MIPIM Awards dla Monopolis i Virako? | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

MIPIM Awards dla Monopolis i Virako?

Przeprowadzona przez łódzką firmę Virako rewitalizacja dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku i przekształcenie ich w Monopolis, centrum kulturalno-biurowe, zdobyła nominację do MIPIM Awards 2020, prestiżowej światowej nagrody branży nieruchomości. 
Werdykt konkursu zostanie ogłoszony w festiwalowym pałacu na Lazurowym Wybrzeżu, tym samym, w którym filmowe Złote Palmy odebrali m.in. Quentin Tarantino, David Lynch czy Andrzej Wajda.

12 marca 2020 roku w Cannes zostaną wręczone swoiste Oscary w branży nieruchomości. Wtedy dowiemy się, czy Monopolis będzie zwycięzcą w swojej kategorii (projekty wielofunkcyjne).

MIPIM AWARADS to najbardziej uznany ogólnoświatowy konkurs skupiający wszystkich uczestników rynku nieruchomości - od deweloperów, przez architektów, agencje doradcze, po banki i fundusze inwestycyjne. Od 1991 roku w festiwalowym pałacu na Lazurowym Wybrzeżu, tym samym, w którym filmowe Złote Palmy odebrali m.in. Quentin Tarantino, David Lynch czy Andrzej Wajda, przyznawane są nagrody dla najlepszych projektów przyszłości, biurowców, centrów handlowych czy kompleksów wielofunkcyjnych. W konkursowym jury zasiadają delegaci z całego świata, w tym roku m.in. z Francji, Dubaju, Singapuru, Włoch, czy Wielkiej Brytanii.

- Dla mnie, łodzianina, to wielka i wspaniała wiadomość. Nasze miasto dzięki m.in. takim projektom jak Monopolis, staje się rozpoznawalne na świecie. Pofabryczna czerwona cegła to unikatowa wartość i klimat Łodzi. Tym bardziej cieszę się, że nasza inwestycja zyskała uznanie w oczach międzynarodowego jury. Monopolis to jedna z najbardziej technologicznie zaawansowanych rewitalizacji na świecie. A Łódź to piękne miasto, które zasługuje na dobre inwestycje. - mówi Krzysztof Witkowski, prezes Virako.

Do konkursu zgłoszonych zostało 228 inwestycji z 45 krajów, spośród których komisja sędziowska wybrała finalistów (po 4 w każdej kategorii). Monopolis dzięki tej nominacji już dzisiaj znalazło się nie tylko wśród 4 najlepszych projektów wielofunkcyjnych na świecie (obok inwestycji z Singapuru, Montrealu i Bangkoku) ale już stało się najlepszą nieruchomością roku 2020 w swojej kategorii w Europie. Ostatecznego zwycięzcę wybierze konkursowe jury wespół z festiwalową publicznością (50/50).

W kompleksie, obok biur i teatru, wiosną otwarty zostanie zielony pasaż z restauracjami, kawiarnią, winiarnią, klubem dla dzieci, ARTgalerią oraz muzeum poświęconym historii miejsca. W kolejnych etapach przybędą dwie wieże biurowe, a w dawnym magazynie spirytusu powstanie basen z fitnessem. Autorem projektu jest Rafał Grzelewski z pracowni Grupa 5 Architekci.

W konkursie MIPIM AWRADS w minionych latach statuetki otrzymali m.in.:
• 2009 - Kranhaus w Niemczech projektu Alfonsa Linstera, zespół trzech budynków biurowych w Kolonii nawiązujących swą bryłą do portowych żurawi;
• 2013 - The Flame Towers (Ogniste Wierze) w Baku w Azerbejdżanie;
• 2016 - Shanghai Tower w Szanghaju, w Chinach;
• 2017 - The Museum of Tomorrow (Muzeum Jutra) projektu Santiago Calatrava w Rio de Janeiro w Brazylii;
• 2018 - The National Museum of Qatar (Muzeum Narodowe) w Doha, w Katarze. Gdzie Jean Nouvel zaprojektował budynek w kształcie róży pustyni.

Dotychczas polskie realizacje doczekały się wyróżnienia tylko dwukrotnie:
• 2004 - warszawski biurowiec Metropolitan projektu Normana Fostera;
• 2017 - Warsaw Spire zaprojektowany przez pracownię Jaspers & Eyers Partners

mat. prasowy / red.

Kategoria

Wiadomości