Kolorowa lokomotywa | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =

Kolorowa lokomotywa

Projekt adresowany do dzieci województwa łódzkiego. Warsztaty ekologiczno-artystyczne - na trzy miesiące zaplanowano wycieczki, prelekcje, działania artystyczne oraz konkursy.
Celem przedsięwzięcia jest edukowanie młodych ludzi w zakresu ochrony środowiska, wykształcenie postaw ekologicznych i obudzenie w odbiorcach odpowiedzialności za stan środowiska.
 
1 lipca w ŁDK podpisano porozumienia między partnerami projektu: Zespołem Parków Krajobrazowych Wzniesień Łódzkich, a ośrodkami kultury w Łowiczu, Wieluniu, Opocznie, Radomsku, Sieradzu, Bełchatowie, Pabianicach, Tomaszowie Mazowieckim, Zelowie, Mniszkowie, Skierniewicach i Piotrkowie Trybunalskim. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
 
Przez okres trzech miesięcy dzieci z województwa łódzkiego będą uczestniczyły w trzech rodzajach warsztatów, z których dwa będą miały miejsce w parkach krajobrazowych należących do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Spotkanie filmowe – uczestnicy obejrzą film dokumentalny pt. „Obcy – gatunki inwazyjne w Polsce” projekcja połączona będzie z prelekcją dr Adam Gogacz. Potem ruszą w teren . Odwiedzą Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich w Łagiewnikach i spotkają się z przyrodnikiem.
 
Częścią projektu są również spotkania warsztatowe sztuki ludowej i rękodzieła z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Do wyboru będzie: plecionkarstwo ze sznurka papierowego, łupin orzechów, słomy, trawy, ziarna fasoli i zbóż, suszonych owoców, papieroplastyka (kwiaty, wycinanki), rzeźba w korze, korzeniach i drewnie, plecionkarstwo z wikliny. Warsztaty prowadzone będą przez twórców ludowych z terenu województwa łódzkiego według autorskich programów.
 
Spotkania warsztatowe w plenerze na terenie jednego z siedmiu parków krajobrazowych w województwie łódzkim: Spalskiego, Przedborskiego, Bolimowskiego, Międzyrzecza i Widawki, Załęczańskiego, Sulejowskiego, Wzniesień Łódzkich. Po prelekcji przyrodnika połączonej z wycieczką odbiorcy wybiorą jeden z trzech warsztatów, w którym będą chcieli uczestniczyć. Do wyboru będą mieli: warsztaty z fotografii przyrody, warsztaty malarstwa w plenerze, warsztaty collage.
 
Dodatkową atrakcją będą konkursy, które łączy temat „Bioróżnorodność – różnorodność świata grzybów, roślin, zwierząt”, a prace w nich startujące zainspirowane będą spotkaniami warsztatowymi: Konkurs plastyczny pn. „Przyroda wokół nas”; konkurs sztuki ludowej rękodzieła pn. „Sztuka bliska naturze”; konkurs fotograficzny pn. „Natura oczami dziecka”. Prace nagrodzone zostaną wyeksponowane na Wystawie Finałowej w Łódzkim Domu Kultury.