Nagrody Sejmiku rozdane | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =

Nagrody Sejmiku rozdane

W Łódzkim Domu Kultury 16 października wręczono aż 42 Nagrody Sejmiku Województwa Łódzkiego. Za osiągnięcia w dziedzinie kultury doceniono twórców ludowych, animatorów, społeczników, zespoły folklorystyczne, organizacje i stowarzyszenia z całego regionu.
Sejmik Województwa Łódzkiego przyznał nagrody osobom oraz podmiotom, które w sposób wyjątkowy wnoszą wkład w rozwój kultury województwa łódzkiego, promując region w Polsce i poza jej granicami oraz przyczyniają się do dynamizowania życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionalnej – powiedziała Monika Matusiewicz, wicedyrektor ŁDK, która powitała zaproszonych gości i przestawiła laureatów tegorocznej edycji konkursu. Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego i Artur Bagiński, wicemarszałek województwa łódzkiego wręczyli wyróżnienia wszystkim nagrodzonym. Galę uświetniły występy: Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi, Łódzkiego Teatru Piosenki i Zespołu Ludowego Bałdrzychowiacy.


Laureaci Nagrody Sejmiku Województwa Łódzkiego 2018

1) Stowarzyszenie Przyjaciół Bałdrzychowa zostało założone z inicjatywy mieszkańców w 2007 roku. Głównym osiągnięciem Stowarzyszenia jest utworzenie i prowadzenie Zespołu Ludowego „Bałdrzychowianie” i kapeli „Bałdrzychowiacy”. 

2) Renata Banacka-Walczak – absolwentka Akademii Muzycznej im. Bacewiczów w Łodzi. Od 18 lat prowadzi Chór „Towarzystwa Śpiewaczego „LUTNIA”, a od 10 lat jest dyrygentem Chóru Akademickiego Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.

3) Zespół Śpiewaczy Biała związany jest z Kołem Gospodyń Wiejskich w Białej. Koło to rozpoczęło swoją działalność przed II wojną światową i kontynuowało ją do 1975 roku. W 1977 r. powstał Gminny Ośrodek Kultury, a wraz z rozpoczęciem jego działalności w 1978 r. – Śpiewaczy Zespół Folklorystyczny.

4)  Zespół „Blichowiacy" – działa od 70 lat przy Szkole Rolniczej w Łowiczu.

5) Krzysztof Bylinka jest kulturoznawcą, animatorem kultury i instruktorem młodzieżowych zespołów muzycznych. Pod jego kierunkiem młodzież przygotowuje różnorodne programy artystyczne, wykorzystując w pracy utwory muzyczne jego autorstwa.

6) Chór Dziecięcy Miasta Łodzi to grupa ok. 40 dzieci w wieku 5-18 lat, śpiewających a cappella lub  z akompaniamentem w podziale na 3-7 głosów, w 13 językach (w tym w językach czterech kultur), posiadająca szeroki repertuar klasyczny, sakralny, oratoryjny, operowy, ludowy oraz rozrywkowy. Bogatą częścią repertuaru chóru są też utwory w języku hebrajskim oraz w jidysz.

7) Natalia Chwalko to mieszkanka Łodzi, a jednocześnie członkini białoruskiego chóru Cantus Cordis, który od wielu lat krzewi kulturę polską i rozsławia województwo łódzkie na Białorusi. Natalia Chwalko angażuje się także w rozwiązywanie problemów edukacji polskiej na Białorusi oraz wspiera działalność Fundacji „Pomoc Polakom na wschodzie”.

8) Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie” został założony w 2003 roku. Reprezentuje on Gminę Tomaszów Mazowiecki. Podczas swojej 15-letniej działalności wielokrotnie występował na terenie całego kraju. 

9) Stowarzyszenie Kulturalno-Historyczne „Cymbarka” powstało w 2008 roku. W ciągu 10 lat organizowało m.in. spotkania muzyczne, warsztaty jadła regionalnego, rajdy rowerowe, jak również doroczny bieg Niepodległościowy. Zespół ma w swoim składzie osoby w każdym wieku, od 3 do 80 lat.

10) Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń" powstał w 1958 roku. Wykonuje tańce i widowiska ludowe regionu sieradzkiego, a obecnie poszerza repertuar o tańce i przyśpiewki regionu krakowskiego, rzeszowskiego, opoczyńskiego i innych.

11) Bogusława Drzewiecka – całe życie związała z kulturą ludową. Od 1975 r. jest członkiem Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. St. Wł. Reymonta, w 1995 r. była współorganizatorką powstania Kapeli Ludowej „Borynioki”, w 1999 r była współzałożycielką Zespołu PROMYK, a w 2003r. z jej inicjatywy powstał Zespół Śpiewaczy LIPCONKI.

12) Dziecięcy Zespół Obrzędowy z Ożarowa powstał w roku 1995 z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich z Ożarowa oraz etnografa Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Sieradzu.

