Nie musicie czytać lektur | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =

Nie musicie czytać lektur

28 czerwca nasza redakcja towarzyszyła uczniom IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi w zakończeniu roku szkolnego. Dla  576 uczniów tej szkoły,  w tym 155 maturzystów rozpoczęły się wakacje.

28 czerwca nasza redakcja towarzyszyła uczniom IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi w zakończeniu roku szkolnego. Dla 576 uczniów tej szkoły,  w tym 155 maturzystów rozpoczęły się wakacje.

Nie musicie, przynajmniej przez wakacje, czytać lektur -  oznajmiła uczniom dyrektor szkoły Katarzyna Felde. Była tradycyjna akademia, rozdanie nagród, występy artystyczne oraz spotkanie w klasach z wychowawcami. 

Uczniom, a szczególnie maturzystom nie przeszkadzał brak rodziców podczas tak ważnego przecież dnia. Licealiści negatywnie odnoszą się do pomysłu, aby w uroczystości rozdania świadectw uczestniczyły całe rodziny, po południu, a nawet w weekendy, kiedy rodzice są po pracy. Nasze tradycje są dobre i nie musimy przyjmować wszystkiego z Zachodu  - powiedziała nam Magdalena Ratajska.  W szkole podstawowej może tak, ale w gimnazjum i liceum raczej nie - dodała Dominika Romanowska. Swoich uczniów poprała  dyrektor - W szkole podstawowej rodzice bardziej uczestniczą w życiu szkoły. W średniej, młodzież za bardzo nie chce aby rodzice w tak oficjalny sposób interesowali się  ich nauką.  To my dorośli niepotrzebnie wymyślamy takie rzeczy. Młodzi ludzie w ten dzień chcą szybko wyjść ze szkoły.”

Niektórzy  uczniowie  „wyszli”  ze stypendiami na przyszły rok. Mikołaj Szafrański otrzymał wsparcie Prezesa Rady Ministrów, a Szkolne Stypendia Naukowe -  Marta Chmielewska, Zuzanna Dłużniewska, Karolina Jędrzejczyk, Maria Sójka, Adrianna Kałużna, Natalia Komala, Małgorzata Kochanek.

 

Szkoła w której gościliśmy została powołana przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w 1920 roku, jako pierwsze w Łodzi Państwowe Gimnazjum Żeńskie. 21 listopada 1920 r. placówce nadano imię Emilii Sczanieckiej. Szkoła została  wówczas rozsławiona przez marszałka Józefa Piłsudskiego, który przemawiał na uroczystości nadania imienia. W okresie II wojny światowej placówka została zamknięta z polecenia niemieckich władz okupacyjnych, wznowiła działalność 26 lutego 1945.

W 1959 roku żeńskie liceum zostało przekształcone w szkołę koedukacyjną.W1999 roku wprowadzono klasę z wykładowym językiem angielskim. W 2007 roku, szkoła otrzymała akredytację International Baccalaureate Organization i stała się pierwszą publiczną placówką na terenie województwa łódzkiego realizującą program przygotowujący do matury międzynarodowej.
 
W tym roku uczniowie „czwórki” skorzystali  z oferty Łódzkiego Domu Kultury  pn. Lekcje z poetą i spotkali się z Kacprem Płusą, młodym poetą z Pabianic. Jego poezja - wydana w tomiku Ze skraju  i ze światła przez Wydawnictwa KWADRATURA (oficyna ŁDK) - zdobyła już klika prestiżowych wyróżnień i nagród m.in. Kazimiery Iłłakowiczówny