Kalejdoskop 10/22 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Kalejdoskop 10/22

NOWY NUMER. Muzyka w swej najbardziej wysublimowanej postaci może być przejawem doskonałości, znakiem istnienia absolutu. Poukładane w rozmaite struktury dźwięki stanowią komunikat, który działa na wrażliwość słuchacza w sposób bezpośredni, pozawerbalny. Wystarczą same dźwięki – drgające cząsteczki powietrza. Coś tak abstrakcyjnego każdy odbiera na swój sposób, a jednocześnie ten przekaz jest w stanie zestroić emocje tłumów. Nierzadko twórca dodaje do dźwięków słowa i wtedy muzyka zaczyna przemawiać wprost. Czy jednak muzyka jest w stanie nas zmienić, sprawić, byśmy zrozumieli, pobudzić nasz zapał, zjednoczyć w dobrej sprawie?
MUZYKA, KTÓRA PRZEMAWIA

Między estradą a sceną [ROZMOWA MIESIĄCA]
Rozmowa z Patrykiem PIETRZAKIEM

– Jestem przeciwny ironicznemu dystansowaniu się do wszystkiego. Nie chciałbym jednocześnie uderzać w patetyczne tony, że „gatunki muzyczne to dla mnie ograniczenie”. W wielu coś znajduję, czerpię z nich. Często zmieniają mi się upodobania. Od żadnego gatunku nie uciekam, ale też z żadnym się nie utożsamiam – mówi Patryk Pietrzak, który działał w łódzkim zespole Ted Nemeth, a samodzielnie wydał płytę „OK Boomer”.

Kultura to broń [ROZMOWY]
Rozmowa z członkiniami DAKH DAUGHTERS

– Życie artysty nie może być odłączone od życia politycznego. Aktywny udział w wydarzeniach politycznych zaczęłyśmy brać od 2004 roku, od pomarańczowej rewolucji. Potem przyszedł Majdan 2014 roku. No a teraz to jest po prostu oczywiste. Bo tu nie chodzi stricte o politykę, ale o narodową tożsamość, wolność i demokrację. Dlatego chcemy przekazać to dalej w Europie i na całym świecie – mówią członkinie ukraińskiego zespołu Dakh Daughters, który wystąpił na tegorocznym festiwalu Łódź Czterech Kultur.


Poza tym m.in.:

Koneser sztuki i życia [POŻEGNANIE]
Monika NOWAKOWSKA

Kadrując drzewo, krzak, górę czy łódź na wodzie, szukał ciekawych ujęć i niuansów barwnych, bawił się kontrastami walorowymi, eksperymentował z kompozycją, a jednocześnie pokazywał piękno natury, zwłaszcza lasu, który był mu szczególnie bliski. Ale jeszcze bliższy był mu człowiek – fascynowała go jego fizyczność i duchowość. 26 VIII 2022 roku zmarł Ryszard Kuba Grzybowski, przedstawiciel polskiej szkoły plakatu, od 1974 roku związany z „Kalejdoskopem”.

Tumski pierścień z życzeniem [Z REGIONU]
Damian KASPRZYK

Bywa, że archeolog wydobywa z ziemi zabytki niosące przesłania ponadlokalne i ponadczasowe. Tak się stało w 2009 roku w Tumie pod Łęczycą. W trakcie badań archeologicznych prowadzonych na tamtejszym grodzisku (w warstwie datowanej na przełom XI/XII w.) odnaleziono niezwykły przedmiot. Był nim srebrny, dziewięcioboczny pierścień z wygrawerowaną łacińską inskrypcją +TOT VIVAS FELIX·QVOT·VIVIT·TEPORA FENIX:. To życzeniowa sentencja głosząca: „Obyś żył szczęśliwy, ile czasu żyje Feniks”.

Bolesna sztuka Jerzego Krawczyka [ SZTUKA]
Gustaw ROMANOWSKI

Krawczyk był niezwykle oczytany – namiętnie czytywał filozofów. I czynił to, zdaje się, dość bezładnie – machając niejako ręką na hierarchię filozoficznych systemów i akademicką chronologię ich powstawania. Znalazło to odbicie w jego sztuce – tej ironicznej, persyflażowej, poddającej wyobraźnię odbiorcy nerwowej intelektualnej grze. Trzeba się cieszyć, że rok 2022 nadaje wreszcie Jerzemu Krawczykowi właściwe miejsce w kanonie polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku.

KALENDARIUM wydarzeń w Łodzi i województwie łódzkim w październiku


Spis treści:

16
Kwiecień jesieni.
Andrzej Poniedzielski

18
Między estradą a sceną.
Rozmowa z Patrykiem Pietrzakiem

26
Kultura to broń.
Rozmowa z członkiniami Dakh Daughters

28
Jak brzmi chrząszcz (w trzcinie)?
Dariusz Bilski

30
Tumski pierścień z życzeniem.
Damian Kasprzyk

32
Ja i mój telefon.
Łukasz Barys

33
Galeria Kalejdoskopu – Kuba Grzybowski

38
Koneser sztuki i życia.
Monika Nowakowska

40
Taniec – dzieło wieloartystyczne.
Magdalena Sasin

42
Gorzkie żale, przybywajcie!
Mieczysław Kuźmicki

45
Bedeker z Łodzi.
Maciej Cholewiński

46
Tu i teraz.
Aleksandra Talaga-Nowacka

49
Łódź Young Fashion 2022 już w listopadzie.

51
Piękna nasza Polska cała.
Mieczysław Kuźmicki

52
Pralinka.
Łukasz Maciejewski

54
W imię sprawiedliwości poznawczej.
Agnieszka Matusiak

60
Poznać, zrozumieć i pokochać Ukrainę.
Andrzej Sznajder

62
Muzealnikiem być…
Rozmowa z Janem Książkiem

64
Sto lat w pigułce.
Aleksandra Talaga-Nowacka

66
Bolesna sztuka Jerzego Krawczyka.
Gustaw Romanowski

68
Miejcie odwagę!
Pienisty

69
Kalendarium



„Kalejdoskop” 10/22 do kupienia w Łódzkim Domu Kultury od 28 IX, a od 30 IX w punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o

„Kalejdoskop” 10/22 jest dostępny także jako e-book na Virtualo.pl.

Naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich związanych z Łodzią i regionem możecie słuchać na platformie „Kalejdoskop NaGłos”:
https://soundcloud.com/kalejdoskopnaglos

Kategoria

Wiadomości