Łódzka twórczość we Wrocławiu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

Łódzka twórczość we Wrocławiu

Łódzcy artyści i muzycy zaprezentują swoją twórczość w stolicy Dolnego Śląska w ramach projektu Koalicja Miast dla Kultury we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury 2016. A że jest się czym pochwalić - program łódzkich wydarzeń jest naprawdę bogaty.
"Łódź – Tkana odnowa" - program łódzkich wydarzeń podczas prezentacji Łodzi w ramach projektu Koalicja Miast dla Kultury we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Od 14 do 17 lipca 2016 roku w Browarze Mieszczańskim, postindustrialnej przestrzeni Wrocławia, będzie można zobaczyć różnorodne, ukryte w fabrycznych zakamarkach, alternatywne wydarzenia artystyczne i edukacyjne. Działania przygotowane w ramach prezentacji Łodzi będą obejmowały ponad 25 wydarzeń z dziedziny teatru, sztuk wizualnych, przemysłów kreatywnych, video-artu, filmu, muzyki, performance, fotografii, animacji, które niczym nitki tkaniny splotą się w L.Story – finałowy koncert z wideokomiksem, przedstawiający marzenia i wyobrażenia łodzian o swoim mieście.
Koalicja Miast dla Kultury, to pierwszy w historii Europejskiej Stolicy Kultury projekt integrujący miasta ubiegające się o ten zaszczytny tytuł. Celem projektu realizowanego w ramach ESK Wrocław 2016 jest promocja kultury oraz tożsamości największych polskich miast. Długofalowym efektem Koalicji Miast ma być nowa jakość w zarządzaniu projektami kulturalnymi. 

Ideą przewodnią prezentacji Łodzi we Wrocławiu jest rewitalizacja społeczno-kulturowa. Program wydarzeń i działań artystycznych koncentruje się wokół wielopoziomowej metafory „tkania”, która łączy historię Łodzi i zachodzące w niej współcześnie, dynamiczne procesy zapowiadające kolejne narodziny miasta. Pokazuje również współpracę łódzkich artystów, którzy aktywizując mieszkańców, wychodzą z bram i podwórek, z instytucji i pracowni artystycznych, by zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Artyści, którzy tworzą dla Łodzi zaczynają u podstaw, wiedzą, że odnowa zaczyna się od serca, a sercem miasta zawsze jest człowiek.

Zapowiedzią łódzkich wydarzeń będą czerwcowe koncerty we wrocławskich mieszkaniach w ramach projektu House Gigs Pogonka. Zagrają: Sasha Boole (Ukraina), Teddy Jr. Duo (Holandia/Polska), Little White Lies (Polska). 
Prezentację Łodzi we Wrocławiu rozpocznie spacer performatywny, w którym przewodnikiem będzie Paweł Hajncel. W trakcie spaceru przygotowane zostaną następujące przystanki:
• Kapsuła Czasu. Chodnik wysadzany opowieściami – artystyczny duet robosexi uwieczni subiektywne narracje łodzian
• Łódź widziana od nowa. W obiektywie studentów fotografii łódzkiej filmówki
• Oj! Przed dzielnice Łodzi gnam! Łukasz z Bałut w filmach inspirowanych twórczością Józefa Robakowskiego
• Geniusz Łodzi – sala artystów związanych z „Konstrukcją w Procesie”, Muzeum Artystów, Galerii Wschodniej 
• Włókniarki – wernisaż wystawy audiowizualnej Marty Madejskiej
• Animacja łódzkich murali – przygotowana przez studentów łódzkiej ASP
• Muzyka tkana – powidoki – interaktywna instalacja audiowizualna cenionego na arenie międzynarodowej kompozytora Marcina Stańczyka

W Browarze Mieszczańskim będzie można także zobaczyć wystawę promującą starania Łodzi o organizację EXPO 2022, związanego z rewitalizacją obszarów miejskich.

PWSFTViT im. Leona Schillera podczas całodziennych maratonów zaprezentuje najważniejsze łódzkie produkcje powstałe po 2005 roku w ramach Kina Szkoły Filmowej. Łódzkie wieczory we Wrocławiu wypełnią dźwięki Łukasza z Bałut, industrialnych kompozycji JUDE, punkrockowej grupy 19 Wiosen, ekscentrycznego Elektrycznego Węgorza, Dj’a Blumentala. Usłyszymy także kompozycję 18 rzek Suavasa Levego i Oli Kozioł i teatralne bestsellery podczas punkowego koncertu Piosenki do grania na nosie.

Punktem kulminacyjnym łódzkiej prezentacji będzie przygotowany specjalnie na tę okazję interdyscyplinarny projekt L.Story – kompozycje zespołu L.Stadt do tekstów autorstwa Konrada Dworakowskiego. Wokalowi Łukasza Lacha podczas koncertu towarzyszyć będzie Chór Łodzian, który pracuje pod kierunkiem Tomasza Krzyżanowskiego z Teatru Chorea. Uzupełnieniem koncertu będzie wideokomiks w reżyserii Konrada Dworakowskiego – instalacja wideo z udziałem łódzkich aktorów wywodząca się z rysunków Krzysztofa Ostrowskiego. 

Ważnym wydarzeniem będzie spektakl Derby. Białoczerwoni Teatru Chorea, po którym odbędzie się panel dyskusyjny o łódzkiej tożsamości z udziałem widzów i zaproszonych gości. 

Prezentacja Łodzi to także różnorodne warsztaty m.in. Serwis Fabryczny – szkolenia dla pracowników sektora kreatywnego prowadzonych przez przedsiębiorców, rezydentów Art_Inkubatora w Łodzi, Świetlice Artystyczne – projekt Fundacji Działania, którego głównym celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem. 

W Browarze Mieszczańskim staną łódzkie food tracki, goście będą mogli odetchnąć w Tkalni Relaksu. W sobotę zaprezentują się showroomy m.in. rezydentów z łódzkiego Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki. W niedzielę Teatr Pinokio przygotował happening pod hasłem Family Day. W programie twórcze warsztaty i animacje, etiuda teatralna Re-animacja i koncert Piosenek do grania na nosie dla całej rodziny. 

Aranżacja przestrzeni Browaru zostanie wspólnie utkana przez łodzian i wrocławian według pomysłu Jakuba „Hakobo” Stępnia – artysty działającego na pograniczu sztuki i designu, mody i grafiki użytkowej, zainspirowanego historią Łodzi i kulturą ulicy. 

Organizator: Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury
Operator łódzki: Teatr Pinokio w Łodzi
Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi
Współorganizatorzy: Narodowe Forum Muzyki, Impart 
Partner strategiczny: KGHM