Łódź kontra Westerplatte | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =

Łódź kontra Westerplatte

Łódź walczy o Znak Dziedzictwa Europejskiego. Zakończył się krajowy etap selekcji na stronie internetowej ministerstwa kultury. Na razie pokonaliśmy kilkunastu konkurentów - teraz będziemy walczyć tylko z Westerplatte. 
Łódź walczy o unijny Znak Dziedzictwa Europejskiego. Zakończył się krajowy etap selekcji na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na razie pokonaliśmy kilkunastu konkurentów - teraz będziemy walczyć tylko z Westerplatte. Kandydaturę miasta jako "unikalnego i wielokulturowego" poparli wszyscy członkowie komitetu, który wybierał lokalizacje. Podkreślano, że jako miasto, w którym zgodnie współżyli Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie, Łódź była fenomenem na skalę europejską. 
Także dzisiejsze cechy Łodzi pozwalają jej ubiegać się o tytuł Znak Dziedzictwa Europejskiego, bo, jak podkreślają przedstawiciele ministerstwa kultury, miasto ma ogromny potencjał promocyjny - od lat władze Łodzi konsekwentnie podkreślają wielokulturową tożsamość miasta, które w XIX wieku stało się przemysłową potęgą.

Jak czytamy na stronie ministerstwa: Znak Dziedzictwa Europejskiego jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom dziedzictwa kulturowego, posiadającym silną europejską wartość symboliczną, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy lub rozwoju europejskich wartości, stanowiących fundament integracji europejskiej.

Spośród obiektów, które otrzymały największe poparcie głosujących, Komitet do spraw Znaku Dziedzictwa Europejskiego powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wskazał dwóch kandydatów, którzy przedstawieni zostaną Komisji Europejskiej jako laureaci wstępnej selekcji na szczeblu krajowym: Łódź i Westerplatte. Ostateczny wybór jednego laureata zostanie dokonany przez panel ekspertów na poziomie unijnym.
Głosować można było do końca 2016 roku.

Do konkursu zgłoszonych zostało 15 obiektów:
Bitwa Warszawska
Gniezno
Góra św. Anny 
Grodzisko w Wicinie
Kompleks zabudowań pocysterskich oraz pomniki w Jemielnicy
Kościół Jezusowy w Cieszynie
Kościół św. Jadwigi w Mokobodach
Kościół św. Jana w Gdańsku
Łódź
Park Mużakowski
Półwysep Westerplatte
Uniwersytet Jagielloński
Założenie zamkowe w Kędzierzynie-Koźlu
Zamek w Lidzbarku Warmińskim
Zespół Opactwa Cystersów w Sulejowie.