Kino w srebrzystej kuli | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Kino w srebrzystej kuli

Pracownicy Centrum Nauki i Techniki EC1 zaprezentowali kino sferyczne 3D mieszczące się w olbrzymiej srebrzystej kuli wybudowanej na fudamencie dawnego turbozespołu 100-letniej elektrociepłowni.
Kino 3D jest integralną częścią wystawy „Mikroświat — Makroświat”, filmy w nim prezentowane mają uzupełnić i poszerzyć wiedzę gości CNiT EC1 i tym sposobem wpłynąć na pełniejszy odbiór interaktywnych elementów wystawy.

Filmy - np. „Nanocam” - zaprezentują tajniki najmniejszych cząstek otaczającego nas świata, ale także pokażą - jak np. „Astronauta 3D” - praktyczne problemy, z jakimi stykają się kosmonauci (lektorem w tym filmie jest Cezary Pazura, który zgodził się nagrać ścieżkę dźwiękową dla EC1 Łódź). Starsi widzowie obejrzą m.in. „Paszport do Wszechświata”. EC1 ma kilkanaście licencji, będzie jednak wprowadzać kolejne tytuły sukcesywnie. Część projekcji będzie realizowanych w systemie 3D.

Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny i miejsca dla 45 widzów. Kino obsługuje serwerownia z jedenastoma komputerami (tzw. host plus 10 stacji graficznych). System projekcyjny sferycznego Kina 3D pracuje na oprogramowaniu Digistar 5 amerykańskiej firmy Evans&Sutherland. Jest to ten sam system, który odpowiada za obraz w Planetarium EC1. Do wyświetlania obrazu na kopule używanych jest pięć projektorów Barco F50 o jasności 5500 lumenów każdy i kontraście rzędu 5300:1. Obraz ma rozdzielczość 4K, a za trójwymiarowość odpowiada system Active 3D. Specjalne okulary będą wypożyczane widzom w cenie biletu.

Wyposażenie Kina 3D kosztowało ok. 3,5 mln zł. Na pierwsze projekcje łodzianie zostaną zaproszeni w grudniu, kiedy nastąpi otwarcie Centrum Nauki i Techniki dla zwiedzających.

Kategoria

Wiadomości