68
Wokaliści na wokandę!
Dariusz Bilski

70
Kalendarium



„Kalejdoskop” 09/22 do kupienia w Łódzkim Domu Kultury od 29 VIII, a od 30 VIII w punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o

„Kalejdoskop” 09/22 jest dostępny także jako e-book na Virtualo.pl.

Naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich związanych z Łodzią i regionem możecie słuchać na platformie „Kalejdoskop NaGłos”:
https://soundcloud.com/kalejdoskopnaglos

Kategoria

Wiadomości