13) Dziecięcy zespół wokalno-taneczny „Kuniczanka" powstał w 2007 r. Rok później „Kuniczanka" wyśpiewała i wytańczyła nagrodę specjalną – „Złotego łabędzia" podczas Przeglądu Zespołów Ludowych w Rzeczycy. W 2011 roku zespół otrzymał statuetkę Folk-Nuty, w 2014 roku w Prymusowej Woli podczas Festynu Folklorystycznego Województwa Łódzkiego otrzymał nagrodę główną. W 2017 r. zespół wystąpił w programie „ZIARNO".

14) Koło Gospodyń Wiejskich  w Dzietrznikach powstało w 1958 roku. Już od pierwszych lat działania Koło organizowało szkolenia, pokazy i kursy o różnorodnej tematyce. Pomaga mieszkankom wsi w rozwijaniu i prezentowaniu umiejętności twórczych oraz krzewi kulturę ludową.

15) Gminna Biblioteka w Głuchowie powstała w 1948 roku, dziś posiada również filie w okolicznych miejscowościach. Biblioteka współpracuje z wieloma instytucjami, organizując różnego rodzaju imprezy o charakterze kulturalnym lub interesujące warsztaty.

16) Cezary Graczykowski od 1974 roku dokumentuje fotograficznie i filmowo krajobraz i życie Gminy Gorzkowice Redagował też pismo „Wiadomości Gorzkowic" oraz stworzył Społeczną Izbę Historii Gorzkowic.

17) Krystyna Jóźwik aktualnie pełni funkcję radnej Gminy Białaczów, sołtysa sołectwa Wąglany oraz Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Wąglan. Współorganizatorka najważniejszych w historii Wąglan imprez kulturalnych: VII Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Szukamy talentów wsi”, VIII Wojewódzkiego Zlotu Turystycznego ZMW-LZS SOBÓTKI 1988, 40-lecia Ogniwa LZS Wąglany oraz 25-lecia Klubu Rolnika
i Świetlicy w Wąglanach.

18) Bohdan Kieszkowski to polski społecznik, działacz oświatowy i krajoznawca. Członek i działacz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Łodzi. Prowadzi także warsztaty i wykłady o historii światła pt.: „W blasku świec”.

19) Zespół Śpiewaczo Obrzędowy KLICZKOWIANKI powstał w 1983 r., ma na swoim koncie wiele nagród, wyróżnień i dyplomów. Wykonuje pieśni i piosenki ludowe oraz widowiska obrzędowe.

20) Krzysztof Kołach jest twórcą Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel Ludowych. Pomysłodawca i organizator wielu uroczystości o charakterze kulturalnym.

21) Koło Gospodyń Wiejskich w Dębie jest lokalnym liderem w dziedzinie promocji i kultywowania dziedzictwa kultury regionalnej. Członkinie Koła opiekują się budynkiem Świetlicy Wiejskiej w Dębie, gdzie zgromadzonych zostało wiele eksponatów wsi opoczyńskiej z końca XIX i z XX wieku.

22) Kamil Kuligowski jest producentem i realizatorem przedsięwzięć artystycznych oraz projektów kulturalnych. Aktor, reżyser, animator kultury, instruktor teatralny, szczudlarz i prawdziwy miłośnik sztuki.

23) Zespół wokalno-instrumentalny LAUDATE DOMINUM w ciągu 15 lat swojej działalności był laureatem wielu konkursów na szczeblu zarówno lokalnym, wojewódzkim, jak i ogólnopolskim, zdobywając niejednokrotnie główne nagrody.

24) Beata Lewaniak – solistka oraz kierownik Zespołu Pieśni Ludowej Kiernozianie, koncertuje także z Kapelą Ludową z Kiernozi.

25) Zespół Pieśni i Tańca „Lubochnianie” powstał w marcu 2007 r. z inicjatywy młodzieży z gminy Lubochnia. Od lutego 2008 roku działa przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Lubochni. W swym repertuarze posiada pieśni, przyśpiewki weselne, tańce i zabawy ludowe regionu rawsko-opoczyńskiego oraz regionu rzeszowskiego i Puszczy Białej, a także tańce narodowe i widowiska obrzędowe.

26) Zespół „Ludowa Biesiada z Czarnocina” rozpoczął swoją działalność w 2002 roku. W swoim dorobku artystycznym zespół może się pochwalić ponad 260 koncertami na scenach zarówno województwa łódzkiego, jak i całej Polski.

27) Towarzystwo Śpiewacze LUTNIA istnieje od 1903 roku. Przez ponad 100 lat działalności zespół został uhonorowany wieloma nagrodami w kraju i zagranicą oraz odznaczeniami i tytułami, zdobytymi podczas krajowych i międzynarodowych festiwali pieśni chóralnej, religijnej i festiwali pieśni patriotycznych. Chór uświetnia uroczystości państwowe i kościelne oraz bierze udział w odbywających się na terenie Województwa Łódzkiego koncertach.

