Me Mo, czyli mediateka Łódź | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =

Me Mo, czyli mediateka Łódź

– Lada chwila nastąpi rozstrzygnięcie przetargu na projekt wykonania mediateki przy ul. Moniuszki. Projekt dotyczy dwóch zabytkowych (obecnie zdewastowanych) budynków pod numerami trzy i pięć – poinformowała Natalia Olszewska z Wydziału Zarządzania Projektami Urzędu Miasta Łodzi.
W pierwszej kamienicy wewnętrzne podwórko uzyska zadaszenie. Zostanie ona zajęta przez urząd miasta – będzie tu część biurowa. W drugiej kamienicy ulokuje się mediateka – nowoczesne centrum kulturalno-multimedialne, instytucjonalnie będące częścią Domu Literatury. Przy obmyślaniu modelu mediateki wykorzystano doświadczenia podobnych instytucji działających w Polsce (Wrocław, Gdańsk) i za granicą (Francja).

To nie będzie tylko wypożyczalnia, ale miejsce wielu działań związanych z kulturą i sztuką. Projektowanie potrwa ok. dziesięciu miesięcy – to są budynki pod nadzorem konserwatorskim. Otwarcie Me Mo (tak nazwano mediatekę) według planu ma nastąpić do końca 2020 roku.

Mediateka ma być bazą specjalnie sprofilowanych zbiorów: literackich, fachowych i publicystycznych, wspierających budowanie tożsamości łodzian, udostępnianych fizycznie oraz w chmurze poprzez streaming. – Do Me Mo przenosić się będzie cała działalność Domu Literatury – zadeklarował Przemysław Owczarek, dyrektor Domu Literatury. – Idea mediateki została skonstruowana tak, żeby nie stanowiła konkurencji dla bibliotek, ale była narzędziem budowania społeczeństwa obywatelskiego. Struktura jej zbiorów jest zestrojona z programem działalności Domu Literatury. Ich podstawę stanowić będzie literatura popularna. Kolejną płaszczyznę wyznaczy literatura specjalistyczna dotycząca kultury, ale i wiedzy potrzebnej do działalności społecznej. Z tego zasobu intelektualnego będą mogły korzystać łódzkie instytucje kultury. Następny zbiór nazwany został kanony: np. kanon literatury europejskiej, kanon świętych ksiąg, kanon demokratyczny prezentujący spektrum światopoglądowe od konserwatyzmu po nurty lewicowe. Kolejny zbiór poświęcony będzie Łodzi.

Każdemu z tych zbiorów odpowiadają w działania praktyczne: spotkania z autorami, krytykami, warsztaty, gry miejskie. Od tekstu do praktyki. Mediateka będzie instytucją szerokopasmowego dostępu. System multistrefowego nagłośnienia – dzięki specjalnym słuchawkom będzie można słyszeć, co dzieje się w rożnych częściach budynku. Codziennie będą odbywały się spotkania, panele dyskusyjne, warsztaty, konkursy. Te wydarzenia będą transmitowane w sieci. Na przykład spotkanie z Olgą Tokarczuk czy warsztaty przez nią prowadzone. Mediateka ma także produkować – np. książki w wersji audio.

Kategoria

Wiadomości