Koniec złej sławy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =

Koniec złej sławy

Rewitalizacja 500-metrowej ulicy Włókienniczej ma kosztować blisko 100 mln i władze Łodzi zamierzają uczynić ją sztandarowym przedsięwzięciem w tej dziedzinie. Prace jeszcze trwają, ale to miejsce za rok, jak zapowiada wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych Łodzi.
Ulica zamieni się w woonerf, po obu stronach pojawią się drzewa, a ulice Włókienniczą i Jaracza połączy zielony pasaż Hilarego Majewskiego, gdzie urządzony zostanie park kieszonkowy z placem zabaw. Będą tu rosły grusze, tulipanowce amerykańskie i kilka tysięcy krzewów. Elewacje rewitalizowanych kamienic elementy sztuki współczesnej łączą z zabytkową tkanką.

– W trzynastu kompleksowo wyremontowanych budynkach będzie ponad dwieście komfortowych mieszkań komunalnych, także dla osób z niepełnosprawnościami – mówi wiceprezydent Pustelnik. – Powstaną świetlice środowiskowe dla dzieci ze Śródmieścia, lokale dla mikroprzedsiębiorców, hipsterskie kawiarnie, butiki z tym, co stworzą łódzcy projektanci. W tym roku zakończymy remonty w dziesięciu kamienicach, a w przyszłym – wszystko, o czym mówiłem, będzie już do dyspozycji łodzian.

Remont ulicy Włókienniczej będzie obejmował również wszystkie instalacje podziemne. Zmodernizowana zostanie kanalizacja, sieć wodociągowa i gazowa. Powstanie też sieć grzewcza dla remontowanych kamienic oraz zostanie zmodernizowana sieć elektryczna. Wraz z nią pojawi się nowe oświetlenie ulicy.

Najpiękniejszy budynek przy Włókienniczej to znajdująca się pod numerem 11. willa Hilarego Majewskiego, architekta miejskiego, powstała w latach 1883-86. Wyróżnia się mnóstwem zdobień – są pilastry, płyciny z neorenesansowymi kwiatowymi dekoracjami, czy bogato zdobione gzymsy i wykusze. Można je podziwiać, gdyż wykonawca remontu odsłonił właśnie elewację. Bogato zdobione są również wnętrza. Trwa przetarg na realizację prac konserwatorskich wewnątrz kamienicy. Będą one dotyczyły m.in. mazerunków, sztukaterii i polichromii ze złoceniami. Remont willi zakończy się w połowie 2022 roku.

Kategoria

Wiadomości