28) Kapela Ludowa "LUTUTOWIANIE” bierze udział w przeglądach, festiwalach folklorystycznych, konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Kapela reprezentowała Województwo Łódzkie podczas obchodów Dni Polskich w Belgii i Luksemburgu.

29) Łódzki Teatr Piosenki powstał w 2012 r. z inicjatywy Michała Wieczorka. Działalność teatru zainaugurowało widowisko muzyczne „Z marzeń i snów”, będące muzyczną opowieścią o dziejach Łodzi; miało ono na celu zapoznanie łodzian z wielokulturową historią miasta. W ciągu niespełna 6 lat istnienia Teatr stworzył kilkanaście tematycznych widowisk muzycznych, które realizował w Łodzi i całym regionie.

30) Miejska Orkiestra Dęta w Zduńskiej Woli powstała w 1936 r. i początkowo złożona była z kolejarzy. Liczne sukcesy oraz wysoki poziom artystyczny spowodowały, że władze miasta wyróżniły ją wpisem do Księgi „Zasłużony dla Zduńskiej Woli”.

31) Danuta Nurkowska jest poetką. Jej wiersze po raz pierwszy zostały wydane w 2014 r. w tomiku „Słowa sercem pisane”. Pani Danuta promuje Chrzanowice, uczestnicząc w przeglądach śpiewaczych i poetyckich jako członek zespołu „Chrzanowianki i dwa Janki".

32) Orkiestra OSP Szczerców powstała w 1904 roku. Zespół tworzą muzycy amatorzy. Orkiestra wielokrotnie reprezentowała województwo łódzkie w Polsce i Europie, aktywnie przy tym promując rodzinną gminę Szczerców.

33) Anna Orłowska jest założycielką oraz śpiewaczką zespołu „Kraśniczanki. Aktywnie współpracuje także ze stowarzyszeniem „Dolina Pilicy", gdzie prowadzi warsztaty twórczości ludowej.

34) Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych w Ruścu działa od 7 lat, aktywizując życie kulturalne i kształtując tożsamość regionalną. Panie zajmują się także tworzeniem rękodzieła artystycznego, organizują spotkania i  ciekawe warsztaty.

35) Kapela Ludowa „Tkacze” powstała w 1951 roku. Kapela występuje zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Od lat zdobywa liczne nagrody i ma na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych.

36) Zespół Folklorystyczny „Trębaczewianie” działa w strukturach Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Trębaczew. Obecnie zespół liczy 25 osób. Pierwszy występ grupy odbył się w sierpniu 2008 roku. Zespół od początku swojego istnienia intensywnie się rozwija, uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych na terenie gminy Działoszyn, powiatu pajęczańskiego oraz Województwa Łódzkiego.

37) Marek Urbański wszedł w skład grupy specjalistów, powołanych przez Komisję d/s Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy Prezesie Rady Ministrów RP oraz Prezydium Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa do prac ekshumacyjnych w latach 1994-1996 (w Miednoje, Charkowie i Starobielsku). Współpracował także z British Council oraz z Bawarskim Ministerstwem Szkolnictwa, Nauki, Kultury i Sztuki.

38) Krystyna Wieczorek to pisarka, twórczyni ludowa, pieśniarka, wykonawczyni rękodzieła ludowego z terenu powiatu piotrkowskiego. Uznana za wszechstronny i niekwestionowany talent. Jest założycielką Wydawnictwa Autorskiego „Tiger". Proza i poezja Krystyny Wieczorek cieszy się wielkim zainteresowaniem czytelników, zarówno młodzieży, jak i osób starszych. Autorka bierze również czynny udział w promowaniu obyczajów, obrzędów i przekazów kultury ziemi piotrkowskiej.

39) Ludowy Zespół Obrzędowy „Wilkowianie” działa od 24 lat, podtrzymując i kultywując tradycje ludowe. Zespół brał także udział w licznych przeglądach i festiwalach, na których zdobywał wyróżnienia i nagrody. Grupa jest także organizatorem „Spotkań Zespołów i Kapel Ludowych na Majówce w Wilkowicach”.
40) Zespół Wokalny Seniorów „Wrzos” powstał w 1997 roku. Od początku działalności aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Szadku. Grupa była także uczestnikiem oraz laureatem licznych festiwali. Zespół został odznaczony medalem „Zasłużony dla Powiatu Zduńskowolskiego”.

41) Zespół Ludowy „Z okolic Młyna” powstał w 2012 roku. Corocznie uczestniczy w przeglądach, festiwalach, festynach folklorystycznych, zarówno na szczeblu gminnym i powiatowym, jak i wojewódzkim, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

42) Zespół Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie” powstał w 1950 roku i od tego czasu zdobył ogromne uznanie w kraju oraz poza jego granicami. Do jego ostatnich sukcesów zaliczyć należy zajęcie III miejsca w XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej w Baranowie Sandomierskim. Na cześć dokonań zespołu od roku 2010 organizowany jest w Zduńskiej Woli Międzynarodowy Festiwal „Folklor Świata”.

Kategoria

Wiadomości