Nowe pokolenie projektantów | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =

Nowe pokolenie projektantów

Gala Dyplomowa to święto dyplomantów Katedry Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W tegorocznej edycji zwyciężyły kolekcje Macieja Piłata i Martyny Sowik.
Gala Dyplomowa to święto dyplomantów Katedry Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kilkanaście najlepszych kolekcji jest prezentowanych podczas profesjonalnych pokazów mody, w stosownej oprawie wizualno-muzycznej, na oczach ewentualnych przyszłych pracodawców autorów. W październiku Gala odbyła się 21. raz - w auli Centrum Promocji Mody ASP.
Poziom pokazywanych kolekcji był zaskakująco wysoki - w kilku przypadkach można było odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z doświadczonym projektantem: konsekwencja, dopracowanie w każdym szczególe, estetyka. 
Na mnie największe wrażenie zrobiły dwie propozycje: Macieja Piłata - wspaniała całościowa (ubiór, obuwie i galanteria) biało-beżowa kolekcja "Minimalizm" (mam wrażenie, że o tym projektancie jeszcze usłyszymy w przyszłości) i Agaty Flis - piękna, wzruszająca kolekcja strojów inspirowanych wzorami huculskimi.
Główną nagrodę rektora ASP zdobyli ex aequo: wspomniany Maciej Piłat i Martyna Sowik - za kolekcję poświęconą współczesnym problemom kulturalnym i społecznym (jedną z propozycji był płaszcz... dwuosobowy, zapewniający bliskość i dotyk drugiej osoby).  
Brawa należą się za odwagę pewnego ośmieszenia - choć z sympatią - mężczyzn w kolekcji Rafała Wesołowskiego "Rien a foutre". Doprawdy trudno było powstrzymać się od śmiechu - jeden ubiór kojarzył się z Papayem, inny z bajką "Sąsiedzi"... 
Pokazano także stroje sceniczne. Tu ukłon w stronę Martyny Joniec (kolekcja do "Boskiej komedii" Dantego) za postać diabła, chyba inspirowanego filmowym Diabłem Piszczałką - co za wdzięk, co za urok! Ani grama grozy...
Te nieco mniej udane kolekcje dyplomowe (choć i tutaj znalazło się kilka ciekawych propozycji) można było obejrzeć na towarzyszącej Gali wystawie w Galerii Look na II piętrze Centrum Promocji Mody.

Aleksandra Talaga-Nowacka

Do tegorocznej Gali Dyplomowej wybrano 14 najlepszych dyplomów Katedry Ubioru oraz 13, które zaprezentowano w Galerii Look.

