Media i kultura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =

Media i kultura

NECS Conference, największa konferencja poświęcona mediom i kulturze audiowizualnej, odbyła się w dniach 18-20 czerwca 2015 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. 
NECS Conference, największa konferencja poświęcona mediom i kulturze audiowizualnej, odbyła się w dniach 18-20 czerwca 2015 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. 

Członkowie naukowo-badawczego stowarzyszenia NECS (European Network for Cinema and Media Studies) spotykają się co roku w innym mieście, gdzie organizowane są wystąpienia i rozmowy dotyczące mediów, filmu a także przyszłości samej organizacji. NECS zrzesza ok. 1300 naukowców, archiwistów, kuratorów i ludzi zawodowo związanych z mediami. Konferencja wcześniej była organizowana w takich miastach jak Londyn, Lizbona, Istambuł, Praga i Mediolan. Dziewiąta jej edycja, zatytułowana „Archives of/for the Future”, odbyła się w Łodzi. Jej tematem przewodnim były archiwa w kontekście przemian współczesnej kultury audiowizualnej. Głównym organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Łódzki a współorganizatorem Uniwersytet SWPS.
 
Uczestnicy konferencji mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami aż w 93 panelach tematycznych, które dotyczyły tematów takich jak: film dokumentalny, telewizja, qeer i gender, postkolonializm, socjologia filmu, kino amatorskie, widzowie i fani, archiwa dźwiękowe, festiwale filmowe, badania nad pamięcią, cyfryzacja, digitalizacja. Szczególnie istotnym zagadnieniem okazała się jednak sztuka nowych mediów, gdyż specjalizacja ta jest rozwijana z dużym powodzeniem na Uniwersytecie Łódzkim. Głównymi gośćmi tegorocznej edycji byli: Giovanna Fossati (EYE Film Institute Netherlands), Marysia Lewandowska (Artist in Residence at the Asia Art Archive in Hong Kong), Oliver Grau (Danube University in Krems) i Krzysztof Wodiczko (Harvard Graduate School of Design). Łódź gościła aż 335 uczestników z 36 krajów świata, m.in. z Francji, Hiszpanii, Indii, Kanady, Brazylii, Egiptu, Urugwaju i Izraela.

Właściwą konferencję poprzedzono dodatkowymi warsztatami młodych naukowców oraz warsztatem „Archiwa kultury popularnej”, poświęconym transmedialności i historii konwergencji mediów w kulturze popularnej XIX i XX wieku. Spotkania te odbyły się w łódzkim Art_Inkubatorze, gdzie uczestnicy obrad powrócili ostatniego dnia na specjalne przyjęcie, które zwieńczyło konferencję w Łodzi. 
Główny, trzydniowy cykl konferencyjny, składający się z czterech sesji tematycznych podzielonych na 8-10 paneli po 4-5 wystąpień, odbywał się w nowym budynku Wydziału Filologicznego przy ulicy Pomorskiej. Warto zauważyć, iż cztery intensywne dni obejmowały nie tylko różnorodne zjawiska digitalizacji danych i tworów kulturowych. Społeczna archiwistyka i filmoznawstwo, jako dziedzina szczególnie uzależniona od mediów, okazały się kluczowymi obszarami dyskursu. Poza tym w trakcie konferencji odbyły się warsztaty grup badawczych (działających w ramach NECS) oraz miało miejsce coroczne walne zebranie członków stowarzyszenia. Działalność naukową i badawczą uzupełniły imprezy towarzyszące w takich miejscach jak Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Fabryka Sztuki i Muzeum Kinematografii. Zarówno wybór lokalizacji, jak i dopracowany zakres zagadnień podyktowane zostały tradycjami filmowymi i bogatymi doświadczeniami audiowizualnymi miasta Łodzi.

Wydarzenia towarzyszące

Oprócz rozważań naukowych nad rozmaitymi dziedzinami kinematografii oraz mediów, międzynarodowi goście wzięli udział w wielu wydarzeniach towarzyszących oraz projekcjach filmowych. Uczestnikom zaproponowane zostały części warsztatowe oraz Publishers Forum, podczas którego zapoznali się z ofertą czołowych wydawnictw filmowych i medioznawczych. Prężnie rozwijający się ośrodek filmoznawczy na Uniwersytecie Łódzkim nie mógł nie zaprezentować gościom specjalnych projekcji. Najpierw wyświetlono nagrodzoną Oskarem „Idę” a następnie odbyła się dyskusja panelowa na temat filmu z Marzeną Bomanowską, dyrektorem Muzeum Kinematografii w Łodzi. W kolejnych dniach miały miejsce pokazy Wytwórni Filmów Oświatowych oraz zaprezentowano projekt Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa pt. „Entuzjaści”, podsumowujący blisko dwuletni proces poszukiwań filmów i dokumentów  związanych z ruchem filmowców-amatorów w Polsce w latach 50., 60. i 70. Na sobotnie spotkanie z Marysią Lewandowską, przybyło liczne grono słuchaczy a poprowadził je Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

Organizatorzy zadbali o to, aby goście konferencji oprócz samych wrażeń naukowych przywieźli z Łodzi także wiedzę na temat historii i kultury tego miasta. Albowiem poza projekcjami filmowymi, dyskusjami panelowymi i spotkaniami z głównymi gośćmi, uczestnicy co wieczór spotykali się w klubie festiwalowym Daleko Blisko w strefie Off Piotrkowska i otrzymali również możliwość wzięcia udziału w  wycieczkach z przewodnikiem po Cmentarzu Żydowskim, Muzeum Sztuki oraz Muzeum Kinematografii. 

NECS 2015 okazała się, więc organizacyjnym majstersztykiem, co potwierdzają słowa Ewy Ciszewskiej, głównej menedżerki konferencji: Zaplanowane wykłady gości specjalnych - Krzysztofa Wodiczki, Giovanny Fossati, Olivera Graua i Marysi Lewandowskiej - odebrane zostały bardzo przychylnie. Osobiście cieszy mnie, że przy tak wielu uczestnikach - nasz punkt rejestracyjny odnotował  ponad 350 gości - udało nam się zapanować nad przestrzenią i sprawnie reagować na wszelkie nieprzewidziane zdarzenia. Duża w tym zasługa naszych wolontariuszy - studentów i doktorantów - którzy poświęcili swój czas przed i w trakcie konferencji.  Proces przygotowań do wydarzenia i praca w jego trakcie pokazała mi jak trudna, a jednocześnie fascynująca jest praca w dużym zespole. Wspólnie udało nam się zrobić coś naprawdę fajnego i każdy z nas może myśleć o tej konferencji w kategorii osobistego sukcesu. Cieszę się, że konferencja NECS odbyła się właśnie tu, na łódzkim filmoznawstwie. Mam wrażenie, że wyciągnęliśmy z organizacji tego wydarzenia co najmniej dwie korzyści: naukową (poziom wystąpień i dyskusji był naprawdę wysoki), ale także wizerunkową. Wierzę, że fakt stworzenia przez nas tak istotnego wydarzenia zostanie odebrany jako  argument potwierdzający wysoką pozycję naszego ośrodka w dziedzinie badań nad mediami i kulturą audiowizualną.

Agnieszka Walewska


Organizator wydarzenia: Uniwersytet Łódzki, 
Współorganizator: Uniwersytet SWPS
Patronat honorowy: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień