Moda, której zależy - Modopolis 2021 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =

Moda, której zależy - Modopolis 2021

Sukienka Rencuff, materiały prasowe

Dają drugie życie tkaninom, projektują z myślą o środowisku i ludziach. Znamy laureatów tegorocznego łódzkiego konkursu Modopolis, w którym wzięli udział projektanci i projektantki z całego kraju. Nagrody, wsparcie ekspertów i rekomendacje Modopolis wygrali: Kompromis, Rencuff i Sad Human.
Kompromis szyje ubrania z tkanin z secondhandów, głównie na zamówienie. Sad Human oferuje krótkie, szyte z tkanin ze zwrotów lub odzysku serie bluz i koszulek na… gorsze dni. Z kolei Rencuff to piękne ponadczasowe formy, powstające z naturalnych, certyfikowanych tkanin, szyte dopiero po złożeniu zamówienia.

– Celem naszego konkursu jest promowanie marek, które szukają własnej definicji zrównoważonej i odpowiedzialnej mody. Takich, które często już na etapie projektowania zwracają uwagę na dobór materiałów przyjaznych środowisku, warunki zatrudnienia szyjących czy projektowanie ponadczasowe – mówi Maria Sobczyk, dyrektor Modopolis.

Modopolis – Forum Mody Polskiej to branżowy projekt dla niezależnych projektantów i producentów, pomagający im odnieść sukces na modowym rynku. Daje możliwość nawiązywania biznesowych relacji, wymiany doświadczeń, edukacji i podnoszenia konkurencyjności firm. Ma również za zadanie wypracowywanie i wskazywanie dobrych praktyk w zakresie mody etycznej, ekologicznej i społecznie odpowiedzialnej.

– Nagradzamy te marki, które wierzą w konieczność zmian i same stają się zmianą – tłumaczy Sobczyk i wyjaśnia, że laureaci zyskują nie tylko wsparcie ich widzialności w sieci, zwiększające dotarcie do potencjalnych klientów, ale przede wszystkim działania edukacyjne w tym na konsultacje w zakresie skutecznej sprzedaży online, budowania strategii czy wyzwań w początkowej fazie prowadzenia działalności gospodarczej.

Związany z Modopolis od pierwszej edycji Michał Koszek, dziennikarz i stylista doradzi laureatom,jak uwieść media piszące o modzie, a Agata Rudnicka, specjalistka tematyki zrównoważonego i etycznego biznesu podpowie, jak teorię przenieść na konkretne działania w firmie. Z kolei Monika Ustyniak, na co dzień wspierająca projektantów i twórców w poszukiwaniu rozwiązań technicznych i technologicznych pomoże pokonać problemy napotkane po drodze do osiągnięcia najwyższej jakości produktu. Zaś mecenas Agnieszka Witońska-Pakulska podzieli się specjalistyczną wiedzą prawną w zakresie ochrony prawa własności intelektualnej.

W 2021 roku oprócz trójki laureatów rekomendacje Modopolis dla marek wyróżniających się autorskim podejściem do mody zrównoważonej i odpowiedzialnej mody otrzymało kolejnych osiem marek. Tkanki tworzy upcyclingowe nerki i torby i jak podkreślają eksperci Modopolis, jest to ciekawy głos młodego pokolenia, które ma nowe nawyki zakupowe.

Kolejna z rekomendowanych – Justyna Rożek w niewielkiej manufakturze kaletniczej szyje klasyczne torebki i akcesoria, a w produkcji stawia na transparentność i lokalność. Natomiast Volna to ubrania tylko z ekologicznych materiałów, których jakość potwierdzona jest certyfikatami, zaś biżuteria Bechann to upcycling i recycling w myśl zasady „zero waste”. Również Alicja Tkaczyk korzysta wyłącznie z materiałów z odzysku lub zwrotnych, podobnie jak Szare Wrony, marka która oferuje swetry, powstające z wełny z odzysku. Rekomendację Modopolis otrzymała również Zuzanna Czaja, która koncentruje się na wartości rzemiosła.

Organizatorem Modopolis jest Fabryka Sztuki w Łodzi, która jako Instytucja Otoczenia Biznesu wspiera osoby kreatywne w działalności rynkowej, a jako instytucja kultury realizuje działania mające na celu promocję sztuki i profesjonalizację kadr.

Kategoria

Wiadomości