Tegoroczni dyplomanci, których prace zostały zaprezentowane podczas pokazu:
Klaudia Markiewicz
Kolekcja ubiorów dla kobiet i mężczyzn inspirowana zjawiskiem achromatopsji
Promotor: prof. dr hab. Barbara Hanuszkiewicz
„Achromatopsja” – kolekcja ubiorów dla kobiet i mężczyzn stworzona z autorsko zaprojektowanych dzianin, których wzory powstały pod wpływem inspiracji zjawiskiem achromatopsji i bezbarwności
Promotor: dr hab. Elżbieta Nawrocka-Staniecka, prof. nadzw.
Maja Bączyńska
DISTORTION – kolekcja ubiorów damskich na sezon jesień/zima 2016/17 inspirowana glitch artem
Promotor: dr hab. Małgorzata Czudak, prof. nadzw.
Rafał Wesołowski
Kolekcja ubiorów inspirowana nurtem dekonstruktywizmu na wybranych przykładach
Promotor: dr hab. Małgorzata Czudak, prof. nadzw.
Agata Flis
Strój huculski jako element kultury i symbol tożsamości
Promotor: prof. dr hab. Barbara Hanuszkiewicz 
Kolekcja tkanin drukowanych z wykorzystaniem ornamentyki kultury huculskiej
Promotor: prof. dr hab. Krystyna Czajkowska
Aurelia Fąfara
Kolekcja dziewiarskich ubiorów damskich i męskich inspirowana atmosferą filmu „The Grey”
Promotor: dr Anna Kuźmitowicz
Marianna Mucha
„Oblivion” – kolekcja ubiorów damskich na sezon jesień/zima 2016/17 inspirowana malarstwem Alexa Kanevsky’ego oraz krojem cyrylicy
Promotor: dr hab. Małgorzata Czudak, prof. nadzw.
Maciej Piłat
Minimalizm – kolekcja obuwia i galanterii skórzanej inspirowana wzornictwem przemysłowym
Promotor: dr Katarzyna Wróblewska
Minimalizm – kolekcja ubioru inspirowana wzornictwem przemysłowym
Promotor: prof. dr hab. Barbara Hanuszkiewicz
Natalia Czyżak
„Strukturalna” – kolekcja ubiorów dla kobiet zaprojektowana w oparciu o wykorzystanie kontrastów struktur i faktur autorskich wzorów dzianin zastosowanych w procesie projektowania
Promotor: dr hab. Elżbieta Nawrocka-Staniecka, prof. nadzw.
Kamila Kos
Futurystyczna wizja mody – konceptualna kolekcja ubiorów
Promotor: dr hab. Sylwia Romecka-Dymek, prof. nadzw. 
Futuryzm wczoraj i dziś́. Druk na tkaninie
Promotor: prof. dr hab. Krystyna Czajkowska
Martyna Sowik
Kolekcja ubiorów interpretująca współczesne problemy kulturowe i społeczne
Promotor: dr hab. Małgorzata Czudak, prof. nadzw.
Elementy tkaniny eksperymentalnej w ubiorze
Promotor: dr hab. Lidia Choczaj, prof. nadzw.
Alicja Woszkowska
Kolekcja ubiorów damskich inspirowana filmem Christophera Nolana „Prestiż” oraz sztuką iluzji i iluzjonistami z przełomu XIX i XX wieku.
Promotor: dr hab. Małgorzata Czudak prof. nadzw.

Na pokazie zaprezentowane zostały także trzy kolekcje kostiumu scenicznego:
Martyna Joniec
Kostiumy do fragmentów „Boskiej komedii” Dantego Alighierii
Promotor: dr Izabela Stronias
Michalina Pawlak
Kostiumy inspirowane poezją maryjną.
Promotor: dr Izabela Stronias
Paulina Wojnar
Bezdech – motyw Ondyny jako inspiracja do stworzenia kostiumów scenicznych
Promotor: dr Izabela Stronias

Poza główną nagrodą rektor ASP przyznała również trzy wyróżnienia. Otrzymały je:
Michalina Pawlak
Martyna Joniec
Paulina Wojnar

Fundatorzy nagród uhonorowali następujące osoby:

Nagrodę firmy Coats Polska otrzymał Rafał Wesołowski
Nagrodę firmy Freudenberg otrzymała Weronika Wiza
Nagrodę firmy LPP otrzymali: Marianna Mucha, Martyna Sowik, Maciej Piłat
Nagrodę firmy YKK Poland otrzymał Maciej Piłat
Nagrodę firmy Aljeka Garnitury otrzymał Maciej Piłat
Nagrodę firmy Self Collection otrzymał Maciej Piłat
Nagrodę firmy Tawo otrzymali: Klaudia Markiewicz, Maciej Piłat i Martyna Sowik
Nagrodę firmy Linexim otrzymała Alicja Woszkowska
Nagrodę firmy Gajos Fashion otrzymały: Martyna Sowik i Alicja Woszkowska
Nagrodę firmy Promedia otrzymała Anna Zaworska
Nagrodę magazynu „Moda w Polsce” otrzymała Agata Flis

Odbywająca się od 1995 roku Gala Dyplomowa jest zarazem konkursem i prezentacją najlepszych dyplomów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia powstałych w Katedrze Ubioru Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Podczas tego wydarzenia prezentowane są kolekcje dyplomowe z minionego roku akademickiego.

