„Niedźwiadek” wróci na ul. Ogrodową | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

„Niedźwiadek” wróci na ul. Ogrodową

W ramach programu Mia100kamienic w marcu 2014 rozpocznie się remont budynku przy ul Ogrodowej 24 - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas spotkania z dziennikarzami.

W ramach programu Mia100kamienic, w marcu 2014 rozpocznie się remont budynku przy ul Ogrodowej 24 - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas spotkania z dziennikarzami.


Ze zniszczonej kamienicy, która stoi naprzeciwko Hotelu andel's  wykwaterowanych zostanie 140 rodzin. Przeprowadzki rozpoczną się pod koniec sierpnia, a zakończa na przełomie lutego/marca 2014 roku. Budynek odzyska elewację z czerwonej cegły, lokale będą posiadły toalety. - Nie będzie odbiegał wyglądem od sąsiadujących z nim budynków - powiedziała prezydent H. Zdanowska. Obecna na spotkaniu łódzka radna Urszuła Niziołek - Janiak dodała: - Nie zapomnimy o przywróceniu neorenesansowych detali , które zniknęły w trakcie wcześniejszych remontów.
Po remoncie kamienicy przy ul. Ogrodowej 24, który będzie kosztował minimum 13 mln złotych, przybędzie lokali użytkowych, a ubędzie mieszkań. Dotychczasowi lokatorzy będą mogli wrócić do dawnych mieszkań. Warunkiem jest spłata zadłużenia i zgoda na płacenie czynszu wyższego o 60 proc. 
W latach 1879-1896 właściciel fabryki Izrael Poznański zbudował naprzeciwko swoich zakładów (dziś Manufaktura, Hotel andel’s) osiedle mieszkaniowe dla robotników według projektu Hilarego Majewskiego i Franciszka Chełmińskiego.
Przy fabryce brakowało miejsca, dlatego domy wybudowano kilkupiętrowe. To były najwyższe domy robotnicze w mieście. Komórki i sanitariaty ulokowane były na podwórzach. Obecnie ubikacje umieszczone są w budynku - jedna przypada na klika mieszkań.
Domy wybudowane zostały z czerwonej cegły, mieszczą się na ul. Ogrodowej 24, 26, 28, obu stronach ulicy Gdańskiej. Wszystkie będą zrewitalizowane.
W czasie okupacji niemieckiej w kamienicy przy ul. Ogrodowej mieszkał generał Leopold Okulicki „Niedźwiadek", gdzie od października 1939 współorganizował konspirację i został mianowany komendantem Okręgu Służby Zwycięstwa Polsce w Łodzi. Występował w tym czasie pod nazwiskiem Johann Müller. Od stycznia 1940 roku do października 1940 był komendantem łódzkiego okręgu Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Generał był ostatnim dowódcą tej formacji. Został zamordowany przez Rosjan w Moskwie w 1946 roku.
 
Na pytanie dziennikarza naszego portalu - czy na kamienicy, w widocznym miejscu będzie umieszczona tablica o tej postaci, zarówno prezydent Łodzi H. Zdanowska, jak i radna Urszula Niziołek-Janiak powiedziały, że takiej informacji nie powinno zabraknąć. - Program Mia100kamienic to nie tylko remonty budynków, ale również przywracanie ważnych wydarzeń i postaci z nimi związanych - dodała radna.
Nasz portal ma nadzieję, że obietnica będzie zrealizowana.