Kalejdoskop bez ograniczeń! | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =

Kalejdoskop bez ograniczeń!

Stało się – umowy podpisane, rusza praca koncepcyjna. Dzięki firmie Virako „Kalejdoskop” będzie miał nową szatę graficzną, o którą zadba Jakub „Hakobo” Stępień!
 To artysta, którego 12 lat temu autor publikacji o grafice wydawniczej John Foster zaliczył do 50 najważniejszych współczesnych plakacistów świata… – Wchodzą trendy, które odwołują się do okresu największego rozwoju czasopism – do lat 60., 70., 80., ówczesnych czcionek, kolorów, układów graficznych, starych technik. Nawiązanie do pierwszego „Kalejdoskopu” z lat 70. świetnie by się w nie wpisało – mówi artysta.

Co jeszcze można znaleźć w listopadowym numerze „Kalejdoskopu?

• Jak wygląda świat filmu oglądany z pozycji młodej aktorki, gdy przepustką na najważniejsze krajowe festiwale staje się budzący emocje film dyplomowy? Opowiada Magdalena Wieczorek, studentka aktorstwa w Szkole Filmowej w Łodzi, tegoroczna laureatka nagrody „Kalejdoskopu” dla młodego aktora za kulturę słowa.

• Miasto jest nasze – dumnie głosi nazwa jednego z ruchów miejskich. Nasze, czyli czyje? Aktywistów, radnych miejskich i dzielnicowych czy może mieszkańców? Wszystkich mieszkańców, czy tylko tych zameldowanych? Obecnych czy także przeszłych i przyszłych pokoleń? Pisze Piotr Grobliński i zaprasza do debaty.

• Wierszowany felieton Andrzeja Poniedzielskiego.

• Może to zasługa kampanii wyborczej, ale na ostatnim festiwalu w Gdyni docierały do mnie wieści o zamiarze budowania miejskich centrów filmowych – pisze Rafał Syska, dyrektor Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, historyk filmu i adiunkt habilitowany w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ.

• – Skupiamy się na twórczości debiutantów, która jest przecież niezwykle ważna, bo filmy młodych twórców zapowiadają to, co w kinie ma nadejść – mówi SŁAWOMIR FIJAŁKOWSKI, dyrektor Forum Kina Europejskiego Cinergia, która odbędzie się w Łodzi w dniach 23 listopada – 1 grudnia w Łodzi.
• O najbardziej zaufanym fotografie Tadeusza Różewicza – Januszu Stankiewiczu pisze Anna Szumacher.

• Aleksandra Bęben przedstawia Orkiestrę Smyczkową PRIMUZ działającą w Akademii Muzycznej w Łodzi pod artystycznym kierownictwem prof. Łukasza Błaszczyka, która wystąpi z koncertem „Między niebem a ziemią” podczas 6. AŻ Festiwalu.

• Anna Ciarkowska, z wykształcenia filolożka i literaturoznawczyni, z powołania poetka, czytająca i rysująca kolekcjonerka przeżyć, światoczuła zbieraczka mikrohistorii zaczyna pisać dla nas felietony.

• O pierwszym Muzeum Legionów Polskich, które powstało w 1915 roku w Piotrkowie Trybunalskim, pisze Paweł Reising.

• Nowe felietony: Piotra Kasińskiego, Łukasza Maciejewskiego, Elżbiety Grzesiak, Macieja Cholewińskiego, Macieja Roberta.

• Książkę Mariana Minicha pt. „O nowy typ muzeów sztuki” prezentuje Jacek Michalak, który od 1995 roku związany jest z Atlasem, od 2007 roku wiceprezes ds. rozwoju, w latach 2003-17 kierował, równocześnie z pracą dla Atlasa, galerią Atlas Sztuki, zajmuje się także krytyką artystyczną.

• Mieczysław Kuźmicki recenzuje powieść Jehudy Elberga „Kalman Kaleka”, wydaną przez Muzeum Miasta Zgierza.

• O tym, jak łódzki Grand Hotel uczestniczył w życiu kulturalnym miasta przez ostatnich 130 lat, mówi… Dobry Duch Hotelu, czyli Mieczysław Zyner.

• Przez taniec do źródeł: O Zespole Pieśni i Tańca „Dobroń”, który w tym roku świętuje 60-lecie Działalności pisze Justyna Muszyńska-Szkodzik.

• – Interesuje mnie byt i to, jak w nim trwamy i jak się zmieniamy. I jeszcze porozumienie międzyludzkie – mówi DOROTA FILIPCZAK, poetka, badaczka literatury anglojęzycznej, przyglądająca się też kobiecym postaciom w Biblii i postkolonialnej tożsamości Łodzi.

• Nową książkę Bogumiły Jęcek „Rozdziały wydaną przez Wydawnictwo Kwadratura recenzuje Tomasz Cieślak.


Listopadowy „Kalejdoskop” od 30 października do kupienia w informacji Łódzkiego Domu Kultury (wejście od ul. Traugutta) oraz w salonach sieci Ruch, Saloników Prasowych, Kolportera, Garmond-Press oraz salonach Empik, dostępny także w prenumeracie:

https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego

Kategoria

Wiadomości