Poniżej wstęp do katalogu Gali Dyplomowej 2016:

Historię uczelni tworzymy każdego dnia. Spośród dziesiątek wystaw, przeróżnych wydarzeń czy konkursów, jedne przechodzą w zapomnienie, inne na trwałe budują pozycję i rangę uczelni. Do tych najważniejszych z pewnością należy coroczna
prezentacja kolekcji dyplomowych studentów z Katedry Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Budowana rok po roku tradycja uroczystej Gali Dyplomowej doczekała się już 21. edycji. Z wielką satysfakcją
przedstawiamy osiągnięcia naszych tegorocznych absolwentów w auli Centrum Promocji Mody.
Podczas pokazu kolekcji zaprojektowanych w roku akademickim 2015/2016 w pracowniach prowadzonych przez doskonałych pedagogów i ich asystentów, wspieranych przez pracowników warsztatowych, możemy odnaleźć wszystko to, czego oczekujemy na tego typu imprezie. Jest więc polot, smak, fantazja, profesjonalne przygotowanie do trudnego zawodu projektanta ubioru. Zawodu wymagającego znakomitej orientacji w trendach nie tylko samej mody, ale i aktualnych technologiach
tkanin, w możliwościach nowoczesnego parku maszynowego. Używając języka informatycznego – projektanci muszą dokonywać nieustannej aktualizacji danych.
Akademia po raz kolejny „oddaje” profesjonalnemu światu mody absolwentów z gruntownym zapleczem doświadczeń z pracowni ogólnoplastycznych, które pozwolą im nadal rozwijać kreatywność na różnych polach działalności artystycznej i projektowej. Tym właśnie różnimy się od uczelni uniwersyteckich i politechnicznych oraz rodzimych prywatnych edukatorów mody. To artystyczne przygotowanie do zawodu projektanta widać w każdej kolekcji. Odnaleźć w nich bowiem można wrażliwość na formę, kompozycję, kolor, walor czy materię, jest w nich odwaga w stosowaniu detalu. Młodzi adepci sztuki
mody ze swobodą i swadą eksplorują i interpretują wybrane inspiracje, nadając kolekcjom piętno indywidualizmu. Dziś już nie wystarczy talent, liczy się przedsiębiorczość, pomysłowość i odwaga. Ogromnie cieszy nas zaradność dyplomantów przy realizacji kolekcji, skuteczność w osiąganiu celu. W sukurs idzie im nowoczesna technologia, pozwalająca z każdym dniem na znacznie więcej.
Po raz pierwszy pokaz kolekcji dyplomowych wzbogacają wyjątkowe realizacje z Pracowni Kostiumu Scenicznego. Niepowtarzalne, barwne i intrygujące, realizowane na potrzeby spektaklu teatralnego lub filmu zachwycają różnorodnością technik wykonawczych.
Tegoroczna Gala przedstawia doskonały wybór kolekcji dyplomowych – crème de la crème rocznika 2015/2016.
Jestem przekonana, że wśród młodych projektantów znajdują się ci, którzy przebojem zawładną krajowymi i międzynarodowymi wybiegami. Z całą mocą rekomenduję naszych utalentowanych absolwentów wszystkim producentom z branży odzieżowej. Ich pasja, młodość, energia i umiejętności to poważne argumenty warte wykorzystania dla rozwoju Państwa firmy.
Absolwentom wyróżnionym udziałem w Gali Dyplomowej serdecznie gratuluję i życzę determinacji w pokonywaniu wszelkich trudności. Liczymy, że pozostaniecie w bliskim kontakcie z macierzystą uczelnią, dzieląc się swoimi doświadczeniami. Będziemy blisko Was, z dumą obserwując Wasze dokonania i rozwój.

prof. dr hab. Jolanta Rudzka Habisiak
Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Fot. z archiwum ASP w Łodzi